Zdravé a nezdravé tuky

Pod pojmem tuk obvykle vidíme něco, co si ani nepřejeme, aby k nám patřilo. Vybavíme si, jak se snažíme odbourávat tukové polštářky na břiše či na hýždích. Nejsou však veškeré tuky shodné a některé pro život vyloženě potřebujeme. Je ale zapotřebí trochu vnímat, který tuk našemu tělu prospívá, a který nikoliv.

Přínos i negativní dopad tuků

Tuk má v našem těle mnoho důležitých funkcí. Zajišťuje nám tepelný komfort, je nezanedbatelným zdrojem energie a umožňuje vstřebávání některých vitamínů. Na straně druhé však nemůže být naše strava založena pouze na příjmu tuků. Vedlo by to k obezitě, člověk by byl omezen ve svém pohybu a na toto by se nabalovaly další zdravotní potíže.

U lidí s nadváhou roste riziko vzniku cukrovky, vysokého krevního tlaku i dalších kardiovaskulárních potíží. Tuky by měly činit zhruba kolem 30% našeho celkového denního příjmu kalorií. Podíl tuku v těle se liší v závislosti na pohlaví, ale též na věku. Ženské tělo má tuku více (okolo 20%), mužské o trochu méně. S rostoucím věkem se přiměřené procento tuku v těle zvyšuje.

Rozdělení tuků

Tuky lze odlišit dle jejich původu na živočišné a rostlinné. To nás však neinformuje o tom, zda našemu tělu prospívají nebo právě naopak. Nezdravé tuky jsou tvořeny zejména nasycenými mastnými kyselinami, které mají vliv na zvýšení hladiny cholesterolu v krvi. Nalezneme je např. v sádle, uzeninách nebo kokosovém oleji.

Naproti tomu zdravé tuky obsahují nenasycené mastné kyseliny, které našemu tělu prospívají. Hladinu cholesterolu udržují nebo dokonce snižují. Najdeme je např. v avokádu, rybách, olivovém, lněném či slunečnicovém oleji.

Do stravy patří – i při hubnutí

Nesnažte se tedy vnutit si představu, že jakékoliv tuky můžete z jídelníčku vyřadit. Pokud chcete snížit svou váhu a dopřát svému tělu to nejlepší, soustřeďte se spíše na dostatečný příjem kvalitních nenasycených tuků. Ty nasycené můžete naopak přijímat v menším množství.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Chcete se pořádně vyspat? Co nejíst a nepít před spaním? Spánek je zvláštní věc. Může být ovlivněn mnoha různými faktory a asi ne vždy, když je narušen, hned přijdeme na to, co se děje. Můžeme se jen převalovat v posteli a nepůjde nám usnout nebo sice usneme, ale spánek je často přerušovaný, opakovaně se probouzíme a ráno jsme nevyspalí. Někdy může kvalit...
Jak se projevují nejčastější potravinové alergie Když zcela neodborně řekneme „alergie na potraviny“, může se za tím skrývat široká paleta potíží. Často se totiž tímto slovem popisují jakékoliv potíže, které nastanou po příjmu dané potraviny. Z medicínského hlediska jde ale o přecitlivělosti imunitního systému, který v těle vyvolá neadekvátní reak...
Jak se můžete bez větších zásahů zbavit chrápání? Pokud vy nebo člověk, který s vámi sdílí ložnici, chrápe, je to značně obtěžující. Není příjemné poslouchat stížnosti partnera nebo být svědkem toho, že ložnici raději opustí. Zároveň se ale těžko usíná, pokud vedle vás někdo doslova „řeže dříví“.  Než přistoupíte k radikálnějším řešením chrápání, m...