Pod pojmem tuk obvykle vidíme něco, co si ani nepřejeme, aby k nám patřilo. Vybavíme si, jak se snažíme odbourávat tukové polštářky na břiše či na hýždích. Nejsou však veškeré tuky shodné a některé pro život vyloženě potřebujeme. Je ale zapotřebí trochu vnímat, který tuk našemu tělu prospívá, a který nikoliv.
Přínos i negativní dopad tuků
Tuk má v našem těle mnoho důležitých funkcí. Zajišťuje nám tepelný komfort, je nezanedbatelným zdrojem energie a umožňuje vstřebávání některých vitamínů. Na straně druhé však nemůže být naše strava založena pouze na příjmu tuků. Vedlo by to k obezitě, člověk by byl omezen ve svém pohybu a na toto by se nabalovaly další zdravotní potíže.
U lidí s nadváhou roste riziko vzniku cukrovky, vysokého krevního tlaku i dalších kardiovaskulárních potíží. Tuky by měly činit zhruba kolem 30% našeho celkového denního příjmu kalorií. Podíl tuku v těle se liší v závislosti na pohlaví, ale též na věku. Ženské tělo má tuku více (okolo 20%), mužské o trochu méně. S rostoucím věkem se přiměřené procento tuku v těle zvyšuje.
Rozdělení tuků
Tuky lze odlišit dle jejich původu na živočišné a rostlinné. To nás však neinformuje o tom, zda našemu tělu prospívají nebo právě naopak. Nezdravé tuky jsou tvořeny zejména nasycenými mastnými kyselinami, které mají vliv na zvýšení hladiny cholesterolu v krvi. Nalezneme je např. v sádle, uzeninách nebo kokosovém oleji.
Naproti tomu zdravé tuky obsahují nenasycené mastné kyseliny, které našemu tělu prospívají. Hladinu cholesterolu udržují nebo dokonce snižují. Najdeme je např. v avokádu, rybách, olivovém, lněném či slunečnicovém oleji.
Do stravy patří – i při hubnutí
Nesnažte se tedy vnutit si představu, že jakékoliv tuky můžete z jídelníčku vyřadit. Pokud chcete snížit svou váhu a dopřát svému tělu to nejlepší, soustřeďte se spíše na dostatečný příjem kvalitních nenasycených tuků. Ty nasycené můžete naopak přijímat v menším množství.