Zdravé a nezdravé tuky

Pod pojmem tuk obvykle vidíme něco, co si ani nepřejeme, aby k nám patřilo. Vybavíme si, jak se snažíme odbourávat tukové polštářky na břiše či na hýždích. Nejsou však veškeré tuky shodné a některé pro život vyloženě potřebujeme. Je ale zapotřebí trochu vnímat, který tuk našemu tělu prospívá, a který nikoliv.

Přínos i negativní dopad tuků

Tuk má v našem těle mnoho důležitých funkcí. Zajišťuje nám tepelný komfort, je nezanedbatelným zdrojem energie a umožňuje vstřebávání některých vitamínů. Na straně druhé však nemůže být naše strava založena pouze na příjmu tuků. Vedlo by to k obezitě, člověk by byl omezen ve svém pohybu a na toto by se nabalovaly další zdravotní potíže.

U lidí s nadváhou roste riziko vzniku cukrovky, vysokého krevního tlaku i dalších kardiovaskulárních potíží. Tuky by měly činit zhruba kolem 30% našeho celkového denního příjmu kalorií. Podíl tuku v těle se liší v závislosti na pohlaví, ale též na věku. Ženské tělo má tuku více (okolo 20%), mužské o trochu méně. S rostoucím věkem se přiměřené procento tuku v těle zvyšuje.

Rozdělení tuků

Tuky lze odlišit dle jejich původu na živočišné a rostlinné. To nás však neinformuje o tom, zda našemu tělu prospívají nebo právě naopak. Nezdravé tuky jsou tvořeny zejména nasycenými mastnými kyselinami, které mají vliv na zvýšení hladiny cholesterolu v krvi. Nalezneme je např. v sádle, uzeninách nebo kokosovém oleji.

Naproti tomu zdravé tuky obsahují nenasycené mastné kyseliny, které našemu tělu prospívají. Hladinu cholesterolu udržují nebo dokonce snižují. Najdeme je např. v avokádu, rybách, olivovém, lněném či slunečnicovém oleji.

Do stravy patří – i při hubnutí

Nesnažte se tedy vnutit si představu, že jakékoliv tuky můžete z jídelníčku vyřadit. Pokud chcete snížit svou váhu a dopřát svému tělu to nejlepší, soustřeďte se spíše na dostatečný příjem kvalitních nenasycených tuků. Ty nasycené můžete naopak přijímat v menším množství.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Jak odbourat ze svého života přejídání? Sklony ke konzumaci většího množství jídla, než je v danou chvíli potřeba, úzce souvisí s celkovým životním stylem člověka a také jeho psychickým rozpoložením. Mnohdy se necháme strhnout stresem nebo po celém dni, kdy nestíháme jíst, večer vtrhneme do lednice a zlikvidujeme veškeré zásoby. Jak tento...
Co o vašem zdraví prozradí krevní tlak? Zjištění hodnoty krevního tlaku je nedílnou součástí návštěvy lékaře téměř jakéhokoliv zaměření. Jakmile si o vás sestřička zjistí potřebné informace, již vám nasazuje na paži manžetu. Někdo si musí tlak pravidelně měřit i doma. Snadno pak na sobě může jeho výkyvy sledovat. Krevní tlak není jen pouh...
Jak se dají zmírnit projevy andropauzy, neboli mužského přechodu? Slovem andropauza označujeme období mužského přechodu. Na rozdíl od tématu přechodu u žen je stále toto na veřejnosti i v rodinách tak trochu tabu. Ženská menopauza se diskutuje hojně a bez větších pocitů studu. I muži však mohou vnímat mnoho nepříjemných úskalí této životní etapy. Náladovost i změ...