Co našemu zdraví přinese kapsaicin z chilli papriček?

Jestliže si dáme do úst chilli papričku nebo se s ní třeba jen dotkneme okraje rtů, ucítíme ostré pálení. Za to je právě zodpovědná látka kapsaicin. Našemu tělu ale přináší mnoho dobrého, což jistě nadchne milovníky ostrých jídel.

Chemicky se jedná o alkaloid. Jeho původním záměrem, proč byl v papričkách obsažený, byla zřejmě obrana proti houbám a plísním. Kromě kapsaicinu nám chilli papričky dodají i vitamín A, C a dostatek antioxidantů. Při konzumaci pálivých papriček však dbejte předně na své pocity. Neznamená to, že po ostrých jídlech bude každému dobře čistě jen proto, že je tu blahodárný kapsaicin. Někteří lidé si na nich nepochutnají a ještě jim po nich opravdu nemusí být nejlépe.

Pomocník při hubnutí

Kapsaicin přispěje k úspěšnému hubnutí. Startuje metabolismus a zvyšuje energetickou spotřebu těla – asi jako kdybychom si krátce zacvičili. Dále působí na receptory v žaludku a tlumí chuť k jídlu. Budete se cítit dřív zasyceni a bude vám stačit menší porce jídla.

Vliv i při rakovinném bujení

Předmětem dlouhodobého zkoumání je vliv kapsaicinu na rakovinné bujení v těle. Měl by zpomalovat množení rakovinných buněk. U některých typů rakoviny může potlačovat tvorbu metastáz.

Zevní použití

Má blahodárné účinky i při vnějším použití. Masti a krémy s kapsaicinem pomáhají při artritidě, nervové bolesti. Působí jako lokální anestetikum – avšak bez mnoha vedlejších účinků. Kapsaicin urychluje hojení, je vhodný při léčbě lupénky. Před lokálním použitím ho vyzkoušejte jen na menší ploše těla. Kdyby došlo k alergické reakci, nebude podráždění tak rozsáhlé.

Škála dalších účinků

Bylo zjištěno, že jde o přírodní antibiotikum. Díky protizánětlivým účinkům pomáhá kapsaicin při léčbě střevních zánětlivých onemocnění, jeho konzumace může zabránit vzniku žaludečních vředů. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi, podporuje zdraví srdce a cév. Snižuje riziko vzniku infarktu i cévní mozkové příhody. Při nachlazení podpoří odkašlávání a rozpouštění hlenu. Uplatňuje se při léčbě chronické bolesti. Tedy přesněji řečeno ani ne tak při léčbě, jako spíš dokáže utlumit vnímání této bolesti.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Jaké jsou přínosy brokolice pro naše zdraví? Tahle košťálová zelenina je stále málo oblíbená ve srovnání s tím, kolik užitku nám může přinést. Když ji budete jíst pravidelně (a máte na výběr z mnoha jejích úprav), můžete se vyhnout vážným nemocem, posílit obranyschopnost svého těla i podpořit srdeční činnost. Stačí jediné – pochutnat si na ní....
Mák: nejen pro výbornou chuť, ale i pro pevné zdraví Mák patří v české kuchyni mezi oblíbené pochoutky. Hodí se na koláče, do buchet, ale můžete ho využít i pro jeho léčebné účinky. Vašemu tělu dodá plno cenných látek. Jeho největším producentem je právě Česká republika, tak by byla škoda, kdybychom sami tento poklad na našem stole opomíjeli. Co vše ...
Zdravé potraviny za hubičku: prospívají zdraví a skoro nic nestojí Chcete se začít stravovat zdravě? Chcete zhubnout nebo si svou ideální váhu udržet? Pak vás možná stejně jako spoustu dalších lidí od zdravého stravování odrazuje vidina vyšší finanční investice. Většina lidí má v sobě zakořeněnou představu, že kdo chce jíst zdravě, musí se připravit na to, že ho po...