Co našemu zdraví přinese kapsaicin z chilli papriček?

Jestliže si dáme do úst chilli papričku nebo se s ní třeba jen dotkneme okraje rtů, ucítíme ostré pálení. Za to je právě zodpovědná látka kapsaicin. Našemu tělu ale přináší mnoho dobrého, což jistě nadchne milovníky ostrých jídel.

Chemicky se jedná o alkaloid. Jeho původním záměrem, proč byl v papričkách obsažený, byla zřejmě obrana proti houbám a plísním. Kromě kapsaicinu nám chilli papričky dodají i vitamín A, C a dostatek antioxidantů. Při konzumaci pálivých papriček však dbejte předně na své pocity. Neznamená to, že po ostrých jídlech bude každému dobře čistě jen proto, že je tu blahodárný kapsaicin. Někteří lidé si na nich nepochutnají a ještě jim po nich opravdu nemusí být nejlépe.

Pomocník při hubnutí

Kapsaicin přispěje k úspěšnému hubnutí. Startuje metabolismus a zvyšuje energetickou spotřebu těla – asi jako kdybychom si krátce zacvičili. Dále působí na receptory v žaludku a tlumí chuť k jídlu. Budete se cítit dřív zasyceni a bude vám stačit menší porce jídla.

Vliv i při rakovinném bujení

Předmětem dlouhodobého zkoumání je vliv kapsaicinu na rakovinné bujení v těle. Měl by zpomalovat množení rakovinných buněk. U některých typů rakoviny může potlačovat tvorbu metastáz.

Zevní použití

Má blahodárné účinky i při vnějším použití. Masti a krémy s kapsaicinem pomáhají při artritidě, nervové bolesti. Působí jako lokální anestetikum – avšak bez mnoha vedlejších účinků. Kapsaicin urychluje hojení, je vhodný při léčbě lupénky. Před lokálním použitím ho vyzkoušejte jen na menší ploše těla. Kdyby došlo k alergické reakci, nebude podráždění tak rozsáhlé.

Škála dalších účinků

Bylo zjištěno, že jde o přírodní antibiotikum. Díky protizánětlivým účinkům pomáhá kapsaicin při léčbě střevních zánětlivých onemocnění, jeho konzumace může zabránit vzniku žaludečních vředů. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi, podporuje zdraví srdce a cév. Snižuje riziko vzniku infarktu i cévní mozkové příhody. Při nachlazení podpoří odkašlávání a rozpouštění hlenu. Uplatňuje se při léčbě chronické bolesti. Tedy přesněji řečeno ani ne tak při léčbě, jako spíš dokáže utlumit vnímání této bolesti.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Dopřejte svému zdraví kaki – pokrm bohů Tohle ovoce vás může velmi snadno nalákat už svým vzhledem - sytě oranžová barva vám na první pohled učaruje. Jakmile ho pak ochutnáte, osloví vás sladkou chutí, příjemnou konzistencí i lahodnou vůní. Navíc v mnoha ohledech podpoří vaše zdraví. Název kaki lze přeložit jako „pokrm bohů“ nebo také ...
Kdy nám pomohou brusinky? Brusinky bývají díky svému vysokému obsahu živin a antioxidantů řazeny mezi tzv. superpotraviny. Ty mají opravdu velkou moc nad lidským zdravím, disponují antioxidačními účinky a výrazně podporují celkovou imunitu. Můžeme pro ně zaslechnout i označení červené borůvky nebo kalina. Obsažené vitamíny ...
Vlašské ořechy jsou zdrojem vitamínů, minerálů a zdravých tuků Když se řekne vlašské ořechy, možná si stejně jako spousta dalších lidí vybavíte Vánoce, při kterých jsou lidově nazývané vlašáky nedílnou součástí pečení vánočního cukroví. Ačkoli je pravda, že vlašské ořechy představují nepostradatelnou součást zdravého pečení, mohou našemu tělu nabídnout daleko v...