Zdraví prospěšné tuky vám doplní avokádo

Avokádo se těší stále větší popularitě. Naleznete jej jako častou přísadu v receptech, je doporučováno při rozličných dietních stylech. Jako ovoce je v určitých ohledech opravdu specifické a našemu tělu doplní mnoho potřebných látek. Zkuste jej tedy čas od času také zařadit do svého jídelníčku.

Zdraví prospěšné tuky

Avokádo pochází původem z Mexika. Oblibě se zejména v těchto oblastech těšilo již po dlouhá léta a v jídelníčku tedy není zdaleka žádnou novinkou, jak by se nám mohlo zdát. Lidé si k němu obvykle najdou cestu až v době, kdy potřebují shodit nějaké to kilo nebo se snaží o zdravější jídelníček. Pravdou je, že jeho konzumace nabudí náš imunitní systém, prospěje srdci i cévám.

Bývá označováno za superpotravinu. Milují ho třeba příznivci paleo stravy. Dokáže v některých ohledech krásně nahradit maso nebo vejce. Specifické je zejména tím, že jeho neodmyslitelnou součástí je tuk. Ale pozor – ten zdraví prospěšný. Dále je zde kupa vitamínů a minerálů. Jsou zde zejména mono- a polynenasycené mastné kyseliny. Nalezneme v něm vitamíny skupiny B, vitamín C, E, draslík, hořčík a mangan. Prospěšná je i vláknina a antioxidanty.

Přestože u jiného ovoce bychom se mohli bát, že při jeho vysoké konzumaci do sebe vpravujeme i mnoho cukru, u avokáda si můžeme tyto obavy odpustit. Pozor ale na jeho kalorickou hodnotu. Dopřejte si ho, avšak v rozumném množství.

Vyberte si to pravé

Avokádo není jen jedno jediné, ale můžete se setkat s více jeho druhy. Proto se nelekejte, když někdy zakoupíte trochu odlišné.  Má hruškovitý tvar, zbarveno může být od zelené přes hnědou až do fialova. Pokud jde o chuť, rozdíl bude zanedbatelný. Přínos pro zdraví je u všech odrůd nedocenitelný.

U nás bývají k mání zejména dva druhy – Hass (hnědý) nebo Fuerte (zelený). Při výběru vás bude samozřejmě zajímat čerstvost, možná i původ plodu, ale také jeho zralost. Pokud zmáčknete jeho povrch, mělo by být trochu poddajné.

Dopřejte si ho jako pochoutku

Avokádopříjemnou máslovou konzistenci a chuť připomínající oříšky.  Snadno se s jeho pomocí nasytíte – a to zdravým způsobem. Lze ho jíst v úpravách naslano i nasladko. Je možné jíst ho jen tak samotné, můžete ho ale i přidat do salátu nebo z něj udělat pomazánku. Hodí se do zapečených pokrmů nebo třeba do koktejlů.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

6 potravin pro dobrou náladu Lidé už před nějakým časem zjistili, že když se budete usmívat (i když vám moc veselo není), tak to povede ke zlepšení vaší nálady. Věděli jste ale, že je možné jíst i potraviny pro dobrou náladu? Některé z těchto potravin nemusí být přímo nejzdravější, ale rozhodně je lepší si občas zahřešit, než s...
Rostlinná mléka – jaké existují druhy a jak prospívají tělu? Nulový obsah cholesterolu, dostatečné množství sacharidů, málo proteinů, absence laktózy a nižší množství nasycených tuků - to jsou ve zkratce největší výhody rostlinného mléka, kterému začíná dávat přednost stále více lidí. A to je určitě dobře. Rostlinné mléko ale není tak úplně mléko, jedná se...
Mochyně peruánská: poznáte jedlý druh a víte jak jej využít? Mochyně peruánská nás může na první pohled zaujmout svým specifickým vzezřením. Jakmile odkvete, vytvoří se na ní šedozelený měchýřek se zelenožlutou až žlutooranžovou bobulí uvnitř. Velmi efektně působí, když ji použijete k ozdobení dezertů. Existuje však i jedovatý druh mochyně židovské. Není radn...