Co jsou to batáty a jak nám prospějí?

Pokud by si někdo nevybavil, jak batáty vypadají, lze je připodobnit k velkým bramborám načervenalé barvy. I když si o nich můžete v obchodě pomyslet, že se jedná zase o nějakou novinku, co se snaží potlačit konzumaci klasických brambor, není tomu tak. Batáty se do Evropy dostaly ještě dříve než nám známější brambory. Neváhejte si s nimi zpestřit jídelníček.

Zásobárna vitamínů a minerálů

Původ mají ve Střední Americe. Díky jejich oranžové barvě je zřejmé, že obsahují barvivo betakaroten podobně jako třeba mrkev. Ten se v těle přemění na vitamín A. Dále je v nich ve velkém obsažen vitamín C, B6, vláknina a celá škála minerálů.

Pokud je porovnáme s klasickými bramborami, vyjdou z toho vítězně. Sice mají víc kalorií, ale zato u nás vyvolají dříve pocit sytosti. Ve výsledku jich tedy sníme mnohem míň. Také obsahují skoro dvojnásobek vlákniny.

Přínos v mnoha ohledech

Jejich konzumace prospívá zdraví srdce a cév. Zvyšují naši imunitu a podporují dobré trávení. Svou úlohu sehrávají obsažené látky v prevenci rakoviny prsou a prostaty. Snižují riziko vzniku různých degenerativních onemocnění. Když budou ve vašem jídelníčku zastoupené pravidelně, měly by zmírnit únavu, eliminovat pocity úzkosti, snížit riziko deprese. Bývají doporučované i pro diabetiky, kterým prospějí vysokým obsahem vlákniny.

Různé možnosti přípravy

Na talíři vás potěší nejen jejich zářivě oranžová barva, ale i mírně nasládlá chuť. Nejvýhodnější je konzumovat je i se slupkou – díky tomu se do těla dostane nerozpustná vláknina. Můžete je upéct nakrájené v troubě, stačí je potřít olejem, česnekem a směsí bylinek. Lze je zapéct se zeleninou a se sýrem. Pyré z nich se výborně hodí k rybě. Bramborovou kaši můžete udělat z kombinace brambor a batátů. Využijí se i do salátu, do polévky nebo z nich můžete vytvořit bramboráky.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Kešu oříšky nejen skvěle chutnají, ale mají pozitivní vliv na naše zdraví Zatímco někdo nedokáže kešu oříškům přijít na chuť, jiný si bez nich neumí představit večerní sledování televize. Možná i vy patříte k milovníkům kešu oříšků, na které nedáte dopustit a které byste konzumovali klidně v neomezeném množství - pokud by samozřejmě nebyly tak tučné. Je pravda, že kešu...
Co je to syrovátka a k čemu vlastně slouží? Syrovátka je pojem, o který se v posledních pár letech začíná zajímat stále více lidí. Zatímco někteří nemají sebemenší tušení o definici syrovátky, pro jiné je tzv. mléčné sérum každodenním chlebem. Možná i vy chcete o tomto produktu, který vzniká po sražení mléka, vědět něco více. Především vás za...
Co je to hummus a jak si jej připravit? Hummus není na jídelním stole žádnou novinkou. V Turecku se běžně konzumoval už ve středověku. Prošel pak postupným vývojem a dnešní podobu získal zhruba na přelomu 19. a 20. století. Přestože název pokrmu ve vás nemusí vyvolávat nijak vášnivou chuť k jídlu, tato pochoutka se těší stále větší oblibě...