Slunečnicová semínka nám dodají prospěšné tuky

Jakákoliv semínka vám mohou výborně pomoci zahnat nejrůznější nezdravé chutě. Nyní se zaměříme konkrétně na semínka slunečnice. Hodí se na zobání v průběhu nějaké činnosti nebo při odpočinku. Přidat je ale můžete i do jiných jídel nebo je využít při péči o pleť obličeje.

Co v sobě skrývají?

Slunečnicová semínka nám dodají mnoho prospěšných látek. Obsahují zejména velké množství esenciálních mastných kyselin. Ty si naše tělo nedokáže samo vyrobit a je odkázáno na jejich příjem ze stravy. Podporují snižování hladiny cholesterolu v krvi.

Semínka dále obsahují vitamín A, E, B6, další vitamíny skupiny B a vitamín D. Při jejich dostatečném příjmu je sníženo riziko kornatění tepen, dochází ke zvyšování elasticity kůže. V těle působí protizánětlivě, pomáhají při boji s artritidou či cukrovkou. Vitamíny skupiny B jsou neocenitelnými pomocníky při překonávání stresových období, nervozity nebo nespavosti. Kromě jiného je zde dále obsažen hořčík a draslík. Podpoří naši psychickou stabilitu, dokážou snížit podrážděnost, nápomocní jsou při svalových křečích.

Jak je konzumovat?

V supermarketech nebo prodejnách zdravé výživy zakoupíte slunečnicová semínka loupaná či neloupaná. Můžete je jíst samotná, kdy je však zapotřebí je oloupat a důkladně rozžvýkat. Lze je i opražit. Můžete si je vmíchat do jogurtu, salátu nebo do pomazánky. Můžete je přidat do těsta, pokud si doma pečete vlastní chléb nebo s nimi ostatní druhy pečiva posypat. Slunečnicová semínka najdou své uplatnění i při péči o obličej. Když jich hrst rozmixujete, přidáte kapku mandlového oleje a medu, získáte výbornou pleťovou masku.

Při konzumaci semínek si pouze dávejte pozor na to, kolik jich sníte. Mají vysokou kalorickou hodnotu, tak si je dopřejte pravidelně, ale ve vhodném množství. Obvykle nečiní potíže ani diabetikům, těhotným a kojícím ženám. Vhodná jsou zejména pro osoby s oslabeným zdravím, při náročných situacích, kdy dokážou pozvednout stav těla po stránce fyzické i psychické.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Oříšků existuje mnoho druhů a jsou přínosné pro naše zdraví Pojídání oříšků může být zdravou alternativou různého večerního mlsání. Je pravdou, že jich nemůžete sníst příliš, pokud nechcete rychle nabrat kila navíc, ale menší množství vám jedině prospěje. Uděláte z jejich chroupání také svůj zvyk? Vlašské ořechy Nejrozšířenější jsou u nás vlašské ořechy, i...
Které potraviny se nevyplatí jíst syrové? U mnoha druhů ovoce a zeleniny se jednoznačně preferuje jíst je co nejméně upravené, protože v tomto stavu nám dodají maximum prospěšných látek. Pak jsou tu ale potraviny, které se jíst syrové nevyplácí, a měli bychom si opravdu dát pozor, jestli je jíme jen dobře tepelně upravené. Maso a vejce Na...
Mák: nejen pro výbornou chuť, ale i pro pevné zdraví Mák patří v české kuchyni mezi oblíbené pochoutky. Hodí se na koláče, do buchet, ale můžete ho využít i pro jeho léčebné účinky. Vašemu tělu dodá plno cenných látek. Jeho největším producentem je právě Česká republika, tak by byla škoda, kdybychom sami tento poklad na našem stole opomíjeli. Co vše ...