Poznejte základní principy dělené stravy

V podstatě se ani tak nejedná o dietu, ale spíš dodržování určitých pravidel při stravování. Není tu požadavkem, abyste rapidně snížili svůj energetický příjem, ale rozvrhli si jídla tak, aby vaše tělo bylo v harmonii. A nemusí se nutně jednat o snížení váhy, klidně může být požadovaným výsledkem její zvýšení.

U dělené stravy se můžete doslechnout o celé plejádě možných klíčů, dle kterých se strava dělí, a o další škále principů, jak je vhodné mezi sebou potraviny ne/střídat. Existuje mnoho variant, podle kterých se lidé řídí. Tady nastíníme aspoň základní principy, od kterých se můžete odrazit dál.

Rozdělení potravin

Veškeré potraviny lze rozdělit do tří skupin – sacharidy, bílkoviny a neutrální potraviny. Skupinu neutrálních potravin můžete konzumovat kdykoliv, ale každý den by mělo být oddělené, jestli k ní jíte bílkoviny nebo sacharidy.

Sacharidy a bílkoviny

Mezi bílkoviny se řadí maso s výjimkou vepřového. Nemělo by být konzumované v trojobalu, který spadá mezi sacharidy. Dále sem patří vejce, mléčné výrobky a některé ovoce (citrusy, jablka, hrušky, meruňky).Jako zástupce druhé skupiny lze uvést výrobky z celozrnné mouky, rýži, brambory, kapustu, med a sladké ovoce (fíky, banány, hroznové víno).

Neutrální potraviny

Jako neutrální potraviny se označuje zejména zelenina (mrkev, paprika, okurky, zelí), luštěniny, ořechy a houby. Právě díky této skupině dochází při dlouhodobém dodržování principů dělené stravy k hubnutí. Do jídelníčku totiž určitě zařadíte víc zeleniny, která vám zajistí pocit sytosti a zároveň dodá dostatek vlákniny. Trávení je harmoničtější a organismus celkově lépe pracuje.

Dlouhodobá změna jídelníčku

Efekt dělené stravy na naše tělo je pozvolný, ale dlouhodobý. Rozhodně nečekejte, že toto je směr, díky kterému zhubnete desítky kilogramů za měsíc. Přínosem ale může být, že do jídelníčku postupně zařadíte více ovoce a zeleniny, budete jíst pravidelně a vhodné množství potravin. Dělená strava se hodí pro ty, kteří mají jako prvotní zájem přejít na zdravý životní styl nebo jen podpořit funkčnost svého trávení.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Může změna jídelníčku zlepšit váš spánek? Sami můžete dojít k tomu, že kolikrát má jídlo značný vliv na kvalitu spánku. Po těžké večeři se vám bude obtížně usínat nebo bude spánek přerušovaný. Stejně tak je ale na druhou stranu nepříjemné, když vás ze spaní budí pocit hladu. Pokud chcete zlepšit váš spánek, zkuste se třeba na pár dní zaměři...
Jak se stravovat, když máte vysoký krevní tlak? Pokud je u vás potvrzené, že máte vysoký krevní tlak, možná se už spoléháte na pomoc pravidelně užívaných léků. Velkou úlohu při ovlivnění vašeho zdraví však sehrává i stravování. Zařaďte do jídelníčku více prospěšných potravin a omezte dopady vysokého krevního tlaku na vaše zdraví. Jako vysoký k...
Tipy na zdravé silvestrovské pohoštění Příchod nového roku obvykle slavíme bujarým veselím a stoly plnými dobrot. Nemusí být však každý zastáncem toho, že bude do svého těla cpát samé nezdravé věci. Ať už jste se rozhodli, že chcete žaludku ulevit po svátcích nebo se prostě jen chcete cítit nadále dobře, máme pro vás několik tipů, jak na...