Jak si poradit s obezitou u vlastních dětí?

Obezita, která se týká už i dětí, se stává stále větším problémem. Nejen, že je neúměrně zatěžováno jejich zdraví, ale zároveň získávají špatné stravovací návyky do budoucna. Jakmile si v dětství najedou na nějaký režim stravování a absenci pohybové aktivity, velmi těžko se jim to bude v pozdějším věku měnit.

Objektivní pohled

Je pochopitelné, že když se tento problém týká vašeho dítěte, zřejmě budete spíše shovívaví. Samozřejmě je váš potomek roztomilý, babička si užívá jeho naducané tvářičky a jen konstatuje, že je aspoň zdravé, ale podívejte se na situaci trochu s nadhledem. Není radno vsázet na to, že dítě z toho vyroste, za čas vše vyběhá a není tak třeba se znepokojovat. Pokud si připustíte, jaká situace opravdu je, můžete s ní včas začít něco dělat.

Příklady táhnou

Nejlepších výsledků dosáhnete, když se do řešení situace zapojí i další členové rodiny. Jen stěží dítě přimějete, aby jedlo více zeleniny, pokud ji u vás v rodině nikdo jiný nekonzumuje. Stejně tak je to i s pohybem. Dítě nebude brát jako žádné týrání, když začne být součástí jídel více zeleniny (a to pro všechny v rodině) nebo když vždy o víkendu něco společně podniknete. Můžete si jít zaplavat, zahrát si tenis nebo prostě jen vyrazit na výlet.

Dítě nekárejte

Přestože vaše dítě miluje sladké a máte pocit, že je opravdu líné (i z vašeho rodičovského ne příliš objektivního pohledu), odpusťte si různé demotivující narážky. Dítě pak akorát bude mít pocit, že veškerá jeho hodnota stojí na tom, jakou má postavu, začne být na sebe až příliš drsné a o sebelásce a sebevědomí tu nemůže být už řeč. Snažte se postupně měnit jeho zvyky a oceňte každý pokrok.

Zkuste odbornou pomoc

V případech, kdy se jedná o opravdu těžkou formu obezity, je na místě situaci probrat s dětským lékařem. Může zjistit, zda za obezitou nestojí nějaký zdravotní problém, případně vás může odkázat na další odbornou pomoc.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Pupalka dvouletá. Léčivá bylina pomáhající našemu zdraví Pupalka se někdy označuje jako „noční svíce“. Má bílé nebo žluté květy, které kvetou pouze jednu noc a následně uvadají. Z této rostliny pocházející z Ameriky se nejčastěji využívá olej lisovaný z jejích semen. Našemu tělu může prospět v mnoha ohledech. Můžete ho použít zevně, ale i vnitřně. Pupa...
Vyzkoušejte Velikonoce plné chutí, ale zdravě Stejně jako s jinými svátky v průběhu roku, i s Velikonocemi se nám mnohdy pojí představa připravených dobrot. Stoly máme plné pochoutek, po kterých naše chuťové buňky prahnou, nikam nespěcháme, odpočíváme a příchod jara si užíváme s přáteli, plnými talíři i sklenicemi. Pokud to chcete letos pojmout...
11 způsobů, s jejichž pomocí zaženete chuť na nezdravé jídlo Chuť na jídlo je nejhorším nepřítelem každé diety. Velmi často se jedná o chuť na nezdravé potraviny s vysokým obsahem cukru. Chutě jsou jedním z největších důvodů, proč lidé mají problémy snižovat tělesnou hmotnost a udržet si ji. Proto níže uvádíme, jak se takových chutí na nezdravé jídlo zbavit. ...