Proč zařadit do jídelníčku řapíkatý celer?

Řapíkatý celer stále není vnímán jako součást každodenní kuchyně. Jeho příbuzný, který má podobu bulvy, se přece jen na našem stole objevuje podstatně častěji. Když se ale podíváte na možnosti jeho využití a vliv na naše zdraví, nebylo by to tak úplně od věci zařadit ho pravidelně do jídelníčku. Nejen, že vaše tělo zásobí potřebnými vitamíny a minerály, ale ještě nabudí vaši sexuální touhu. Řapíkatý celer je totiž přírodní afrodiziakum.

Jak prospěje našemu zdraví?

Konkrétně se pyšní obsahem vitamínů A, C, E, K a vitamínů skupiny B. Je v něm fosfor, draslík, vápník a zinek. Obsahuje dostatek nerozpustné vlákniny. Zajistí nám tedy i po menším množství pocit nasycení a našemu trávicímu systému konzumací celeru vyloženě prospějeme. Podpoří střevní peristaltiku a pravidelné vyprazdňování. Při trávení dále stimuluje tvorbu žluči.

Efektivně nabudí imunitní reakce našeho těla. Hodí se pro diabetiky, jelikož má vliv na regulaci krevního cukru. Pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Má antibakteriální a protizánětlivé účinky. Řapíkatý celer vás hned v první chvíli zaujme svou specifickou vůní. Toho se využívá i v aromaterapii – konkrétně k léčbě únavy a depresí. Jak již bylo řečeno, jedná se o přírodní afrodiziakum.

Pokud ho nebudete jíst opravdu v nadměrné míře, neměl by vám způsobovat žádné obtíže. Ty by mohly nastat pouze při jednostranně zaměřené dietě s vysokou konzumací této zeleniny. U lidí s potravinovou alergií se může objevit vyrážka nebo ztížené dýchání.

Jak s ním v kuchyni naložit?

Čerstvý celer má stonky pevné, neovadlé, zbytky listů mají zdravě zelenou barvu. Po zakoupení a omytí jej klidně hned můžete jíst. Nejvíc vám prospěje právě syrový. Před jídlem z něj jen oloupejte vláknitou vrstvu na povrchu. Můžete z něj využít i šťávu. Samotná je sice dost odpudivá, ale když ji zkombinujete se šťávou z jablka nebo mrkve, stane se z toho lahodný nápoj.

Hodí se do zeleninových salátů nebo k přípravě pomazánky (spolu se sýrem či tvarohem). Můžete jej ale využít i při grilování, dušení, vaření nebo pečení. Ozvláštní chuť masa nebo zeleniny, vhodný je také do různých zapečených pokrmů. Spolu s další zeleninou ho klidně dejte do polévky.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Co může přinést březová voda? Slyšeli jste již někdy o březové vodě? Pokud v tuto chvíle kroutíte hlavou na nesouhlas, pak vám všemi deseti doporučujeme začíst se do dnešního článku. Ten jsme totiž věnovali březové vodě, o které se říkalo, že je univerzálním všelékem. Co všechno z toho je pravda? Co je březová voda? Hned na za...
Mýty o banánech: Hodí se do zdravého jídelníčku? Banány pro svůj obsah i zajímavou chuť jednoznačně patří mezi jeden z nejoblíbenějších druhů ovoce vůbec. Ale patří skutečně do zdravého jídelníčku? Mnoho lidí má totiž v hlavě zafixovaný předsudek, že banány a zdravá strava - potažmo hubnutí - nejdou vůbec dohromady. Proto se tomuto žlutému ovoci č...
Ústřice jako afrodiziakum. Opravdu mají vliv na libido? Když se zmíníme o konzumaci ústřic, většinu lidí zřejmě napadne totéž. Mají velmi rozšířenou pověst mocného afrodiziaka, které dokáže nabudit sexuální chutě na maximum. Je tomu opravdu tak? Gastronomická specialita Ústřice na první pohled nemusí vypadat zrovna lákavě. Biologicky se jedná o mořskéh...