Tipy, jak nachystat dětem svačinu do školy

Rodiče školáků o tom jistě ví své. Připravit dítěti svačinu, na kterou si ve svém vytíženém harmonogramu najde čas, a zároveň se nejedná o ryze nezdravou pochoutku, může být opravdu nelehký úkol. Pro děti je však svačina důležitou součástí každodenního jídelníčku a je dobré nabídnout jim jídlo zdravé, ale zároveň lákavé.

Proč je dobré svačit?

Školou povinné žáky může složení nebo třeba úplná absence svačiny v mnohém ovlivnit. Při nepravidelném stravování mohou být unavení, obtížně se soustředí a může se to odrazit na školních výkonech. Není nutné dopřát jim výraznou kalorickou bombu během dopoledne, po které přijde jen únava a otupělost, ale nabídnout jim jídlo, které je zasytí a dodá jim vše potřebné.

Svačina by ale neměla nahrazovat snídani. I ta má totiž v denním režimu své pevné místo. Pokud váš potomek po ránu nic nesní, jen stěží mu to budete do pusy cpát násilím – i když věřím, že i k tomu by byla občas chuť. Dejte mu alespoň ke svačině trochu větší porci, aby se mohl najíst – jen co se probere po cestě do školy. Místo snídaně mu připravte teplý čaj, kakao nebo ovocný džus.

Jaké potraviny jsou vhodné?

K dopolední svačině je ideální, pokud zvolíte celozrnné pečivo se sýrem, šunkou nebo třeba tvarohovou pomazánkou. Nezapomeňte k tomu přidat zeleninu. Sami budete jistě vědět, zda dá vaše dítě přednost tomu, když bude mít v mističce pokrájená rajčata, okurku a papriku, nebo mu tohle vše zamaskujete do tmavého chleba. Zpestřením mohou být třeba toasty. Někdo možná dá ze zeleniny přednost mrkvi nebo řapíkatému celeru.

Na odpolední svačinu se hodí jogurt, zakysané mléčné výrobky a ovoce. Dítěti můžete ovoce nakrájet a vytvořit jakýsi ovocný salát nebo mu je dát vcelku, pokud je to pro něj přijatelnější. Lze k němu dodat i něco, co bude vnímat jako vyložený pamlsek – třeba oříšky, některé děti milují semínka nebo je nalákáte na bobulky hroznového vína.

Čím zajistit rozmanitost svačin?

Samozřejmě není nutné se vždy držet jen tohoto schématu. K dopolední svačině můžete dětem někdy dopřát kousek doma upečené buchty nebo třeba ovesné sušenky. Mléčné výrobky můžete různě střídat, lze zvolit nápoj, jogurt nebo umíchat tvaroh s lesním ovocem nebo s rybízem. Jogurt můžete dochutit směsí vloček a sušeného ovoce nebo semínky.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Oslavy nemusí být pohromou pro vaši postavu Rozhodli jste se před létem shodit pár kilogramů nebo již delší dobu vyznáváte zdravé stravování, avšak váš nastavený režim vám vždy rozhodí nějaká oslava? Může se to stát – ať již v momentě, kdy oslavu sami připravujete, tak v případě, kdy jste na ni pozvaní jako hosté. Jak si s takovou situací por...
Pupalka dvouletá. Léčivá bylina pomáhající našemu zdraví Pupalka se někdy označuje jako „noční svíce“. Má bílé nebo žluté květy, které kvetou pouze jednu noc a následně uvadají. Z této rostliny pocházející z Ameriky se nejčastěji využívá olej lisovaný z jejích semen. Našemu tělu může prospět v mnoha ohledech. Můžete ho použít zevně, ale i vnitřně. Pupa...
Chcete se pořádně vyspat? Co nejíst a nepít před spaním? Spánek je zvláštní věc. Může být ovlivněn mnoha různými faktory a asi ne vždy, když je narušen, hned přijdeme na to, co se děje. Můžeme se jen převalovat v posteli a nepůjde nám usnout nebo sice usneme, ale spánek je často přerušovaný, opakovaně se probouzíme a ráno jsme nevyspalí. Někdy může kvalit...