Lichořeřišnice lahodí oku i našemu zdraví

Lichořeřišnice větší vypadá na pohled velmi hezky. Jedná se o letničku s výrazně oranžovými květy a dlouhými řapíkatými listy. Bývá častou okrasou balkónů a zahrad, ale byla by opravdová škoda nevyužít ji pro její léčebné účinky.

Rostlina je původem z Jižní Ameriky a po Evropě se rozšířila až v 17. století. Obvykle je jednoletá. Při pěstování dbejte na to, aby byla na slunném stanovišti – tady se jí bude dařit nejlépe. V našich podmínkách se můžete setkat i s dalšími druhy lichořeřišnice.

Kdy nám pomůže?

Rostlina obsahuje velké množství vitamínu C a vlákniny. Označuje se za přírodní antibiotikum. Působí proti všem 46 kmenům stafylokokových bakterií a úspěchy jsou zaznamenány i při léčbě zlatého stafylokoka, který velmi často odolává běžně nasazovaným antibiotikům. Na rozdíl od průmyslově vyráběných antibiotik je lichořeřišnice ohleduplná k našemu tělu, neničí jeho přirozenou mikroflóru.

Lichořeřišnice vám pomůže v případě, kdy si chcete zajistit prevenci infekcí močových cest, ale také posílit léčbu nemocí dýchacích cest. Podpoří i růst vlasů a povzbudí naši celkovou obranyschopnost. Podávání lichořeřišnice zlepšuje zrak – zvyšuje se ostrost vidění, snižuje únava očí. Koupel z rostliny uleví od bolesti svalů, pomůže s úpravou poruch menstruačního cyklu. Nálev z rostliny zlepšuje stav pokožky po ekzémech, urychluje hojení ran.

Jak ji lze využít?

K léčebným účelům můžete využít prakticky celou rostlinu – uplatnění naleznou listy, květy i semena. Rostlinu klidně můžete pěstovat u sebe na zahradě. Její listy využijete v kuchyni do salátu nebo do pomazánek. Vyzkoušejte si s nimi posypat chleba s máslem. Nálev lze užívat zevně na oplach pokožky, vlasů nebo k přípravě koupele.

V lékárně je nejčastěji k dostání připravená tinktura. Můžete si ji zhotovit i doma. Listy a květy rostliny dáte do 60 % lihu a necháte dva týdny louhovat při pokojové teplotě. Je třeba dvakrát denně obsah lahvičky protřepat. Pak ji přecedíte a můžete uskladnit na tmavém místě. Výhodou je, že se při užívání lichořeřišnice neobjevují žádné nepříjemné vedlejší účinky. Mohou ji používat i těhotné a kojící ženy.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Čím nám může prospět strom lapacho z Jižní Ameriky? Tento strom může dorůstat výšky až dvaceti metrů. Jeho domovem je zejména oblast Jižní Ameriky. Pro své zdraví můžete využít čaj (tedy přesněji řečeno odvar) připravený z jeho kůry. Osvědčí se vám při nachlazení, ale i při léčbě vážnějších onemocnění. Kůra stromu lapacho je hladká a má světle hně...
Dopřejte si relax s pomocí bylinek Občas můžete mít pocit, že je toho na vás prostě příliš. Někdy se sejdou potíže v rodině, hektické dny v práci, zdravotní neduhy a pak už se tělo a mysl točí v kruzích, ze kterých neumíte jen tak vystoupit. Pro relaxaci a zklidnění po náročném dni si můžete pomoct i bylinkami. Bylinky vám pomohou...
Pestré možnosti využití máty pro své zdraví Máta je pro většinu lidí často zatracovaná bylinka - a to je škoda, protože nejen krásně voní, ale především se může pyšnit hned několika pozitivními účinky na naše zdraví a zároveň i pestrým využitím nejen ve zdravé kuchyni! Možná se ani vy o mátu příliš nezajímáte, což považujeme za velkou chyb...