Jaké bylinky si můžete nasbírat v září?

Přestože se může zdát, že jakmile skončilo léto, kdy většina bylinek odkvetla, není již co sbírat, není tomu zdaleka tak. I září je vhodný měsíc pro sbírání bylinek. Navíc nebývají vždy k využití čistě jen květy, ale třeba i listy nebo kořeny, které můžete právě během září nasbírat a v zimě oceníte jejich účinky. Které bylinky tedy lze nyní nalézt, a jak se dají využít?

Čekanka obecná

Nejčastěji ji najdete na loukách. Je velmi snadno k poznání, avšak připravte se na to, že získat její kořen, který má výrazné léčebné účinky, není tak snadné. Pomáhá s odstraněním žlučových a ledvinových kamenů, při zánětech močových cest, ale i při nechutenství. Podporuje trávení a zvyšuje chuť k jídlu.

Kostival lékařský

Najdete jej na mezích, podél cest nebo podél potoků. Jeho kořen se využíval k léčebným účelům již v antickém Řecku a Římě. Stejně jako dnes nacházel uplatnění zejména k obkladům pohmožděnin, otoků, bolestivých kloubů a různých ran. Můžete jej pro tyto účely namlít nebo z něj vytvořit tinkturu.

Libeček lékařský

Kořen vykopejte v době, kdy jsou již listy suché. Když si z něj připravíte odvar z libečku lékařského, pomůže vám při řešení nadměrného pocení, kašle, ale i při zánětu močových cest. Pomáhá při nepravidelné menstruaci. Neměly by jej však užívat těhotné ženy a lidé s onemocněním ledvin.

Jitrocel kopinatý

Obklady z listů jitrocele kopinátého pomohou urychlit hojení ran, hodí se i po poštípání hmyzem, kdy dané místo zklidní a podpoří léčení. Čaj snadno připravíte zalitím jedné lžičky listů 250 ml vroucí vody. Necháte pak přiklopený louhovat zhruba 15 minut a poté jej můžete vypít. Lze jej doporučit při onemocnění dýchacích cest, pomáhá ulevit od zahlenění, zlepšuje astma.

Křen selský

Můžete ho nalézt růst naplano u vod, na krajích lesů nebo si jej vypěstovat na zahradě. Hodí se nejen na přímou konzumaci, ale i k léčebným účelům. Z jeho listů lze vytvořit obklad na křečové žíly, ztuhlé svaly nebo místa, kde je zánět. U čerstvého kořene se využívají zejména jeho močopudné účinky, zmírňuje otoky, dnu. Vymačkaná šťáva podpoří správné zažívání, ničí v těle choroboplodné zárodky.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Levandule není jen pro okrasu, poznejte její léčebné účinky Polokeř s fialovými květy výrazné vůně je oblíbený zejména pro svůj vzhled. Blahodárné účinky má jeho vůně sama o sobě, ale květy můžete využít na mnoho dalších způsobů. Naleznete v nich zalíbení při vaření, podpoří vaši chvilku, kdy relaxujete, ale mohou i pomoci s řešením zdravotních potíží. Vypě...
Jaké jarní bylinky podpoří naše zdraví? Již začalo jaro, a tak se častěji než dříve vypravíme během slunečných dní ven. Obvykle se i my na jaře probouzíme, objevujeme, zkoušíme nové činnosti. K tomu je zapotřebí cítit se co nejlépe a mít dostatek energie. Právě jarní bylinky, které nyní na svých cestách bez potíží naleznete, vám mohou pom...
I břízu je možné využít pro své zdraví Tento strom nás snadno upoutá na první pohled. Působí velmi ladně, romanticky, a pokud se pod něj na chvíli položíte do trávy, jistě si díky bříze celé místo hned zamilujete. Nejen odpočinek pod břízou ale může posílit naše zdraví. Bříza bělokorá (latinsky Betula pendula) je mezi ostatními stromy...