Bylinky pomáhající na nejčastější ženské problémy

Ženské tělo má mnoho podstatných funkcí a je důležité, aby bylo v celkové harmonii. Není však snadné ubránit se všemožným vlivům, a tak většina žen někdy řeší obtíže spojené s menstruačním cyklem, početím, těhotenstvím nebo později menopauzou. V případě, že nechcete sahat hned po lécích a chcete problém vyřešit dlouhodobě a bez zbytečného zatěžování těla, můžete vyzkoušet přizvat na pomoc bylinky. Zde máte ty, které se při těchto obtížích osvědčují.

Kontryhel obecný

V souvislosti se zdravím žen se jedná o nejčastěji skloňovanou bylinku. Kontryhel obecný se hodí v době, kdy se žena snaží otěhotnět. Má blahodárný vliv na stav dělohy, čímž podporuje uchycení oplodněného vajíčka v její sliznici. Osvědčí se též při různých menstruačních obtížích – nepravidelném cyklu, bolestivé menstruaci. Upravuje příliš silné krvácení, omezuje příznaky premenstruačního syndromu. Sedací koupele využijete při zánětech.

Šalvěj lékařská

Šalvěj lékařská se používá při léčbě mnoha zdravotních neduhů. Využívají se z ní zejména listy, ale mohou i další části rostliny. Při její konzumaci je třeba dbát opatrnosti, není vhodné užívat ji dlouhodobě nebo ve vyšších dávkách.

Osvědčí se při potížích v období menstruace, ale i při menopauze. Zmírňuje návaly horka, bolesti prsů. Snižuje též tvorbu mateřského mléka, což využijete v době, kdy chcete dítko přestat kojit nebo se mléka tvoří opravdu nadbytek.

Sporýš lékařský

Je známý také jako čaganka nebo holubí bylinka. Dříve se však využíval o poznání více, než je tomu dnes. Z bylinky se používá jen horní kvetoucí část s lístky. Osvědčí se při menstruačních potížích – zejména tlumí bolestivou menstruaci. Upravuje nepravidelný menstruační cyklus. Podporuje tvorbu mateřského mléka.

Bazalka pravá

Můžete si ji pěstovat na zahradě, ale klidně i v truhlíku na balkóně. Lístky obsahují látky podobné ženským hormonům a zajistí tak v těle opět rovnováhu. Bazalka pomáhá při nepravidelném menstruačním cyklu i při bolestivé menstruaci. Tlumí obtíže během menopauzy a jiné křečové bolesti.

Řebříček obecný

Je velmi rozšířený na loukách a na okrajích cest, není tedy problém si jej natrhat a případně též nasušit do zásoby. Lze jej sbírat v době od června do září a využívá se jeho celá nať i s květy. Upravuje silnou a bolestivou menstruaci. Doporučuje se začít pít řebříčkový odvar asi tři dny před začátkem menstruace. Blahodárně působí při léčbě gynekologických zánětů, je vhodný jako prevence myomů. Pro tyto účely se hodí připravit z něj sedací koupel.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Kdy a na co se může hodit včelí propolis? Včely dokážou našemu zdraví prospět mnoha způsoby. Jedním z nich je právě propolis. Pro včely slouží jako ochrana úlu před napadením, stejně tak dobře může u nás fungovat jako obrana těla před nezvanými vetřelci. Lepkavý tmel Propolis má žlutohnědou barvu a jedná se o lepkavou hmotu. S její pomocí...
Kardamom dodá jídlu chuť Indie. Vyzkoušejte jej v kuchyni. U nás se toto koření stále používá spíš výjimečně. Nutno říct, že pro českou kuchyni typické opravdu není. Někdy si ale můžete dopřát změnu a přeladit se na jiný druh kulinářského umění. Kardamom dodá jídlu chuť dálek a vnese do něj něco trochu exotického. Příjemným bonusem je i to, že prospěje vaše...
Sléz je bylinka vhodná nejen při kašli Sléz je jednou z bylinek, která má opravdu pestré využití. Můžeme se setkat se slézem lesním, maurským a přehlíženým. Všechny tyto druhy působí již na první pohled velmi přitažlivě. Jedná se o vyšší rostlinu s růžovými až fialově zbarvenými květy. Roste na loukách a pastvinách, podél cest nebo kolem...