Proč je důležité se vyhnout překyselení organismu?

Pro rovnováhu v našem těle je důležitý poměr mezi kyselými a zásaditými látkami. Vlivem nevhodné stravy, stresu a minima pohybu může snadno dojít k vychýlení pH k nižším hodnotám – a tedy k překyselení organismu. Mezi projevy lze zařadit oslabení imunity, únavu, bolesti v kloubech, bolesti hlavy a i mnoho vážných onemocnění.

Snaha o udržení rovnováhy

Při vyrovnaném stavu je pH neutrální, tedy rovno sedmi. Hodnoty nižší svědčí o kyselosti, vyšší naopak o zásaditosti. Přestože našemu tělu dodáváme většinu kyselinotvorných potravin, veškeré obrany se stále snaží zachovat rovnováhu, při které náš organismus dobře funguje. Aby ji však tělo udrželo, využívá k tomu různé látky, které pak mohou zase jinde chybět. Takto je vyčerpáván zejména vápník, hořčík, sodík a draslík. Na sobě pak můžeme pociťovat nepříjemné následky.

Výběr vhodných potravin

Za překyselením ve většině případů stojí strava, ve které je obsaženo až příliš mnoho bílkovin. Jako kyselinotvorné potraviny lze označit maso, vejce, mléko, ryby, obilí, cukr, alkohol i kávu. Zásadotvorné jsou zejména ovoce a zelenina. Jak tomuto stavu předejít bude zřejmě zcela jasné – zásobit tělo zásaditými potravinami. Svědčit nám může pravidelný a dobře prováděný půst.

Následky překyselení

Spousta nemocí pak může vznikat právě v důvodu nevyváženosti a překyselení organismu. Člověk pociťuje nedostatek energie, připadá si vyčerpaný, trápí ho různé bolesti, regenerace je pomalejší. Může mít sklon ke vzniku alergií. Mohou se objevovat potíže s trávením. Nerovnováha se mnohdy projeví i na stavu pleti, lidé trpí ekzémy, akné.

Odbourejte stres

K překyselení může dále přispět stres, minimum pohybu, ale i třeba znečištěné prostředí. Pokud jsme dlouhodobě ve stresu, celé tělo je sevřené. Není pak schopné vylučovat škodlivé kyseliny a ty se v těle hromadí. Efekt zde má hluboké dýchání, které podpoří proudění energie v těle a uvolnění. Někomu pomůže k odstranění tlaku, který je na nás kladen, pravidelný pohyb nebo jen pobyt na čerstvém vzduchu. V každém případě se snažte najít si pro vás optimální činnost, při které dokážete odpočívat.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Jak se stravovat, když máte vysoký krevní tlak? Pokud je u vás potvrzené, že máte vysoký krevní tlak, možná se už spoléháte na pomoc pravidelně užívaných léků. Velkou úlohu při ovlivnění vašeho zdraví však sehrává i stravování. Zařaďte do jídelníčku více prospěšných potravin a omezte dopady vysokého krevního tlaku na vaše zdraví. Jako vysoký k...
Jak si poradit s obezitou u vlastních dětí? Obezita, která se týká už i dětí, se stává stále větším problémem. Nejen, že je neúměrně zatěžováno jejich zdraví, ale zároveň získávají špatné stravovací návyky do budoucna. Jakmile si v dětství najedou na nějaký režim stravování a absenci pohybové aktivity, velmi těžko se jim to bude v pozdějším v...
Jak se projevují nejčastější potravinové alergie Když zcela neodborně řekneme „alergie na potraviny“, může se za tím skrývat široká paleta potíží. Často se totiž tímto slovem popisují jakékoliv potíže, které nastanou po příjmu dané potraviny. Z medicínského hlediska jde ale o přecitlivělosti imunitního systému, který v těle vyvolá neadekvátní reak...