Proč je důležité se vyhnout překyselení organismu?

Pro rovnováhu v našem těle je důležitý poměr mezi kyselými a zásaditými látkami. Vlivem nevhodné stravy, stresu a minima pohybu může snadno dojít k vychýlení pH k nižším hodnotám – a tedy k překyselení organismu. Mezi projevy lze zařadit oslabení imunity, únavu, bolesti v kloubech, bolesti hlavy a i mnoho vážných onemocnění.

Snaha o udržení rovnováhy

Při vyrovnaném stavu je pH neutrální, tedy rovno sedmi. Hodnoty nižší svědčí o kyselosti, vyšší naopak o zásaditosti. Přestože našemu tělu dodáváme většinu kyselinotvorných potravin, veškeré obrany se stále snaží zachovat rovnováhu, při které náš organismus dobře funguje. Aby ji však tělo udrželo, využívá k tomu různé látky, které pak mohou zase jinde chybět. Takto je vyčerpáván zejména vápník, hořčík, sodík a draslík. Na sobě pak můžeme pociťovat nepříjemné následky.

Výběr vhodných potravin

Za překyselením ve většině případů stojí strava, ve které je obsaženo až příliš mnoho bílkovin. Jako kyselinotvorné potraviny lze označit maso, vejce, mléko, ryby, obilí, cukr, alkohol i kávu. Zásadotvorné jsou zejména ovoce a zelenina. Jak tomuto stavu předejít bude zřejmě zcela jasné – zásobit tělo zásaditými potravinami. Svědčit nám může pravidelný a dobře prováděný půst.

Následky překyselení

Spousta nemocí pak může vznikat právě v důvodu nevyváženosti a překyselení organismu. Člověk pociťuje nedostatek energie, připadá si vyčerpaný, trápí ho různé bolesti, regenerace je pomalejší. Může mít sklon ke vzniku alergií. Mohou se objevovat potíže s trávením. Nerovnováha se mnohdy projeví i na stavu pleti, lidé trpí ekzémy, akné.

Odbourejte stres

K překyselení může dále přispět stres, minimum pohybu, ale i třeba znečištěné prostředí. Pokud jsme dlouhodobě ve stresu, celé tělo je sevřené. Není pak schopné vylučovat škodlivé kyseliny a ty se v těle hromadí. Efekt zde má hluboké dýchání, které podpoří proudění energie v těle a uvolnění. Někomu pomůže k odstranění tlaku, který je na nás kladen, pravidelný pohyb nebo jen pobyt na čerstvém vzduchu. V každém případě se snažte najít si pro vás optimální činnost, při které dokážete odpočívat.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Víte, co znamená oxidační stres a jak vznikají volné radikály? U mnoha potravin poukazujeme na jejich benefit, že v sobě obsahují antioxidanty. Častokrát s dovětkem, že ty ničí volné radikály, které jinak poškozují buňky. Jak ale tyto radikály vznikají a v čem nám vlastně mohou tak škodit? Můžeme se jejich působení nějak bránit? Přirozený vznik radikálů Volné...
Vyzkoušejte intuitivní stravování a dejte sbohem pravidlům Už vás někdy napadlo, že ke shození potřebných kilogramů nemusí mít největší efekt striktní omezení jídelníčku a pečlivé sledování zkonzumovaných kalorií, ale pravý opak? Co takhle vyzkoušet uvolnit mysl a zaměřit se na to, na co má vaše tělo chuť? Tak nějak lze nahlížet na princip intuitivního stra...
Začínající podzim je ideální na regeneraci těla po létě Přestože léto bývá ve znamení rodinných dovolených, odpočinku a relaxace, ve výsledku můžete po jeho skončení mít pocit, že potřebujete nějak probudit své tělo a dodat si pořádnou dávku energie. Můžete si dopřát některý z námi nabízených tipů. Je však na vašem vlastním posouzení, co konkrétně potřeb...