Sušené maso jako oblíbený pokrm cestovatelů

V našem jídelníčku nemá sušené maso tradiční význam, ale může nám nabídnout mnohé výhody. Je oblíbeným pokrmem na cestování, pro děti, ale i jako pochoutka k mlsání u televize nebo na párty. Můžete ho zakoupit v mnoha variantách nebo můžete vyzkoušet připravit si ho doma.

Sušené maso zažívá dnes opravdový boom. Čím nás tedy může nadchnout? Sušení je jedním z velmi starých způsobů úpravy masa. To si tak zachová svůj energetický obsah, veškeré živiny, ale jeho hmotnost je minimální. Proto bývá s oblibou bráno jako součást výbavy na delší cesty. Nemusíte si lámat hlavu s jeho skladováním a vydrží opravdu dlouho.

Minimum tuku, dostatek energie

Hodí se i pro náročnější strávníky. Mohou ho využít lidé s bezlepkovou dietou. Dnes již zakoupíme různé varianty, maso různě okořeněné nebo i tyčinky, do nichž jsou přidány další pochoutky. Nejrozšířenější je sušené hovězí maso. Je v něm zcela minimální obsah tuku, bohatě jsou tu zastoupené živočišné bílkoviny. Jako negativum je možné chápat vyšší obsah cholesterolu a soli.

Domácí výroba

Možná vás naláká vyzkoušet si sušení masa doma. Pro domácí výrobu můžeme využít maso hovězí, vepřové, ale klidně i ryby nebo kuřecí maso. Hovězí se používá nejčastěji zadní nebo plec, gurmán zužitkuje i svíčkovou. Maso je třeba nakrájet na opravdu tenké plátky (kolem 2 milimetrů), marinovat a pak sušit. Využít lze sušičku nebo troubu – horkovzdušnou nebo klasickou.

Marinádu si připravíte podle vlastní chuti. Můžete přidat chilli nebo papriku, pokud dáváte přednost ostřejším jídlům. Maso nechejte naložené aspoň přes noc. Samozřejmě nejsnazší a nejrychlejší je sušení v sušičce. Stačí do ní rozložit plátky masa a nechat celý proces působit dostatečně dlouho. Zprvu je lepší nastavit na několik minut vyšší teplotu, další sušení stačí na 50°C. Pokud využijete na sušení troubu, dobře nejprve promyslete, jak tam maso dáte. Nejvhodnější je ho zavěsit, vejde se vám ho tak do trouby dost. Pod maso dejte něco, kam může odkapávat tuk. Počítejte s několikahodinovým sušením.

Usušené kousky masa pak můžete skladovat běžně při pokojové teplotě. Celý proces je možné i obrátit a usušené maso využít třeba do polévky. Během vaření ve vodě do sebe tekutiny opět nasaje a získá zpět potřebné vlastnosti.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Vlašské ořechy jsou zdrojem vitamínů, minerálů a zdravých tuků Když se řekne vlašské ořechy, možná si stejně jako spousta dalších lidí vybavíte Vánoce, při kterých jsou lidově nazývané vlašáky nedílnou součástí pečení vánočního cukroví. Ačkoli je pravda, že vlašské ořechy představují nepostradatelnou součást zdravého pečení, mohou našemu tělu nabídnout daleko v...
Ne všechny tuky škodí, existují i ty zdraví prospěšné Bojíte se tuků? Nejste sami. Tuk v potravinách je v posledních desetiletích zneužíván, jelikož potraviny s nízkým obsahem tuku a bez tuku se staly normou. Bylo nám řečeno, že nízkotučná strava nám pomůže získat takové tělo, po jakém toužíme. Skutečnost je ale úplně jiná. Jedná se o jednu z největšíc...
Co byste měli vědět o zeleném ječmenu? Zelený ječmen je stále častěji se opakující pojem, který můžeme v současné době slýchat ze všech stran. Říká se, že pravidelná konzumace mladého ječmene má více než pozitivní dopad na naše zdraví. Odborníci se shodují na tom, že kdo se chce stravovat zdravě a celkově se zajímá o zdravý životní styl,...