Slovem andropauza označujeme období mužského přechodu. Na rozdíl od tématu přechodu u žen je stále toto na veřejnosti i v rodinách tak trochu tabu. Ženská menopauza se diskutuje hojně a bez větších pocitů studu. I muži však mohou vnímat mnoho nepříjemných úskalí této životní etapy.
Náladovost i změny váhy
Obvykle muži registrují změny v rozmezí 50. a 55. roku věku. Důvodem změn je pokles hladiny testosteronu, který má na svědomí mnoho příznaků. Mohou se objevit prudší výkyvy nálady, podrážděnost, únava a celkový úbytek energie. Objevují se i depresivní nálady a úzkost. U někoho se vyskytnou potíže se spánkem a udržením pozornosti. Je znatelné snížení psychické odolnosti.
Mnoho mužů citlivě reaguje na proměnu svého těla. Spalování přijaté energie je pomalejší a často dochází k nárůstu hmotnosti. Tuk přibývá zejména v oblasti břicha, naopak dochází k úbytku svalové hmoty. Fyzická výkonnost je nižší a zároveň se zvyšuje riziko vzniku srdečně-cévních onemocnění. Dalším viditelným projevem bývá řídnutí vlasů. Proměňuje se také sexuální život mužů. Dochází k poklesu libida, častěji se objevují potíže s erekcí.
Medicínské řešení
Pokud je situace opravdu nepříjemná, je možné obrátit se na lékaře. Muži se mohou poradit s praktickým lékařem, endokrinologem, sexuologem nebo andrologem. U někoho se pak jeví jako vhodný postup hormonální substituční terapie. Při ní je do těla dodáván testosteron injekčně nebo v tabletách. Léčba však není zdaleka vhodná pro každého.
Abstinence i bylinky
Mnoho může v tomto období ovlivnit životní styl, který muž preferuje. Příznaky se manifestují mnohem výrazněji, pokud muž často holduje alkoholu, kouří a pohybu se věnuje jen zcela minimálně.
Ve stravě by měly být zastoupené veškeré podstatné živiny, je důležité neochudit tělo o bílkoviny. Žádoucí je zapojit do života pravidelnou fyzickou aktivitu. Jak již bylo zmíněno, tuk se usazuje zejména v břišních partiích, a je tedy třeba je pečlivě posilovat. Víc než dřív by muži měli sledovat svůj energetický příjem a na straně druhé také výdej. Součástí každého dne by měl být i čas věnovaný relaxaci nebo tomu, co člověka naplňuje.
Z přírodních látek se osvědčuje maca, kotvičník a ženšen. Působí na zvýšení libida, dodají energii a pomohou i s nepříjemnou podrážděností. Využít můžete také třezalku, meduňku nebo kozlík.
Zdroje:
- ARNDT, Tomáš. Mužská menopauza – opravdu existuje. In Celostnimedicina.cz [online]. 5.5.2015 [cit. 6.4.2019]. Dostupné z: https://www.celostnimedicina.cz/muzska-menopauza-opravdu-existuje.htm
- Přírodní léčba mužského přechodu [online]. Bylinkydnes, 2017 [cit. 6.4.2019]. Dostupné z: https://bylinkydnes.cz/prirodni-lecba-muzskeho-prechodu/