Bylinky nápomocné při léčbě cukrovky

Pro lidi s onemocněním diabetes mellitus je důležité dodržování režimových opatření. Mezi obvyklá doporučení patří dietní stravování, pravidelná pohybová aktivita a někdy též aplikace inzulínu. Kromě výše uvedeného a předepsaných léků je však možné vzít si na pomoc i bylinky. Mohou zlepšit průběh onemocnění a přispějí k celkové harmonizaci organismu. Mnoho z nich můžete klidně využít v kuchyni při přípravě jídla nebo k jeho okořenění.

Bez černý

Z černého bezu využijete listy a mladé výhonky, které napomáhají ke snížení hladiny cukru v krvi. Nápoj si vytvoříte povařením částí rostliny (na zhruba deset minut) ve vodě. Pak už jen přecedíte a můžete pít dvakrát denně. Při cukrovce najdou využití i usušené plody této rostliny.

Stévie sladká

Stévii si můžete zamilovat jako ideální sladidlo. Klidně si ji můžete vypěstovat doma v květináči a využít ji hned čerstvou, případně pak nasušit do zásoby. V našem těle dokáže optimálně regulovat hladinu cukru v krvi, podporuje funkci slinivky břišní, která je zodpovědná za vylučování inzulínu.

Smetanka lékařská

Najít venku pampelišku nebývá složité. Prospějí vám obsažené hořčiny, flavonoidy, fytosteroly, vitamíny, mangan a draslík. Listy můžete rozžvýkat samotné nebo je vmíchat do salátu. Odvar se připravuje z kořene rostliny – dvě čajové lžičky usušeného kořene stačí přelít šálkem vroucí vody a následně pár minut povařit. Po vylouhování můžete pít dvakrát denně.

Ženšen pravý

Můžeme zaslechnout též označení „všehoj ženšenový“. Opravdu je možné využít ho k léčení mnoha zdravotních neduhů. V našem těle dokáže kromě jiného také utlumit vstřebávání cukrů a zároveň podpoří vylučování inzulínu.

Borůvkové listy

Ideální doba na sběr listů je těsně před dozráním plodů. Můžete si z nich udělat čaj – stačí jednu polévkovou lžíci sušených listů zalít 500 ml vody. Pak přiveďte vše k varu a chvilku povařte.

Puškvorec obecný

Puškvorcový čaj lze připravit z půl litru vody a dvou lžiček sušené rostliny. Nijak se nevaří, ale necháte vše vylouhovat přes noc. Ráno si čaj akorát ohřejete a můžete užívat v průběhu dne vždy trochu čaje před jídlem i po něm.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Bylinky na posílení imunity a detox V nadcházejícím zimním a nepříznivém počasí je potřeba podporovat náš organismus, aby byl schopný čelit různým virům a bakteriím a bránit se tak onemocnění. V lékárnách je k dispozici spousta vitamínů a doplňků, které mohou pomoci. Určitě ale není na škodu nejprve vyzkoušet bylinky, protože jejic...
Bylinky proti chřipce a nachlazení Řada bylinek svými účinky pomáhá při chřipce a nachlazení a mnoho z nás se k nim s důvěrou obrací. Užívání bylinek je příjemné, mají dobrou chuť a ve většině případů jsou bez vedlejších účinků. Proto tedy opravdu stojí za zkoušku nejprve vyzkoušet bylinky, nežli umělé preparáty. Šalvěj lékařská Na...
Vilcacora neboli kočičí dráp V léčitelství byla tato peruánská bylinka užívána již po staletí. Inky byla díky svému blahodárnému působení uctívána jako svatá rostlina. S jejím rozšířením do povědomí lidí i v ostatních zemích je spjat páter Edmund Szeliga. Tento polský misionář při své misi do Peru převzal od indiánských kmenů ...