Vyzkoušejte bylinky pro urychlení trávení

Právě přes svátky je zvýšené riziko, že člověk neudrží veškeré své chutě na uzdě a podlehne pestré nabídce cukroví, dalších sladkých i slaných pochoutek. Může se stát, že pak budete mít rozhozený žaludek a budete potřebovat dát trávení opět do pořádku. Můžete k tomu využít kouzelnou moc bylinek a vybrat si některou z následujících tipů.

Heřmánek pravý

Heřmánek pravý podporuje tvorbu žaludečních šťáv. Pokud si dáte heřmánkový čaj, uklidníte tím rozbouřené trávení. Kromě toho ale získáte i pomocníka pro dny, kdy máte napjaté nervy nebo se dostavují pocity úzkosti a sklíčenosti. Na přípravu čaje se užívají heřmánkové květy – stačí dvě lžičky přelít 250 ml vroucí vody a nechat několik minut louhovat pod pokličkou.

Hořec žlutý

K léčivým účinkům se využívá kořen rostliny. Sběr bylinky je ale u nás zakázán, a tak vám nezbude, než hořec zakoupit v již připravených směsích pro zlepšení trávení. Pro hořkou chuť se přidává i do různých likérů.

Zeměžluč lékařská

Z rostlinky se využívá nať s listy, která se sbírá nejčastěji během léta. Zeměžluč podporuje tvorbu kyselých žaludečních šťáv a vylučování žluči, čímž zrychlí trávení potravy. Je možné si samozřejmě bylinku natrhat a usušit nebo zakoupit již připravenou (samotnou nebo ve směsi). Lze využít i hotovou tinkturu. Čaj má nezaměnitelnou hořkou chuť, uleví však při nadýmání a při pocitu plnosti.

Máta peprná

Čaj z máty také podpoří vylučování žaludečních šťáv, zlepšuje ale i činnost jater, sleziny a žlučníku. Léčí křeče v žaludku, zmírňuje nadýmání. K přípravě čaje jsou ideální čerstvé listy máty, stačí jich tak pět zalít 250 ml vroucí vody a nechat několik minut louhovat. Kdo chce, může nápoj dochutit medem. Můžete si vytvořit i vlastní směs – velmi se k sobě hodí máta a heřmánek.

Majoránka zahradní

Kromě toho, že ji využijete při vaření, z ní lze připravit i odvar. Je k tomu třeba svařit polévkovou lžíci koření ve 250 ml vody a po jídle vypít. Lze udělat i čaj zalitím jedné polévkové lžíce majoránky 500 ml vroucí vody. Konzumace majoránky by měla urychlit trávení, uleví od křečí a zmírní nadýmání.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Bylinky na podporu trávení Bylinky nám pomáhají při mnoha příležitostech a nemocech. Velmi často jsou užívané při žaludečních problémech a celkově při potížích s trávením. Užívání bylinek si neseme jako dědictví od našich předků, kteří přírodní medicínu znali velmi dobře. Mezi trávicí potíže patří nadýmaní a plynatost, žalude...
Kdy a na co se může hodit včelí propolis? Včely dokážou našemu zdraví prospět mnoha způsoby. Jedním z nich je právě propolis. Pro včely slouží jako ochrana úlu před napadením, stejně tak dobře může u nás fungovat jako obrana těla před nezvanými vetřelci. Lepkavý tmel Propolis má žlutohnědou barvu a jedná se o lepkavou hmotu. S její pomocí...
Skořice je přínosná pro chuť i pro zdraví Toto koření obvykle vnímáme spíš v kontextu vaření a pečení. Pravda je ale taková, že skořice nepotěší jen naše chuťové buňky, ale podpoří naše zdraví v mnoha ohledech. Možná příště, až s ní budete něco ochucovat, vám její vůně přijde ještě lákavější, když budete vědět, co vše pozitivního vám může d...