O vláknině se hovoří poměrně často. I když je to v podstatě nestravitelná složka potravy, pro naše tělo má blahodárný přínos. Prospívá mu hned v několika ohledech. Zajistí pocit sytosti, dobré trávení a je prevencí mnoha onemocnění. Jak se můžete postarat o to, abyste jí měli každý den dostatek?
Efektivní pomocník pro naše trávení
Můžeme odlišit vlákninu rozpustnou a nerozpustnou. Rozpustná snadno nabobtná, nerozpustná je nestravitelná, ale zajistí pocit sytosti. Rozpustná vláknina snižuje vstřebávání glukózy, zmenšuje rychlost vzestupu hladiny cukru v krvi.
Vláknina po nabobtnání udržuje vláčný celý obsah střev, což usnadňuje vyprazdňování. Aby ale mohla vláknina splnit svou důležitou úlohu, je zapotřebí, abyste společně s ní přijímali adekvátní množství tekutin. Pokud by byl pitný režim nedostačující, vláknina by mohla v těle působit zcela opačně. Akorát by u vás tedy zvyšovala tendenci k zácpě a potížím s trávením.
Pomáhá při hubnutí. Snižuje riziko rakoviny střeva. Ve střevě funguje jako přirozený kartáč – naváže na sebe různé nežádoucí složky z potravy a pomůže s jejich vyloučením. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi a je vhodnou prevencí žlučových kamenů.
Dopřejte si zeleninu i semínka
Ideální je hlídat si příjem vlákniny v rozmezí 20 až 35 gramů denně. Pokud nejste běžně zvyklí konzumovat potraviny s vlákninou, zařazujte je do jídelníčku postupně. Nejvíce je vláknina zastoupena v obilovinách, ovoci, zelenině a luštěninách. Vlákninou nás zásobí celozrnné pečivo, žitný chléb nebo ovesné vločky. Nerozpustná vláknina se nachází zejména v kořenové zelenině.
Velmi pomáhá, pokud se zaměříte alespoň na to, abyste ve stravě upřednostňovali potraviny rostlinného původu před těmi živočišnými. Luštěniny si dopřejte aspoň jednou týdně. Z příloh dejte přednost celozrnným těstovinám, bulguru, kuskusu nebo pohance. K zahnání různých chutí poslouží ořechy nebo semínka.