Čím může být způsobeno noční přejídání?

Podle názvu je zřejmé, o čem bude v dnešním článku řeč. Odborně se hovoří o syndromu nočního jedlictví a opravdu je možné tento stav vnímat jako onemocnění. Popsat příznaky asi není zas tak složité. Člověk se klidně několikrát za noc probudí a má velmi silnou touhu po jídle. Až potom, co se nají, dokáže opět usnout.

Překvapivá ranní zjištění

Někdo si ráno plně vybaví, co se u něj v noci odehrálo, co vše snědl, a jak moc byla jeho touha po jídle nezvladatelná. U někoho se přejídání odehrává v době porušeného vědomí a ráno se nestačí divit, co se to u něj doma v noci dělo. Lednice zeje prázdnotou, obaly od jídla jsou kolem postele, v různých částech bytu jsou drobky a zbytky jídel.

Noční hodování

Scénář není takový, že by se dotyčný v noci najedl zdravých jídel, ale vybírá si vyloženě sladké a vysokokalorické pochoutky. Chvilkově se může u jedince dostavit pocit bezpečí a klidu, při němž dokáže opětovně usnout. Dříve nebo později se ale ohlásí výčitky svědomí, pocity viny a vlastního selhání.

Následující den probíhá většinou tak, že ráno člověk nemá k jídlu chuť vůbec, dopoledne drží své chutě na uzdě. Většinu snědených potravin do sebe dostane odpoledne a v průběhu večera.

Predispozice k přejídání

Mezi významné spouštěče patří stres, dále úzkost a potíže v mezilidských vztazích. Nočním přejídáním trpí častěji ženy a zejména ty, které mají zkušenost s dlouhodobou dietou nebo přímo hladovkou.

Často jsou k onemocnění přidružené potíže se spánkem nebo obecně se stravovacím režimem. Vysoká konzumace energeticky bohatých potravin se po čase začne na člověku podepisovat, přibývá na váze. To může vést k zacyklení se do problému, kdy během dopoledne dochází k odpírání si jídla a večer a v noci naopak k jeho nezřízenému pojídání.

Zaměření prevence i léčby

Ideální prevencí je všeobecná informovanost o této problematice a vhodné nastavení denního režimu. Podstatným krokem je pravidelné a zdravé stravování. Pokud se objeví potíže se spánkem, je lépe řešit je co nejdříve. Strava i kvalita spánku může být v mnohém ovlivněna psychickou pohodou jedince. Pokud se tedy nacházíme v náročnější stresové situaci, je vhodné brát na sebe ohledy a umět vliv stresu co nejvíc ze života odbourat.

Při léčbě se klade důraz právě na již dříve zmiňované. Velkou úlohu sehrává psychoterapie a metody k eliminování vlivu stresu. Důležité je nastavit zdravé stravovací návyky a zapracovat na redukci hmotnosti. Někdy bývají užívané i léky, jejichž cílem je podpořit kvalitu spánku, zefektivnit potřebné hormony.

Zdroje:

  • FALTUS, František. Syndrom nočního jedlictví. Česká a slovenská psychiatrie. 2007, 103 (6): 291–296. ISSN 1212-0383.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Máme dnes Vánoce zdravější než dřív? Leckdy máme chuť poměřovat, jak jedli naši předkové, a jak jíme my. Jak by toto dopadlo v případě srovnání staročeských Vánoc a těch dnešních? Možná bychom se mohli v přípravě jídla trochu inspirovat a prostřít štědrovečerní stůl o něco zdravěji. Tradiční dřívější menu K běžně dodržovaným zvykům p...
Poznejte stravu z pohledu čínské medicíny Jídlo někdo vidí jako nutnost, jiný si ho užívá, někomu kazí náladu, protože by si ho nejradši odepřel a nejde to, někdo ho neřeší vůbec. Z pohledu čínské medicíny je to důležitý hráč v tom, aby naše tělo mohlo fungovat v rovnováze. Jídlo může být i lékem na zdravotní potíže. Změna jídelníčku udělá ...
Jaký je skutečný vliv fytoestrogenů na naše zdraví? Pojmem fytoestrogeny se označují rostlinné estrogeny. Trochu problematické se může zdát, že někdy bývají vychvalované, a jindy zase zdraví škodlivé a nebezpečné. Pojďme v tom tedy udělat trochu jasno, abychom věděli, co s naším tělem dělají a kde je vůbec můžeme najít. Podobnost s estrogeny Tyto l...