Kdy nám pomohou brusinky?

Brusinky bývají díky svému vysokému obsahu živin a antioxidantů řazeny mezi tzv. superpotraviny. Ty mají opravdu velkou moc nad lidským zdravím, disponují antioxidačními účinky a výrazně podporují celkovou imunitu. Můžeme pro ně zaslechnout i označení červené borůvky nebo kalina.

Obsažené vitamíny i minerály

Ač se brusinky na první pohled mohou jevit jako celkem nenápadné bobule, ve svém nitru ukrývají mnoho látek, které jsou prospěšné pro naše zdraví. Z vitamínů obsahují zejména A, B, C a E. Je v nich dostatečný obsah vlákniny, která podpoří trávení. Nalezneme zde omega 3 a omega 6 kyseliny. Z minerálů jsou zde zastoupené např. vápník, draslík, hořčík, fosfor, sodík. Jejich velkou výhodou je skutečnost, že přestože jsou nadopovány živinami, mají jen velmi nízký obsah kalorií. Jsou tedy ideálním společníkem při hubnutí.

Léčivé účinky

Brusinky jsou známé zejména svým léčivým účinkem při infekcích močových cest. Je možné konzumovat je jako prevenci, ale i při léčbě již vzniklého zánětu. To však není jejich jediný pozitivní efekt na naše zdraví. Snižují riziko kardiovaskulárních onemocnění, jsou vhodnou prevencí proti křečovým žilám, snižují hladinu cholesterolu v krvi. Dle některých výzkumů by brusinky též měly pozitivně ovlivňovat léčbu rakoviny. Pokud v těle rakovinné bujení vznikne, zabraňují jeho dalšímu postupu.

Brusinky podporují zdravý stav v ústní dutině. Brání zde usazování bakterií a zlepšují onemocnění dásní. Jejich dostatečný přísun též zamezuje šíření oparů. Pomáhají při onemocnění prostaty, normalizují střevní flóru. Látky v nich obsažené sehrávají roli v prevenci vzniku žaludečního vředu.

Pestré možnosti využití

Brusinky si můžete samozřejmě nasbírat nebo zakoupit v obchodě – čerstvé, sušené nebo i v plechovce. Seženete i brusinkový džus. Zde však pozor na další přidané látky a cukr. Můžete je smíchat s ořechy a semínky a dopřát si je takto ke svačině nebo je vmíchat do jogurtu či ovesné kaše. Hodí se do smoothie, kde je můžete kombinovat s libovolným dalším ovocem. Využijete je i při pečení. Lze je vmíchat do těsta na buchtu nebo bábovku, můžete s nimi posypat koláč.

Brusinky však nejsou vhodné zcela pro každého. Pokud nejste vážně nemocní, není co řešit a klidně si je užívejte dle své chuti. Vyhnout se jim ale musí pacienti, kteří užívají léky na ředění krve (např. warfarin). U nich by totiž mohlo dojít k potlačení protisrážlivého účinku léku.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Slunečnicová semínka nám dodají prospěšné tuky Jakákoliv semínka vám mohou výborně pomoci zahnat nejrůznější nezdravé chutě. Nyní se zaměříme konkrétně na semínka slunečnice. Hodí se na zobání v průběhu nějaké činnosti nebo při odpočinku. Přidat je ale můžete i do jiných jídel nebo je využít při péči o pleť obličeje. Co v sobě skrývají? Sluneč...
Zajímavé přínosy mrkve na naše zdraví „Sněz všechnu mrkev, je dobrá na oči“ říkávala často babička každému z nás a apelovala na to, aby z talíře zmizela všechna vesele oranžová zelenina. Možná jste jí jako děti nesnášely, protože byla díky nízké ceně a snadné dostupnosti častou součástí pokrmů, když se ale na mrkev podíváte pozorněji, r...
Které ovoce a zelenina mají nejvíce vitamínu C? S vitamínem C je to v našem těle tak trochu zapeklité. Vyrobit si ho sami neumíme. Jaká škoda! Zvlášť, když ze všech stran slyšíme, jak je pro naše zdraví nepostradatelný. Musíme si ho tedy dodat stravou. Jenže když si ho dáte velké množství naráz, tělo si s ním beztak neumí poradit a jeho nadbytek ...