Čím nám prospěje červená řepa?

V mnoha domácnostech se červená řepa netěší příliš velké oblibě a lidé často ani neví, jak tuto zeleninu v kuchyni využít. Naše tělo však dokáže podpořit v mnoha ohledech a můžete vyzkoušet konzumovat červenou řepu syrovou, vařenou, pečenou nebo sterilovanou. V některých oblastech světa se dokonce větší popularity dočkaly její listy než kořen, který u nás v obchodech běžně zakoupíte.

Přínos pro naše zdraví

Červená řepa našemu tělu dodá vitamíny A, B, C, dále potřebné bílkoviny, sacharidy, vápník, hořčík, sodík, železo atd. Dříve se z ní využívaly zejména její listy, až později došlo na kořen. Ten byl zprvu zpracováván zejména pro léčebné účely.

Výsledkem pravidelné konzumace červené řepy je podpora imunity, činnosti kardiovaskulárního systému, zlepšení zraku, ale i stavu pleti, vlasů a nehtů. Dle některých studií je to výborný pomocník při léčbě rakoviny. Doporučuje se v těhotenství díky svému obsahu kyseliny listové, která podpoří správný vývoj plodu. Látky z červené řepy pozitivně ovlivní i psychickou stabilitu.

Pro očistu těla je vhodné pití šťávy z červené řepy. Dokáže povzbudit metabolismus, podpoří pravidelné vyprazdňování. Upravuje poruchy menstruačního cyklu, pomáhá k nastolení hormonální rovnováhy. Teplou je možné ji kloktat při angíně.

Opatrní byste měli být s konzumací červené řepy v případě, že trpíte diabetem. Obsahuje totiž velké množství sacharidů. Do jídelníčku ji tedy klidně zařaďte pravidelně, avšak v rozumném množství.

Mnoho odlišných úprav

Ideální je konzumovat červenou řepu syrovou. Lze ji použít jako základ salátu, kdy se k ní výborně hodí jablka, rozinky, ořechy a bílý jogurt. Je však možné ji i vařit nebo péct. Doporučuje se ji loupat až po uvaření, aby neztrácela zbytečně mnoho své šťávy. Hodí se na pečení s další zeleninou, využijete ji však i do polévky nebo třeba k těstovinám.

Červenou řepu však můžete zužitkovat i při pečení sladkostí nebo do nápojů. Vytvořit lze chutné smoothie, které vám dodá plno potřebných látek. Doporučovány bývají kombinace s jablky, zázvorem, skořicí nebo třeba borůvkami.

Pokud se vám podaří zajistit si listy z červené řepy, v kuchyni můžete využít i ty. Je možné z nich připravit salát nebo polévku. Můžete je upravit obdobně jako špenát a přidat je k masu.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Podpořte své zdraví pomocí zeleného ječmene O mladém ječmenu se hovoří jako o jedné z tzv. zelených potravin. Lze sem přidat ještě např. chlorellu nebo spirulinu. Pro náš organizmus mají všechny mnoho blahodárných účinků. Zelený ječmen podpoří detoxikaci těla, nastolí v něm harmonii a zlepší fungování veškerých orgánových soustav. Pokud chcet...
Jak vám kokosový olej může pomoci v hubnutí? Kokosový olej je nejoblíbenější a nejvhodnější tuk, pokud se snažíte zhubnout. Obsahuje jedinečnou kombinaci mastných kyselin se silnými účinky na metabolismus. Několik studií ukazuje, že prostým přidáním kokosového oleje do vaší stravy, můžete ztratit tuky, zejména „nebezpečný“ tuk v břišní dutině....
Co jsou to batáty a jak nám prospějí? Pokud by si někdo nevybavil, jak batáty vypadají, lze je připodobnit k velkým bramborám načervenalé barvy. I když si o nich můžete v obchodě pomyslet, že se jedná zase o nějakou novinku, co se snaží potlačit konzumaci klasických brambor, není tomu tak. Batáty se do Evropy dostaly ještě dříve než nám...