Vláknina – nestravitelná, ale prospěšná

O vláknině můžeme slyšet z mnoha stran, jak je důležitá, jak je třeba přijímat jí dostatek. Jaké potraviny nám ji ale skutečně dodají? Co tak zásadního se s ní v našem těle děje?

Nejen výživa pro prospěšné bakterie

Přestože vláknina je v našem těle jen minimálně stravitelná, má pro nás velký přínos. Vlákninu můžeme odlišit rozpustnou a nerozpustnou. Ta rozpustná absorbuje vodu a v trávicím traktu se přemění na jakýsi gel. Funguje zde jako živná půda pro zdraví prospěšné bakterie, které ve střevech žijí. Označuje se proto také jako prebiotikum. Má pozitivní vliv na trávení tuků a sacharidů. Tím, že po absorbování vody zvětšuje svůj objem, u nás vyvolává pocity sytosti a mírní tendenci ke konzumaci dalšího jídla.

Nerozpustná vláknina již do sebe vodu nenabere, avšak zvětšuje objem obsahu střeva, a tím urychluje posun potravy směrem ke konečníku. Veškeré odpadní látky tedy opouští tělo dříve, což má příznivý vliv zejména na stav tlustého střeva.

Kromě podpory činnosti střev a urychlení průchodu tráveniny střevním traktem lze mezi funkce vlákniny v těle ještě uvést omezení pocitu hladu, tím pádem i snížení množství přijímané energie. Postará se též o vyvázání toxických složek tráveniny, zajišťuje prevenci kardiovaskulárních onemocnění i vzniku zubního kazu.

Množství vlákniny v jídelníčku

V dospělosti bychom měli ideálně přijímat každý den asi 30 g vlákniny. Většina populace ji však má ve stravě mnohem méně. V jakých potravinách ji tedy nalezneme?

Do základního výčtu lze zahrnout:

  • luštěniny,
  • ovoce (zejména jablka, banány),
  • sušené ovoce,
  • zeleninu (brokolici, zelí, rajčata),
  • celozrnné pečivo,
  • ovesné vločky,
  • otruby,
  • cizrnu,
  • pohanku,
  • ořechy,
  • semínka.

Pokud se vám i přes veškerou snahu nedaří zahrnout do jídelníčku dostatek potravin s vlákninou, můžete si nalézt pomocníka v podobě psyllia. Jedná se o prášek vytvořený ze semen jitrocele vejčitého. Zakoupíte jej v prodejnách zdravé výživy či v lékárně. Můžete jej rozmíchat ve vodě a vypít, nebo přidat do jogurtu či kaše.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Jaké jsou zásady zdravého stravování? Dnešní uspěchaná doba na nás klade velké nároky a ubírá nám mnoho času. Dlouhý čas trávený v zaměstnání, doma péče o děti, domácnost, zajistit aby vše fungovalo a nic nechybělo. Při všem tom spěchu a shonu často mnoho lidí zanedbává právě stravování. Rychlý oběd v restauraci nebo fast foodu, něja...
Recepty na domácí limonády pro letní osvěžení Během parních letních dní mnohdy toužíme po nějakém příjemném osvěžení. Zároveň není třeba do sebe vpravovat zbytečně moc cukrů nebo začít holdovat různým zakoupeným drinkům. Vás a případně i vaše hosty mohou nadchnout doma připravené limonády, které nikterak neohrozí dodržování zdravého životního s...
Stravou můžete podpořit dobrou funkci štítné žlázy Zvlášť v případě, že u sebe nebo svých blízkých řešíte potíže se správnou funkcí štítné žlázy, bude vás zajímat, jak je možné přizpůsobit v těchto situacích jídelníček. Některá jídla totiž opravdu mohou dobré fungování štítné žlázy podpořit, jiná přesně naopak. Kdo si prošel léčbou těchto potíží, ví...