Zdravé a nezdravé tuky

Pod pojmem tuk obvykle vidíme něco, co si ani nepřejeme, aby k nám patřilo. Vybavíme si, jak se snažíme odbourávat tukové polštářky na břiše či na hýždích. Nejsou však veškeré tuky shodné a některé pro život vyloženě potřebujeme. Je ale zapotřebí trochu vnímat, který tuk našemu tělu prospívá, a který nikoliv.

Přínos i negativní dopad tuků

Tuk má v našem těle mnoho důležitých funkcí. Zajišťuje nám tepelný komfort, je nezanedbatelným zdrojem energie a umožňuje vstřebávání některých vitamínů. Na straně druhé však nemůže být naše strava založena pouze na příjmu tuků. Vedlo by to k obezitě, člověk by byl omezen ve svém pohybu a na toto by se nabalovaly další zdravotní potíže.

U lidí s nadváhou roste riziko vzniku cukrovky, vysokého krevního tlaku i dalších kardiovaskulárních potíží. Tuky by měly činit zhruba kolem 30% našeho celkového denního příjmu kalorií. Podíl tuku v těle se liší v závislosti na pohlaví, ale též na věku. Ženské tělo má tuku více (okolo 20%), mužské o trochu méně. S rostoucím věkem se přiměřené procento tuku v těle zvyšuje.

Rozdělení tuků

Tuky lze odlišit dle jejich původu na živočišné a rostlinné. To nás však neinformuje o tom, zda našemu tělu prospívají nebo právě naopak. Nezdravé tuky jsou tvořeny zejména nasycenými mastnými kyselinami, které mají vliv na zvýšení hladiny cholesterolu v krvi. Nalezneme je např. v sádle, uzeninách nebo kokosovém oleji.

Naproti tomu zdravé tuky obsahují nenasycené mastné kyseliny, které našemu tělu prospívají. Hladinu cholesterolu udržují nebo dokonce snižují. Najdeme je např. v avokádu, rybách, olivovém, lněném či slunečnicovém oleji.

Do stravy patří – i při hubnutí

Nesnažte se tedy vnutit si představu, že jakékoliv tuky můžete z jídelníčku vyřadit. Pokud chcete snížit svou váhu a dopřát svému tělu to nejlepší, soustřeďte se spíše na dostatečný příjem kvalitních nenasycených tuků. Ty nasycené můžete naopak přijímat v menším množství.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Stravou můžete podpořit dobrou funkci štítné žlázy Zvlášť v případě, že u sebe nebo svých blízkých řešíte potíže se správnou funkcí štítné žlázy, bude vás zajímat, jak je možné přizpůsobit v těchto situacích jídelníček. Některá jídla totiž opravdu mohou dobré fungování štítné žlázy podpořit, jiná přesně naopak. Kdo si prošel léčbou těchto potíží, ví...
Jaké si dopřát ovoce v těhotenství? V době, kdy čekáme na příchod potomka, obvykle hlídáme svůj jídelníček mnohem víc než kdy dřív. Existují potraviny, které se vážně nehodí konzumovat právě v těhotenství. Ovoce je obecně zdraví prospěšné, ale je tomu stejně i v tomhle období? Zásobárna vitamínů Ovoce je samozřejmě v těhotenství důl...
Dřívější stravovací mýty: Čemu už není radno věřit? Jakmile někdo ve vašem okolí prohlásí, že potřebuje zhubnout nebo nějak upravit stravovací režim, hned má každý plno rad. Jeden doporučí vynechat večeři, druhý by vsadil na keto dietu, další na paleo stravu. Celá záležitost je stále zamotanější a už vůbec nevíte, co je vlastně pravda. Kterým mýtům o...