Jaké potraviny pomohou v boji s únavou?

Souvislost mezi naší náladou, množstvím energie a stravou už byla prokázána v mnoha výzkumech. Existují potraviny, díky kterým u sebe můžete alespoň trochu zmírnit pocity únavy. Jak si tedy dodat potřebnou energii?

Některé potraviny vás tak nadopují, že v těle spustí tvorbu tzv. hormonů štěstí (endorfinů). Únava je pak rázem nižší a my na sobě cítíme, že máme rázem energii na to pustit se do věcí, do kterých se nám původně vůbec nechtělo. Povzbudit vás může i pořádná dávka vitamínů. Můžete vyzkoušet některé z následujících tipů.

Zelenina

V tomto ohledu se osvědčuje zejména červená řepa, rajčata, brokolice, ale i třeba mrkev a špenát. Naše tělo nabudí dávkou vitamínů, kyseliny listové i mnoha dalších látek. Jsou tu obsažené také antioxidanty, které v těle ničí škodlivé kyslíkové radikály a zpomalují stárnutí buněk.

Ovoce

K odstranění únavy poslouží výborně banány. Navodí u nás spokojenost, povzbudí do další činnosti a zmírní únavu. Obsažený přírodní cukr rychle pozvedne energii. Dále se hodí meruňky, ananas nebo borůvky.

Hořká čokoláda

Jestliže milujete čokoládu, není nutné si ji odpouštět. Je odborníkem na to, jak v našem těle podpořit tvorbu endorfinů. Sáhněte však po čokoládě s vysokým obsahem kakaa – nejméně 60 %.

Ovesné vločky

Našemu tělu dodají vápník, hořčík, vitamíny a minerály. Ideální je začít třeba hned po ránu kaší z ovesných vloček. Majíantidepresivní účinky, podporují vitalitu, ale i soustředění a paměť. Prospějí nám obsaženou vlákninou, která nám zajistí správné zažívání. Navíc nás dokáže na dlouhou dobu zasytit.

Naklíčená semínka

Naklíčená semínka luštěnin nebo obilovin jsou energeticky velmi bohatá. Dodají nám bílkoviny, vitamíny skupiny B i vitamín E. Je tu obsažen hořčík, fosfor, draslík a železo. Doma si můžete nechat naklíčit mungo, cizrnu, čočku, slunečnicová nebo lněná semínka.

Nejen strava, ale i pitný režim

Kromě stravy ale nezapomeňte na důležitost pitného režimu. Únava může být způsobena i nedostatkem tekutin. Mějte vždy při ruce nachystaný džbán s vodou nebo konvici s čajem. Vodu můžete dochutit bylinkami, citrónovou nebo pomerančovou šťávou. Není vhodné to přehánět s popíjením kofeinových nápojů. V konečném důsledku vaše tělo dehydratují a mohou narušit pozdější žádoucí spánek.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Jaké jsou zásady zdravého stravování? Dnešní uspěchaná doba na nás klade velké nároky a ubírá nám mnoho času. Dlouhý čas trávený v zaměstnání, doma péče o děti, domácnost, zajistit aby vše fungovalo a nic nechybělo. Při všem tom spěchu a shonu často mnoho lidí zanedbává právě stravování. Rychlý oběd v restauraci nebo fast foodu, něja...
Hlavní rozdíly mezi probiotiky a prebiotiky Není divu, že tyhle dva pojmy se často pletou. Úzce spolu souvisí, a pokud do života zařadíme jen jedno z nich, trochu to ztrácí smysl. Pojďte se tedy blíže podívat, o co se konkrétně jedná. Bakterie ve střevech Slovo probiotika pochází z částí pro (příznivý) a bios (život). Jedná se o zdraví pros...
11 způsobů, s jejichž pomocí zaženete chuť na nezdravé jídlo Chuť na jídlo je nejhorším nepřítelem každé diety. Velmi často se jedná o chuť na nezdravé potraviny s vysokým obsahem cukru. Chutě jsou jedním z největších důvodů, proč lidé mají problémy snižovat tělesnou hmotnost a udržet si ji. Proto níže uvádíme, jak se takových chutí na nezdravé jídlo zbavit. ...