Éčka, která by vás měla odradit od konzumace výrobku

Do potravin je přidáváno mnoho dalších látek ve snaze udělat je pro zákazníky co nejlákavějšími. Mnohdy to však může být na úkor našeho zdraví. Mezinárodní kód těchto látek má tvar E a za ním nějaké číslo – proto se o nich hovoří jako o éčkách. Můžeme zaslechnout i označení aditiva neboli přídatné látky.

Proč se éčka do potravin dávají?

Veškeré tyto látky dodají výslednému produktu některé potřebné vlastnosti. Mohou pozměnit chuť, barvu nebo zajistit požadovanou trvanlivost. Valná většina z těchto látek je uměle vyrobena.

Všechny jsou evidované Evropskou komisí pro zdravé potraviny. Bohužel ani to není zárukou toho, že nám nemohou uškodit. U každé látky je určeno, v jakém množství může být použita. Není ale třeba příliš známé, jak některá éčka mohou působit v kombinaci s dalšími.

Čemu se opravdu vyhnout?

  • E110 Potravinářská žluť: Jedná se o barvivo, které může být příčinou alergií. Neměli by ho dostávat děti. Používá se při výrobě sladkostí, nealkoholických nápojů, ale i třeba hořčice. Další uplatnění má v kosmetickém průmyslu.
  • E132 Potravinářská modř: Toto tmavě modré barvivo se přidává do žvýkaček a různých sladkostí. Může vyvolat nevolnost, zvýšení krevního tlaku nebo alergickou reakci.
  • E133 Brilantní modř: Tomuto aditivu je dobré vyhnout se zejména u dětí. Může totiž způsobovat hyperaktivitu. Je u něj podezření na karcinogenní účinky.
  • E210 Kyselina benzoová: Patří mezi konzervanty. Můžeme ji nalézt třeba v kečupu. U citlivějších jedinců může vyvolat kopřivku nebo až anafylaktický šok.
  • E250 Dusitan sodný: Jedná se o konzervant a stabilizátor. Najdeme ho především v uzeninách. Může mít na svědomí bolest hlavy, bývají mu připisovány i karcinogenní účinky.
  • E952 Cyklamáty: Pod tímto označením se skrývají umělá sladidla. Nevyskytují se jen ve výrobcích pro diabetiky, ale i třeba v multivitamínech. Mohou zvyšovat účinek karcinogenů.
  • E951 Aspartam: Opět nachází použití jako náhražka cukru. Užívá se ke slazení žvýkaček, dezertů, jogurtů nebo majonézy. Může přispět k vyvolání závratí, bolestí hlavy, u někoho může způsobit vyrážku.

Jak eliminovat škodlivá éčka ze života?

Uvedená éčka je vážně lepší vůbec nekonzumovat. Je třeba opatrnosti zejména u těch nejmenších, u nichž mohou napáchat největší škody. Můžete využít i mobilní aplikaci. Při zjišťování složení výrobku pak stačí jednoduše naskenovat čárový kód. Pokud si chcete pátrání mezi vhodnými potravinami usnadnit, kupujte potraviny nesoucí na obalech logo CEFF. Tyto potraviny neobsahují nejvíce sledovaná éčka.

Zdroje:

  • MEDLÍKOVÁ, Zuzana. Éčka v potravinách: kombinace nejsou testovány. Vitalia [online]. 2013 [cit. 2.7.2019]. Dostupné z: https://www.vitalia.cz/clanky/ecka-v-potravinach-kombinace-nejsou-testovany/
  • ROTTOVÁ, Johana. Víte co jíte? Seznam deseti nejškodlivějších éček. Nazeleno [online]. 2019 [cit. 2.7.2019]. Dostupné z: https://www.nazeleno.cz/bio/zdrava-vyziva-2/ecka-seznam-10-nejskodlivejsich-v-potravinach.aspx

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Jak se stravovat, když máte vysoký krevní tlak? Pokud je u vás potvrzené, že máte vysoký krevní tlak, možná se už spoléháte na pomoc pravidelně užívaných léků. Velkou úlohu při ovlivnění vašeho zdraví však sehrává i stravování. Zařaďte do jídelníčku více prospěšných potravin a omezte dopady vysokého krevního tlaku na vaše zdraví. Jako vysoký k...
Zdravé a nezdravé tuky Pod pojmem tuk obvykle vidíme něco, co si ani nepřejeme, aby k nám patřilo. Vybavíme si, jak se snažíme odbourávat tukové polštářky na břiše či na hýždích. Nejsou však veškeré tuky shodné a některé pro život vyloženě potřebujeme. Je ale zapotřebí trochu vnímat, který tuk našemu tělu prospívá, a kter...
Jak zahnat chuť na sladké? Pravidelná strava pomáhá Přichází nečekaně a cítíme ji velmi intenzivně. Řeč je o touze po čemkoliv sladkém. Dokážeme si detailně představit chuť čokolády a i když víme, že naší postavě zrovna nepomůže, už se pomalu vydáváme lovit něco dobrého do kuchyně. Dá se vyhnout těmto momentům nebo touhu po sladkém zahnat něčím zdrav...