Bylinky pro dobrý spánek a duševní pohodu

Nespavost nebo neklidný spánek trápí mnoho z nás. Večer dlouho nemůžeme usnout, v noci se často budíme, jsme vzhůru dlouho před budíkem a vstávání po takové noci je potom velmi nepříjemné, můžeme si připadat jako po flámu. Celý den nás potom může bolet hlava a jsme nepříjemní a rozmrzelí.

Na trhu je řada přípravků na spaní, ale na tento problém velmi dobře zabírají celými generacemi prověřené bylinky.

Kozlík lékařský

Účinky Kozlíku lékařského jsou vědecky prokázané a je považovaný za přírodní sedativum. Nespavcům pomáhá rychleji usnout a v noci dopomůže ke klidnějšímu spánku. Oproti chemickým přípravkům a tabletám kozlík lékařský nemá vedlejší účinky a ranní probuzení je bez pocitu omámení. K přípravě čaje se používá oddenek této rostliny, kdy 1 šálek čaje je důležité vypít hodinu před odchodem spát. Pro správné účinky je důležité pít čaj pravidelně každý den po několik týdnů.

Chmel otáčivý

Chmel je nejvíce známý jako jedna ze základních surovin k výrobě piva, ovšem jeho účinky k léčbě nespavosti a poruch spánku jsou známé také poměrně dlouho. Krom úpravy spánku chmel pomáhá léčit úzkost a neklid.

Velmi často se chmel užívá v kombinaci s kozlíkem a mučenkou, což jsou další přírodní sedativa. Sušený chmel se užívá ve formě čaje, jeden šálek se pije hodinu před odchodem spát. Krom čaje se ze sušeného chmele doporučují vyrobit polštářky, které podporují klidný spánek.

Mučenka pletní

Další tradiční bylinou, užívanou pro lepší spánek, je mučenka pletní. Doporučuje se v případech, kdy jsou poruchy spánku spojené s nervozitou či úzkostí a je tedy doporučována lidem s emocionálními příčinami nespavosti. K přípravě čaje se používají sušené listy mučenky hodinu před spánkem a při úzkostech se doporučuje vypít šálek tohoto čaje ještě navíc dvakrát v průběhu dne. Pro navození optimálních účinků je důležité pravidelné užívání po dobu několika týdnů.

Levandule lékařská

Příjemná vůně levandule je odjakživa spojena s uklidněním a pocity uvolnění. Účinky této půvabné rostliny jsou potvrzené i vědecky. Zásadní složkou levandule jsou její esenciální oleje, které při inhalování navozují pocity klidu a pohody a zbavují úzkosti.

Mimo jiné je vědecky prokázáno, že inhalování levandule snižuje tvorbu stresového hormonu kortizolu v těle. Levandulový olej je nejpoužívanější přísadou při aromaterapii. Levandulový olej se používá k již zmiňovaným inhalacím a velmi dobře působí také při masážích.

Meduňka lékařská

Meduňka je asi nejčastěji užívanou bylinkou pro uklidnění. Pomáhá snižovat napětí, zbavuje neklidu a úzkosti a velmi dobře zabírá ve chvílích aktuálního rozrušení, podráždění nebo rozčilení. Jeden šálek tohoto čaje příjemně prohřeje a navodí pocit uklidnění a zlepšení nálady.  V dnešní stresové době je moc příjemné mít po ruce meduňku a vychutnat si tak rychlé uklidnění.

Nikol Kolomazníková

Jsem redaktorkou blogu ZdraváZóna.cz v sekcích zaměřených na zdravé stravování, zdravé potraviny, sport i hubnutí.

Přečtěte si také

Kdy a na co se může hodit včelí propolis? Včely dokážou našemu zdraví prospět mnoha způsoby. Jedním z nich je právě propolis. Pro včely slouží jako ochrana úlu před napadením, stejně tak dobře může u nás fungovat jako obrana těla před nezvanými vetřelci. Lepkavý tmel Propolis má žlutohnědou barvu a jedná se o lepkavou hmotu. S její pomocí...
Bylinky nápomocné při léčbě cukrovky Pro lidi s onemocněním diabetes mellitus je důležité dodržování režimových opatření. Mezi obvyklá doporučení patří dietní stravování, pravidelná pohybová aktivita a někdy též aplikace inzulínu. Kromě výše uvedeného a předepsaných léků je však možné vzít si na pomoc i bylinky. Mohou zlepšit průběh on...
Při nachlazení pomůže rýmovník i angínovník Rostliny, o kterých bude dnešní článek, mají tak jasný název, že je hned zřejmé, k čemu se hodí je použít. Není nijak náročné vypěstovat si je doma, a pokud se vás nachlazení a bolesti v krku týkají často, jistě vám přijdou vhod. Stačí je využít v pravou chvíli tak, aby podpořily vaše zdraví. Rýmov...