Babské rady na léčbu kašle

Kašel bývá nepříjemný – pro děti i dospělé. Kolikrát nás může trápit v noci nebo se rozkašleme zrovna v momentě, kdy chceme něco říci, a jen stěží se dá přestat. Od vysilujícího kašle můžeme cítit bolest na zádech. Pokud míváte pocit, že běžně doporučované kapky, sirupy nebo tablety ke zmírnění kašle nezabírají, můžete vyzkoušet některou z následujících domácích rad.

Režimová opatření

Základním doporučením je zvýšit pozici hlavy při spaní. Zejména u malých dětí je velmi znát, když jim na straně hlavy vypodložíte nohy postele tak, aby měly hlavu výše než nohy. Hleny jim pak stékají snáze dolů a nedráždí je tolik ke kašli. V místnosti je třeba důkladně větrat a zvlhčovat vzduch.

Bylinky

Na kašel bývá doporučován podběl. Jeho květy je možné sbírat na počátku jara, zejména v březnu a dubnu. Můžete je smíchat též s jitrocelem a zalít obě bylinky dohromady. Čaj chutná výborně teplý a s medem. Květy můžete též zalít vroucí vodu a vytvořené páry inhalovat. Pomůže vám to s odhleněním.

Nápomocný bývá tymiánový sirup. Nejprve povaříte vodu s cukrem (asi 250 ml vody s 200g cukru), poté nasypeme tymián a necháme louhovat. Užívá se čajová lžička sirupu každou hodinu.

Cibulový čaj

Cibuli pokrájejte na jemno a zalijte vroucí vodou. Můžete dle chuti přidat med (až po vychladnutí), citron, skořici nebo hřebíček. Cibuli též můžete doplnit nastrouhaným zázvorem. Vše zmiňované se hodí na podporu odkašlávání, dojde k očištění průdušek.

Odvar ze skořápek vlašských ořechů

Po vyloupání ořechů můžete ještě využít jejich skořápky. Nechejte je přes noc ve vodě, ráno vařte zhruba 30 minut, následně dolijte stejným množstvím převařené vody, jako jste dávali na počátku. Pravidelně pijte teplé.

Zábaly

Zejména naše babičky vám při kašli jistě doporučí zábaly hrudníku. Dříve se hrudník mazal sádlem, můžete však použít i olej. Ohřátý dáte na velký šátek nebo plenu, poté přiložte na hrudník. Celé pak zabalte folií a překryjte ručníkem. Nechejte působit zhruba hodinu. Obklad můžete vytvořit i z měkkého tvarohu. Efektivní je zde průběh mléčného kvašení, který má za následek protizánětlivé působení. Zábal ulevuje zejména od suchého dráždivého kašle.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Bylinky pomáhající na nejčastější ženské problémy Ženské tělo má mnoho podstatných funkcí a je důležité, aby bylo v celkové harmonii. Není však snadné ubránit se všemožným vlivům, a tak většina žen někdy řeší obtíže spojené s menstruačním cyklem, početím, těhotenstvím nebo později menopauzou. V případě, že nechcete sahat hned po lécích a chcete pro...
Poznejte zdravotní přínosy šípkového čaje Usušené šípky můžete klidně využívat v průběhu celého roku. Našemu tělu dodají nejen vitamín C, ale i mnoho dalších látek. Mohou zmírnit únavu a zároveň podpořit naše trávení. Navíc šípkový čaj má velmi specifickou chuť, která někdy bývá připodobňována k brusinkám. Dopřejte si ho horký nebo i ledově...
Lichořeřišnice lahodí oku i našemu zdraví Lichořeřišnice větší vypadá na pohled velmi hezky. Jedná se o letničku s výrazně oranžovými květy a dlouhými řapíkatými listy. Bývá častou okrasou balkónů a zahrad, ale byla by opravdová škoda nevyužít ji pro její léčebné účinky. Rostlina je původem z Jižní Ameriky a po Evropě se rozšířila až v 1...