Banánová mouka a její přínosy pro naše zdraví

Ano, i mouka vyrobená z banánů existuje. Obvykle je tedy řeč o namletých usušených zeleninových banánech neboli plantainech. Mouku z nich můžete využít do sladkých i slaných jídel. Můžete s ní nahradit část běžné pšeničné mouky nebo v ní třeba obalit maso. Výhodou je, že vás dokáže na dlouhou dobu zasytit a může tedy pomoci při držení diety.

Jak se mouka vyrábí?

Banánová mouka je vyrobená z usušených a namletých oloupaných plodů banánovníku. Udává se, že z 8 – 10 kg banánů se vyrobí 1 kg mouky. Častěji se k výrobě mouky používají plantainy, protože mají pro toto zpracování vhodnější vlastnosti. Klasické banány jsou sladší, lepivější.

Co našemu tělu přinese?

Mouku mohou s klidem využít i lidé, co potřebují čistě bezlepkovou stravu. S oblibou ji do jídelníčku zařazují příznivci veganství nebo paleo stravování. Našemu tělu dodá zejména draslík, hořčík, zinek, vitamín E a vlákninu. Obsahuje prebiotickou vlákninu, která zajišťuje potravu pro mikroflóru ve střevech.

Hodí se pro zlepšení metabolismu, při dietním stravování. Výhodou je, že nás dokáže na dlouhou dobu zasytit. Pokud se tedy snažíte zhubnout, může být velmi dobrým spojencem. Mouka je vhodná pro diabetiky. Banány zpomalují průchod jídla střevem, zabraňují kolísání hladiny cukru v krvi. Podporují též zdraví srdce a cév, snižují hladinu cholesterolu v krvi.

Jak ji využít?

I když tomu zřejmě prvotní představa neodpovídá, mouka nemá nijak výraznou vůni ani chuť. Využijete ji při pečení moučníků, ale klidně i do slaného pečiva. Můžete s ní nahradit část mouky v běžných receptech. Obsahuje hodně škrobu, můžete jí tedy použít menší množství než klasické pšeničné mouky. Obvykle se doporučuje nahradit s ní maximálně 1/3 celkového obsahu mouky. Hodí se k zahuštění kaší, polévek, omáček nebo na obalování masa.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Kdy nám pomohou brusinky? Brusinky bývají díky svému vysokému obsahu živin a antioxidantů řazeny mezi tzv. superpotraviny. Ty mají opravdu velkou moc nad lidským zdravím, disponují antioxidačními účinky a výrazně podporují celkovou imunitu. Můžeme pro ně zaslechnout i označení červené borůvky nebo kalina. Obsažené vitamíny ...
Objevte kouzlo rostlinného mléka Stále více lidí se začíná zajímat o rostlinná mléka. Někoho k této alternativě dovede intolerance laktózy (alergie na laktózu), jiného zase pochybnosti o kvalitě klasického kravského mléka - zkrátka může být nespočet důvodů, pro které se spousta lidí zajímá o druhy rostlinných mlék, jejich chutě, vů...
Zdraví prospěšné tuky vám doplní avokádo Avokádo se těší stále větší popularitě. Naleznete jej jako častou přísadu v receptech, je doporučováno při rozličných dietních stylech. Jako ovoce je v určitých ohledech opravdu specifické a našemu tělu doplní mnoho potřebných látek. Zkuste jej tedy čas od času také zařadit do svého jídelníčku. Zdr...