Bylinky nápomocné při léčbě cukrovky

Pro lidi s onemocněním diabetes mellitus je důležité dodržování režimových opatření. Mezi obvyklá doporučení patří dietní stravování, pravidelná pohybová aktivita a někdy též aplikace inzulínu. Kromě výše uvedeného a předepsaných léků je však možné vzít si na pomoc i bylinky. Mohou zlepšit průběh onemocnění a přispějí k celkové harmonizaci organismu. Mnoho z nich můžete klidně využít v kuchyni při přípravě jídla nebo k jeho okořenění.

Bez černý

Z černého bezu využijete listy a mladé výhonky, které napomáhají ke snížení hladiny cukru v krvi. Nápoj si vytvoříte povařením částí rostliny (na zhruba deset minut) ve vodě. Pak už jen přecedíte a můžete pít dvakrát denně. Při cukrovce najdou využití i usušené plody této rostliny.

Stévie sladká

Stévii si můžete zamilovat jako ideální sladidlo. Klidně si ji můžete vypěstovat doma v květináči a využít ji hned čerstvou, případně pak nasušit do zásoby. V našem těle dokáže optimálně regulovat hladinu cukru v krvi, podporuje funkci slinivky břišní, která je zodpovědná za vylučování inzulínu.

Smetanka lékařská

Najít venku pampelišku nebývá složité. Prospějí vám obsažené hořčiny, flavonoidy, fytosteroly, vitamíny, mangan a draslík. Listy můžete rozžvýkat samotné nebo je vmíchat do salátu. Odvar se připravuje z kořene rostliny – dvě čajové lžičky usušeného kořene stačí přelít šálkem vroucí vody a následně pár minut povařit. Po vylouhování můžete pít dvakrát denně.

Ženšen pravý

Můžeme zaslechnout též označení „všehoj ženšenový“. Opravdu je možné využít ho k léčení mnoha zdravotních neduhů. V našem těle dokáže kromě jiného také utlumit vstřebávání cukrů a zároveň podpoří vylučování inzulínu.

Borůvkové listy

Ideální doba na sběr listů je těsně před dozráním plodů. Můžete si z nich udělat čaj – stačí jednu polévkovou lžíci sušených listů zalít 500 ml vody. Pak přiveďte vše k varu a chvilku povařte.

Puškvorec obecný

Puškvorcový čaj lze připravit z půl litru vody a dvou lžiček sušené rostliny. Nijak se nevaří, ale necháte vše vylouhovat přes noc. Ráno si čaj akorát ohřejete a můžete užívat v průběhu dne vždy trochu čaje před jídlem i po něm.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Bylinky pomohou s kocovinou nejen po Silvestru Pobuzení do nového roku nemusí být vždy jen příjemné. Pokud jste silvestrovskou noc prohýřili, nešetřili alkoholem a do postele se dostali až k ránu, mohou se hodit některé z tipů, jak si poradit s kocovinou. Nemusíte vždy hned sahat po lécích, úlevu vám mohou poskytnout i bylinky. Příznaky kocov...
Lichořeřišnice lahodí oku i našemu zdraví Lichořeřišnice větší vypadá na pohled velmi hezky. Jedná se o letničku s výrazně oranžovými květy a dlouhými řapíkatými listy. Bývá častou okrasou balkónů a zahrad, ale byla by opravdová škoda nevyužít ji pro její léčebné účinky. Rostlina je původem z Jižní Ameriky a po Evropě se rozšířila až v 1...
Dopřejte si relax s pomocí bylinek Občas můžete mít pocit, že je toho na vás prostě příliš. Někdy se sejdou potíže v rodině, hektické dny v práci, zdravotní neduhy a pak už se tělo a mysl točí v kruzích, ze kterých neumíte jen tak vystoupit. Pro relaxaci a zklidnění po náročném dni si můžete pomoct i bylinkami. Bylinky vám pomohou...