Bylinky jako přírodní antidepresiva ke zlepšení nálady

Pokud se nacházíte v tíživé životní situaci, můžete mít dny, kdy máte pocit, že na vás opravdu všechno padá a dobrá nálada je v nedohlednu. Samozřejmě, radou může být vyzkoušet odbornou pomoc a pak se zařídit dle rad lékaře, ale můžete také zkusit sáhnout po přírodních prostředcích, které dokážou zmírnit různé stavy úzkosti.

Je nutné říci, že pokud už léky berete, v žádném případě nevsázejte na to, že jejich účinek nahradíte bylinkami nebo úpravou jídelníčku. Následující tipy můžete využít spíše v případě, že potřebujete trochu pozvednout náladu a dodat si optimismus. U doporučovaných bylinek berte v úvahu, že účinky se mohou dostavit u někoho dostavit až po delším užívání. Obecně je vhodné vždy konzultovat způsob užití s bylinkářem, či lékárníkem, když budete zpracovanou bylinku zakupovat.

Třezalka tečkovaná

Z bylinek se nejčastěji osvědčuje právě třezalka. Můžete ji nalézt na mezích, loukách, na okrajích cest – obvykle všude tam, kde si může dosyta užívat sluneční paprsky. Má žluté květy, které když rozmačkáte, vyteče z nich červená šťáva. Je možné ji sbírat v podstatě přes celé léto. Trhá se svrchní část rostliny (zhruba 20 cm i s květy), kterou je možno usušit a využívat v průběhu celého roku. Pomáhá s odbouráním psychického napětí, úzkosti, nervozity. Kromě toho též povzbuzuje metabolismus, má dezinfekční účinky a urychluje hojení ran.

Čaj se snadno připraví přelitím polévkové lžíce bylinky 500 ml vařící vody. Je pak třeba jen nechat chvíli louhovat a pít teplé. Pije se obvykle dvakrát denně. Bylinka není, na rozdíl od léků, nijak návyková. Jen je třeba opatrnosti při jejím užívání. Pokud dlouhodobě berete jiné léky nebo trpíte nějakým chronickým onemocněním, je pak lepší prodiskutovat vše s lékařem. Třezalka snižuje účinek hormonální antikoncepce.

Heřmánek pravý

Heřmánek vás celkově zklidní a dodá chuť do života. Sbírají se žlutavé květy, které využijete k přípravě čaje. Lžička květů se zalije 100 ml vroucí vody a nechá se zhruba 15 minut louhovat. Čaj je možné dochutit medem nebo citrónem. Má velmi mírné působení, proto se s oblibou užívá již u malých dětí k jejich uklidnění.

Kozlík lékařský

Kozlík lékařský najdete podél cest nebo na mokrých loukách. K léčivým účelům se sbírají jeho kořeny, ze kterých lze připravit odvar nebo tinkturu. Tato bylinka zmírní negativní dopad stresu na naše tělo, pomůže s klidným usínáním. Při přípravě čaje jen lžičku usušených kořenů zalijete 250 ml vroucí vody, krátce necháte přejít varem a následně pár minut louhujete.

Bazalka pravá

Bazalka vám pomůže při nervozitě, podráždění a obecně během stresových situací. Snadno si ji můžete vypěstovat i v bytě v květináči. Její vůně je zcela nezaměnitelná. Sesbírané listy lze usušit, zamrazit nebo naložit do oleje. Můžete ji používat v kuchyni při ochucování jídel, ale klidně si z ní udělat nálev. Potřebujete jen lžičku sušené bazalky zalít horkou vodou a nechat 15 minut louhovat.

Kurkuma

Pokud jste příznivcem indické kuchyně, jistě nenecháte na kurkumu obsaženou v kari koření dopustit. Jídlu dodá barvu i zcela specifickou vůni. Kromě zlepšení nálady podpoří fungování mozku, urychlí regeneraci těla.

Oříšky

Vyzkoušet můžete kešu nebo vlašské ořechy. Našemu tělu dodají potřebný zinek, železo, selen, vitamín E a kyselinu listovou. Díky obsahu omega-3-mastných kyselin působí pozitivně na fungování mozku.

Banány

Obsahují tryptofan, který v těle pomáhá regulovat náladu. Přesněji řečeno se přeměňuje na serotonin – často nazývaný „hormon štěstí“. Banány nás nadopují i potřebnými vitamíny, draslíkem, hořčíkem a železem.

Aromaterapie

K uklidnění můžete zkusit také účinky vůní na lidské tělo. Jsou využívány esenciální oleje, které je možné vetřít do pokožky, přidat si je do koupele, nebo prostě inhalovat. Pro uklidnění napjatých nervů se osvědčuje olej z levandule, eukalyptu, tymiánu nebo máty.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Jaké bylinky uleví při bolesti hlavy? Migrénu lze popsat jako úpornou bolest hlavy, ke které se mohou přidružovat i další příznaky. Může jít o žaludeční nevolnost, zvracení nebo světloplachost. Prostě nic, o co by člověk stál. Než sáhnete po analgetikách, zkuste využít pomoc bylinek. Na migrénu si častěji stěžují ženy. Spouštěčem moh...
Poznejte zdravotní přínosy šípkového čaje Usušené šípky můžete klidně využívat v průběhu celého roku. Našemu tělu dodají nejen vitamín C, ale i mnoho dalších látek. Mohou zmírnit únavu a zároveň podpořit naše trávení. Navíc šípkový čaj má velmi specifickou chuť, která někdy bývá připodobňována k brusinkám. Dopřejte si ho horký nebo i ledově...
Bylinky nápomocné při léčbě cukrovky Pro lidi s onemocněním diabetes mellitus je důležité dodržování režimových opatření. Mezi obvyklá doporučení patří dietní stravování, pravidelná pohybová aktivita a někdy též aplikace inzulínu. Kromě výše uvedeného a předepsaných léků je však možné vzít si na pomoc i bylinky. Mohou zlepšit průběh on...