Existují povolání, v nichž se práci na směny nevyhneme. Můžeme na tom nalézt i výhody a někdo na takovouto profesi nedá dopustit, ale jakmile chcete mít aspoň trochu pravidelný režim a zdravě se stravovat, můžete zde narazit hned na několik problémů. Výraznější je to v situaci, kdy máte střídavě též noční směny.
Lidské tělo je nastavené na to, že přes den bude vykonávat určité činnosti a přijímat potravu, v noci bude jídlo trávit a bude mít odpočinek. Při práci na směny však toto nerespektujeme a naše tělo se musí vypořádávat s velmi náročnou situací. Odborně se hovoří o jakémsi rozladění biologických hodin – desynchronóze.
Narušení spánku, ale i další obtíže
Když se nejprve zamyslíme nad tím, jaké nepříjemnosti nám v životě může práce na směny přinést, zřejmě nás na prvním místě napadne narušený spánkový režim. Mohou se objevit problémy při usínání, časté probouzení nebo celkově nekvalitní spánek, z něhož se budíme vyčerpaní – stejně jako jsme byli při ulehnutí do postele. Je zřejmé, že pokud dvě noci a za sebou v noci spíte, a třetí noc máte ve stejný čas pracovat, tělo se s tím nedokáže srovnat tak úplně samo od sebe.
Práce na směny však může způsobit (nebo prohloubit) i další nepříjemnosti – vyšší krevní tlak, poruchy trávení, bolesti hlavy. Jelikož nedostatek spánku zvyšuje chuť k jídlu, lidé pak snadno získají nějaké ty kilogramy navíc. Někdo si stěžuje na poruchy pozornosti, jiný může mít sníženou obranyschopnost organizmu.
Zachovat aspoň nějaký režim
Pokud od našeho těla čekáme až tak velkou flexibilitu a přizpůsobení se proměnlivému načasování spánku, měli bychom mu aspoň trochu vyjít vstříc. Po návratu z noční směny si dopřejte tolik hodin spánku, kolik je pro vás nezbytných spát i v noci. Připravte si pro to obdobné podmínky – hodí se v místnosti zatemnit, zajistit si klid. Pokud by vám takovýto režim nevyhovoval, někomu se lépe funguje, když spí několik hodit před noční směnou a několik po ní. Můžete to vyzkoušet, ale poté ponechte už režim jednotně a snažte se jej dodržovat.
Jídlo i během noční směny
Mnoho otázek může vyvstat v momentě, kdy chcete zhubnout, ale není zcela zřejmé, jak se stravovat v noci, po směně nebo bezprostředně před ní. Dodržujte to, že poslední jídlo si dopřejete alespoň dvě hodiny před spánkem. Nespalo by se vám dobře, kdybyste přišli vyhladovělí z noční směny, dali si jídlo velikosti oběda a pak šli hned spát. Po probuzení si dejte na nastartování těla něco menšího. Může to být jogurt, celozrnné pečivo doplněné zeleninou nebo kaše s ovocem.
Během noční směny nehladovte. Raději si připravte menší svačiny s sebou. Nekonzumujte během noci vydatné a těžké jídlo, spíš do jídla zařaďte ovoce, pečivo, mléčné výrobky. Dodržujte pitný režim.
Výhody existují
Pokud nemáte šanci práci změnit, můžete zkusit alespoň domluvit si co nejpřijatelnější střídání směn. Je výhodnější, pokud máte víc dní za sebou tutéž směnu, než když se střídají opravdu každý den jinak. Velmi zde záleží na konkrétní činnosti. Stejně tak je to i s počtem
a délkou přestávek, které si během práce můžete dopřát.
Když se vám práce na směny nelíbí a přesto zde z nějakého důvodu setrváváte, zkuste si na tom najít určitá pozitiva. Někdo ocení, že má vždy v týdnu volné dopoledne, kdy si může vyřídit vše potřebné. Může se hodit i situace, kdy v noci pracujete, dopoledne máte čas se v klidu vyspat a odpoledne již můžete brzo vyzvednout děti ze školky či školy a naplno si je celé odpoledne užít. Ideální je najít si takové koníčky, kterým se může věnovat v době, kdy máte volno a nejsou nikterak limitovány tím, že si pro ně najdete každý týden jiný čas.