Co zvýší šanci na úspěšnost diety?

Rozhodli jste se, že potřebujete shodit nějaké to kilo. Vydrželi jste držet dietu pár dní, pak se to zvrhlo. Po pár týdnech se odhodláte znovu. Zase začínáte, vydržíte první dny, ale dlouhodobější úspěch se nekoná. Jsou lidé, kteří se mohou téměř celoživotně točit v takovém kolečku, a výsledky jsou mizivé nebo vždy jen krátkodobé. Zkuste se zamyslet nad tím, co by mohlo zvýšit vaši šanci na úspěšnost diety.

Občas si zamlsejte

Možná to bude znít divně, ale dlouhodoběji opravdu vydržíte u diety, která sem tam povolí něco dobrého i mlsným chuťovým buňkám. Pokud budete každodenně žít s tím, co všechno nesmíte, šance, že pravidla porušíte, bude jen vyšší. Většinu stravy zaměřte na zdravé pokrmy, eliminujte jídla nezdravá, ale třeba vždy v sobotu po obědě si dopřejte zákusek s rodinou nebo se každý večer odměňte kouskem hořké čokolády.

Jezte vyváženě

Odpusťte si různé jednostranně zaměřené a nezdravé diety. Riskujete s nimi, že vašemu tělu bude něco chybět a bude se toho samozřejmě dožadovat. Berte v úvahu, že vaše potrava aby měla obsahovat adekvátní množství bílkovin, tuků i cukrů. Nesnažte se něco ze svého jídelníčku zcela vypustit.

Předvídejte krizi

I při zdravém hubnutí se objeví okamžik, kdy prostě budete mít večer nezvladatelnou chuť na něco dobrého. Počítejte s tím dopředu a doma si nachystejte nějaké pochoutky – vyberte ale ze zdravějších možností. Dáte si pak třeba kousek ovoce, zeleniny nebo oříšky. Je to stále lepší, než když právě v takové atace chutí otevřete lednici, a tam na vás čeká pestrý výběr všemožných zákusků.

Reálné cíle

Nestanovujte si za cíl, že během následujícího měsíce zhubnete deset kilo, nebo že ze dne na den zcela změníte svůj režim a hned třikrát týdně začnete běhat. Taková předsevzetí nemají moc šancí na úspěch. Zbytečně vás odradí prvotní neúspěchy, až budete stát na váze nebo opakovaně zjistíte, že třikrát týdně běhat prostě nezvládnete. Klidně si dejte cíl menší, radost z jeho splnění vás motivuje k další práci na sobě.

Hýbejte se pro zábavu

Je jasné, že efektivní dieta počítá i se zařazením sportu do každodenního života. Nenuťte se ale třeba k běhání, když si tento sport neužijete a nezamilujete si ho. Raději najděte něco, co vám opravdu sedne, ideálně se z toho stane vášeň. Nebudete se pak hýbat z donucení, ale protože to opravdu budete potřebovat pro svůj dobrý pocit.

 Nebuďte v tom sami

Hubnutí vás bude víc bavit v případě, kdy do toho půjdete s kamarádkou nebo nějakým známým. Můžete se navzájem pochválit, motivovat se. Pokud vás baví stejné cvičení, jděte do toho společně. Sdílení úspěchu vám přinese radost a zároveň by se vám hůř se vším seklo v momentě, kdy by vaše kámoška úspěšně hubla dál.

Rubriky Diety

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Nebezpečné diety, kterým se vyhněte širokým obloukem! Není dieta jako dieta. Na internetu jich najdete několik desítek, některé z nich jsou rozumné, jiné diety jsou naopak nebezpečné a hraničí s hazardováním s vlastním zdravím. Jestliže zvažujete, že v rámci hubnutí podstoupíte některou z diet, ještě před tím si přečtěte náš dnešní článek. Jsou toti...
Bodová dieta – aneb tak trochu jiné počítání Pokud si do internetového vyhledávače zadáte slovíčko dieta a spustíte vyhledávání, objeví se před vámi nespočet nejrůznějších diet a možností, s jejichž pomocí můžete dosáhnout vysněné váhy. Nebo se o to alespoň pokusit. Ne všechny diety ale fungují a ne všechny vám musí vyhovovat. Pokud se tedy ch...
Nejčastější chyby při držení diety Stále zkoušíte nějaké zaručené diety, ale výsledek se ne a ne dostavit? Nebo nárazově zhubnete, ale po pár dnech jsou kila navíc i s nějakým tím přídavkem? Možná děláte některou z dále uvedených chyb. Sáhněte si tedy do svědomí a možná vás přiznání pravdy posune o kousek dopředu. Zázračná dieta Ne...