Co zvýší šanci na úspěšnost diety?

Rozhodli jste se, že potřebujete shodit nějaké to kilo. Vydrželi jste držet dietu pár dní, pak se to zvrhlo. Po pár týdnech se odhodláte znovu. Zase začínáte, vydržíte první dny, ale dlouhodobější úspěch se nekoná. Jsou lidé, kteří se mohou téměř celoživotně točit v takovém kolečku, a výsledky jsou mizivé nebo vždy jen krátkodobé. Zkuste se zamyslet nad tím, co by mohlo zvýšit vaši šanci na úspěšnost diety.

Občas si zamlsejte

Možná to bude znít divně, ale dlouhodoběji opravdu vydržíte u diety, která sem tam povolí něco dobrého i mlsným chuťovým buňkám. Pokud budete každodenně žít s tím, co všechno nesmíte, šance, že pravidla porušíte, bude jen vyšší. Většinu stravy zaměřte na zdravé pokrmy, eliminujte jídla nezdravá, ale třeba vždy v sobotu po obědě si dopřejte zákusek s rodinou nebo se každý večer odměňte kouskem hořké čokolády.

Jezte vyváženě

Odpusťte si různé jednostranně zaměřené a nezdravé diety. Riskujete s nimi, že vašemu tělu bude něco chybět a bude se toho samozřejmě dožadovat. Berte v úvahu, že vaše potrava aby měla obsahovat adekvátní množství bílkovin, tuků i cukrů. Nesnažte se něco ze svého jídelníčku zcela vypustit.

Předvídejte krizi

I při zdravém hubnutí se objeví okamžik, kdy prostě budete mít večer nezvladatelnou chuť na něco dobrého. Počítejte s tím dopředu a doma si nachystejte nějaké pochoutky – vyberte ale ze zdravějších možností. Dáte si pak třeba kousek ovoce, zeleniny nebo oříšky. Je to stále lepší, než když právě v takové atace chutí otevřete lednici, a tam na vás čeká pestrý výběr všemožných zákusků.

Reálné cíle

Nestanovujte si za cíl, že během následujícího měsíce zhubnete deset kilo, nebo že ze dne na den zcela změníte svůj režim a hned třikrát týdně začnete běhat. Taková předsevzetí nemají moc šancí na úspěch. Zbytečně vás odradí prvotní neúspěchy, až budete stát na váze nebo opakovaně zjistíte, že třikrát týdně běhat prostě nezvládnete. Klidně si dejte cíl menší, radost z jeho splnění vás motivuje k další práci na sobě.

Hýbejte se pro zábavu

Je jasné, že efektivní dieta počítá i se zařazením sportu do každodenního života. Nenuťte se ale třeba k běhání, když si tento sport neužijete a nezamilujete si ho. Raději najděte něco, co vám opravdu sedne, ideálně se z toho stane vášeň. Nebudete se pak hýbat z donucení, ale protože to opravdu budete potřebovat pro svůj dobrý pocit.

 Nebuďte v tom sami

Hubnutí vás bude víc bavit v případě, kdy do toho půjdete s kamarádkou nebo nějakým známým. Můžete se navzájem pochválit, motivovat se. Pokud vás baví stejné cvičení, jděte do toho společně. Sdílení úspěchu vám přinese radost a zároveň by se vám hůř se vším seklo v momentě, kdy by vaše kámoška úspěšně hubla dál.

Přečtěte si také

Krabičková dieta: ano nebo ne? Krabičková dieta se stala trendem posledních pár let, kdy se o ní hodně mluvilo, hodně se o ní psalo a spousta lidí jí chtěla vyzkoušet. Jedná se o dietu, při které konzumujete jídlo z krabiček. Těch máte 5 na den a tuhle službu si můžete objednat u mnoha firem, jež se na krabičkovou dietu specializ...
Rizika krátkodobých diet Pod pojmem krátkodobá dieta je zřejmě možné mít ukryto více představ. Bez větších následků se může obejít situace, kdy se rozhodnete zhubnout, trochu snížíte svůj kalorický příjem, zapojíte do života více pohybu, ale nevydržíte u toho a po dvou týdnech se opět vrátíte do svého zaběhnutého režimu. Ho...
Nebezpečné diety, kterým se vyhněte širokým obloukem! Není dieta jako dieta. Na internetu jich najdete několik desítek, některé z nich jsou rozumné, jiné diety jsou naopak nebezpečné a hraničí s hazardováním s vlastním zdravím. Jestliže zvažujete, že v rámci hubnutí podstoupíte některou z diet, ještě před tím si přečtěte náš dnešní článek. Jsou toti...
Rubriky Diety