Hlíva pomůže s hubnutím i posílením imunity

U hlívy bylo prokázáno mnoho pozitivních vlivů na lidské zdraví. Může se zdát zvláštní, že se v podstatě jedná o parazita dřevin. Vás však může oslovit nejen její chuť,  ale i účinek – podpora imunitního systému, zmírnění alergií nebo třeba pomoc s řešením kožních obtíží.

Jedná se o houbu, která svým tvarem klobouku může připomínat právě ústřice. Můžeme ji nalézt růst v trsech na starých stromech a pařezech. Dnes se však pěstuje spíše ve větším množství v pytlích na slámě. Její klobouk má hladký hnědý nebo našedlý povrch. Hlíva nacházela využití již v tradiční čínské medicíně, kde se z ní vyráběly různé masti, gely nebo tinktury.

Jak nám prospěje?

Hlíva obsahuje D-glukan – polysacharid, který má blahodárný vliv na fungování našeho imunitního systému. Tím může pomoci v boji s mnoha nemocemi. Jsou zde dále obsaženy vitamíny B, C, D, K, enzymy, ale též důležité stopové prvky. Při pravidelné konzumaci dochází ke zvýšení tvorby červených krvinek a podpoře trávení. Pozitivní vlivy bývají popisovány u cukrovky, alergií, kožních obtíží nebo různých zánětů.

Co z ní připravit?

Hlívu využijete při přípravě omáček i polévek. V mnoha pokrmech s ní můžete nahradit maso, chuť bude velmi příjemná a nebudete si připadat, že byste se nějak ošidili. Klidně ji však přidejte i k připravovanému masu. Jelikož má nízký energetický obsah, neváhejte ji použít, pokud se snažíte zhubnout.

Nejčastěji houbu zakoupíte jako čerstvou. Nic však nebrání tomu, abyste si ji nasušili nebo zamrazili. Lze ji i naložit ve vlastní šťávě nebo v soli. Pokud chcete využít přínos hlívy pro zdraví, ale nechutná vám, nebo ji z nějakého důvodu nechcete využít při vaření, můžete zakoupit z ní připravený prášek či kapsle. Zde si však již dávejte pozor na doporučené dávkování.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Zdravé potraviny pro dobrou náladu, aneb na čem si pochutnat, až vám bude ouvej! Každý z nás má občas nárok na špatnou náladu. Jsou to ty dny, kdy již od samého rána tušíte, že to zkrátka nebude ono. Budík zazvoní později, nestihnete autobus, vylijete si na čistou blůzu šálek s kávou, šéf si na vás zchladí žáhu - však to sami znáte. Takové dny prostě nestojí za nic. V takovýc...
Nevyhýbejte se citrónům, podpoří vaše zdraví! Při zmínce o citrónech vás zřejmě jako první napadne, že obsahují dostatek vitamínu C a mohou vám zajistit vhodnou prevenci proti nachlazení. To však zdaleka nejsou jejich jediné pozitivní účinky. Vědecké studie dokládají i další příznivé vlivy na stav lidského těla. Podpora kardiovaskulárního syst...
Chmel se zdaleka nehodí jen do piva. Využijte ho jinak! Když zmíníme chmel, zřejmě vás na prvním místě napadne jeho využití v pivovarnictví. Zdaleka to však není jediné uplatnění. Celým názvem se jedná o chmel otáčivý, který můžete zřejmě nejčastěji vidět na rozsáhlých chmelnicích, jak se pne po dřevěných sloupech. Lodyha rostliny může dosahovat délky...