Jak motivovat dítě ke sportu a jaký sport zvolit

Že by měl být sport nedílnou součástí života, se hezky říká. Jak k němu ale přimět vašeho potomka, co by nejradši zůstal jen zalezlý v teple domova? Ideální je vést dítě k pohybu už od malička a najít pro něj sport, který ho osloví.

I zde platí – příklady táhnou

„Nejsnazší“ variantou je jít dítěti příkladem a naučit ho trávit pravidelně čas pohybem. Když dítě vidí, jak tatínek jde každý týden hrát fotbal nebo o víkendu jezdí celá rodina na kole, bere automaticky sport jako součást života. Spíš by mu pak přišlo divné, kdyby tomu mělo být jinak. Když dítě uvidí, že i vám pohyb přináší radost, přirozeně si k němu najde cestu.

Vliv sportu na zdraví dítěte

Jakmile dítě propadne touze věnovat se nějakému sportu, do života tím dostává velký dar. Pokud to přijme za svou cestu již v dětství, bude ho to provázet obvykle celoživotně, nebo pro něj aspoň bude snazší se zase později k pravidelnému pohybu dostat. Pro své zdraví tím udělá obrovský kus práce. Sníží se u něj riziko vzniku onemocnění srdce a cév, bude mít nižší sklon k obezitě, zlepší si metabolismus, posílí i své psychické zdraví.

Zisky jsou ale i na zcela jiné úrovni. V případě týmových sportů se dítě učí spolupráci, získá zkušenosti s řešením konfliktů, fungováním ve skupince vrstevníků. Sport ho zároveň učí soustředění, zodpovědnosti, mnohdy prostřednictvím něj vlastně objevuje samo sebe. Je zapojeno do okruhu osob, které mu můžou být oporou. Snadno tu nachází nové kamarády, se kterými může trávit čas i jinak než sportem.

Jak vybrat sport pro dítě?

Každé dítě má předpoklady pro jiný druh sportu. Nejde jen o fyzickou konstituci, ale i o povahu dítěte. Pokud je méně průbojné a introvertní, může pro něj být přílišným šokem, pokud ho budete chtít zapojit do týmového sportu, kde jsou potřeba ostré lokty. Naopak dítě s velkým temperamentem si užije spíš něco dynamického. Zohledněte samozřejmě zdravotní stav dítěte i jeho schopnosti. Někdo upřednostňuje míčové hry, jiný má rád sporty klidnější, při nichž jde spíše o soustředění a rovnováhu.

Existují programy, které mohou pomoci s výběrem vhodného sportu právě pro vaše dítě. Jedná se o soubor různých hravých testů, kterými dítě projde, a v závěru je možné zhodnotit, pro jaký sport má nadání. Stačí se na program přihlásit a vyhradit si zhruba půl dne, kdy se dítě bude věnovat nejrůznějším hrám.

Nechte klidně dítěti delší dobu otevřené dveře k různým sportům. Je třeba, aby si vyzkoušelo, co ho vlastně baví. Někdy mají rodiče jasnou představu o tom, jakému sportu by se mělo dítě věnovat, snad ještě předtím, než se narodí. Velmi často si někdo z rodiny chce kompenzovat vlastní pocity, kdy třeba jako dítě chtělo dělat určitou aktivitu, ale nemohlo z finančních důvodů nebo mu to rodiče nedovolili. Nyní se snaží si toto splnit prostřednictvím dítěte v rodině. Nechte ale samotné dítě, ať si najde, co ho baví.

Neorganizujte mu všechen čas

Zároveň se nesnažte dítěti kompletně vyplnit jeho volný čas. Obvykle se doporučuje, aby dítě mělo pravidelnou mimoškolní aktivitu maximálně 2 – 3 krát týdně. Ponechte mu i čas, který může trávit tak, jak si samo představuje. A v tuto dobu nekomentuje, jestli si čte, hraje s kamarádem hru nebo si třeba maluje. I takový vlastní prostor je k dobrému rozvoji nezbytný. Pokud by dítě mělo život jen jako sled jednotlivých povinných aktivit, mohlo by být brzy vyčerpané, náladové, nesoustředěné a roztěkané.

Buďte praktičtí

Pokud se již pro konkrétní sport rozhodnete, zjistěte si, co bude dítě potřebovat, kde se může aktivitě věnovat. Nemělo by to být jediné hledisko a není dobré vybírat hokej jen proto, že máte za barákem zimní stadion. Myslete ale i na to, kolik času strávíte výhledově tím, abyste dítě na sport dopravili atd. Výsledná aktivita by měla být pro dítě lákavá a vás by po stránce praktické neměla zcela ničit.

Přečtěte si také

Sporty vhodné na hubnutí Přáli byste si zhubnout? Shodit přebytečná kila a celkově si zpevnit postavu? V tom případě jste tady správně! V dnešním článku se společně prozradíme, jaký sport na hubnutí je nejlepší. Jdete do toho s námi? Nejlepší sporty na hubnutí Nezáleží na tom, jestli chcete zhubnout pět, deset nebo patnác...
Co je to zumba a proč ji určitě vyzkoušet? Už je to pár let, co svět objevil zumbu - aktivitu plnou pohybu, tance a energie. Okamžitě si získala přízeň neskutečného množství lidí, kteří si ji zamilovali nejen pro kombinaci dynamické latinsko-americké hudby, ale i pro skutečnost, že zahrnuje prvky jak z tance, tak i tolik oblíbeného aerobiku....
Vyzkoušejte na vlastní kůži CrossFit Pokud toužíte po zpevnění celého těla, vyhovuje vám cvičení v tělocvičně a ve skupince lidí, možná vás nadchne právě CrossFit. Velkou výhodou je skutečnost, že jej může vyzkoušet kdokoliv – bez ohledu na věk či aktuální tělesnou kondici. Jedná se o velmi efektivní metodu tréninku, kterou dnes využív...