Jaké jsou výhody cvičení doma a na co si dát pozor

Cvičení v pohodlí domova má bezesporu několik výhod. Je však náročné zejména z důvodu, že je třeba opravdu velká motivace a výdrž. Jinak je totiž velmi snadné od něj po pár dnech upustit, a tím pádem ho ponechat zcela bez výsledku. Jak zvýšit pravděpodobnost, že se domácí cvičení stane vaším dlouhodobým zvykem?

Jednou z výhod cvičení doma je to, že nemusíte ztrácet čas cestou do fitness centra nebo třeba k plaveckému bazénu. Nemusíte si ani kupovat permanentku nebo se včas přihlásit na lekce. Čas cvičení si sami určujete. Většinou není potřeba žádné speciální vybavení. Záleží jen na vás, jaké konkrétní cviky si zvolíte, a jestli vystačíte s běžným vybavením domácnosti nebo si něco dokoupíte.

Určete si čas

Jako výhodu je možné vnímat to, že si sami zvolíte dobu, kdy cvičíte. Tady ale pozor. Nevsázejte na to, že si pravidelně čas prostě najdete, ale určete si konkrétní dobu, po kterou se budete cvičení věnovat. Seznamte další členy rodiny, že tento čas je váš, berte ho jako pevně stanovený a snažte se ho dodržovat, jak jen to jde. Jen tak se z toho může stát pravidelný rituál, který naplno zapadne do vašeho týdenního harmonogramu.

Mějte vhodný prostor

Na cvičení si vyberte místnost, kde vás nebude nikdo rušit. Pokud by na vás v průběhu cviků zíral partner, zřejmě se nebudete optimálně soustředit. Víc než nad tím, jestli cvik provádíte správě, by vám běželo hlavou, jak právě teď vypadáte. Pokud se potřebujete sami pro sebe cítit příjemně, zvolte si oblečení, které vám padne a na cvičení se hodí. Budete mít odlišný pocit, pokud si zacvičíte v teplácích nebo ve slušivém sportovním oblečení.

Pomocníci v podobě aplikací a videí

Při cvičení doma se nemusíte omezovat jen na to, že provedete cviky, které vám zrovna v danou chvíli přijdou na mysl. Můžete využít nespočet mobilních aplikací nebo videí. Zajistíte si tak pestrost cvičení, získáte plno nových nápadů, máte snadněji šanci vybrat si to, co vám vyhovuje. Někoho motivuje třeba už jen to, že si v mobilní aplikaci každý den odškrtne, že má cvičení splněné.

Zjišťujte průběžně pokroky

Jakmile na sobě uvidíte, že děláte pokroky, namotivuje vás to do dalšího cvičení. Může se jednat třeba o to, že vydržíte tři týdny v řadě pravidelně v určitých dnech cvičit, po delší době uvidíte efekt na své kondici, na postavě. Můžete se pak třeba odměnit – dalšími pomůckami na cvičení, oblečením na sport nebo i do společnosti.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Jak motivovat dítě ke sportu a jaký sport zvolit Že by měl být sport nedílnou součástí života, se hezky říká. Jak k němu ale přimět vašeho potomka, co by nejradši zůstal jen zalezlý v teple domova? Ideální je vést dítě k pohybu už od malička a najít pro něj sport, který ho osloví. I zde platí - příklady táhnou „Nejsnazší“ variantou je jít dítěti...
Vyzkoušejte cvičení venku na čerstvém vzduchu Patříte k lidem, kteří se neradi zavírají doma nebo ve fitku či posilovně? Nebaví vás cvičit samotné v obýváku před televizí a ani šmírující pohledy ostatních vám při návštěvě posilovny nedělají dobře? Pokud chcete cvičit a rádi trávíte čas na čerstvém vzduchu, pak z těchto dvou zájmů udělejte jeden...
Proč se vám i ve stáří vyplatí pravidelný pohyb? Ať už se nacházíte v jakékoliv věkové skupině, pohyb by měl být nedílnou součástí vašeho života. Nemusíte se do něj hned vrhat na vrcholové úrovni, ale i když si pravidelně dopřejete třeba procházku nebo se večer proběhnete venku, vaše tělo to ocení. Ani ve stáří pak není na místě na fyzickou aktivi...