Jak na zdravý jídelníček u dětí mladších tří let?

Rodiče chtějí pro své děti to nejlepší. Důležitý vliv na jejich zdraví má právě strava. Jelikož u dětí ve věku do tří let dochází k prudkému růstu a vývoji po všech stránkách, je nutné zajistit jim dostatečný přísun živin. A to nejen z pohledu kvantity, ale i kvality.

Je důležité, jak vypadá jídelníček dítěte v jeho prvních letech, jelikož se to pak významně promítne do jeho pozdějšího života. Na druhou stranu to ale rodiče v tomto ohledu nemají nijak snadné. Je totiž možné najít celou řadu doporučení, která se mnohdy navzájem zcela vylučují. Mnoho rodičů pak může mít pocit, že jsou informace chaotické a ztrácí v ně důvěru.

Pestrost stravy

I když se vám může zdát, že vaše dítě jí jen určité potraviny a jiným se vždy brání, nepodřizujte se tomu. Dítě sice nenuťte jíst něco, co odmítá, ale zkoušejte mu tuto stravu nabízet. Některé děti ji mohou zkusit až po tom, co jim ji po desáté nabídnete, a pak si ji zamilují. Nevyřazujte tedy z jídelníčku něco hned jen proto, že dítě to prvně odmítlo.

U jídel pro děti se vyhněte solení a výraznému koření. Některé děti v tomto věku stále dávají přednost stravě, která je pro ně snadno rozkousatelná, nevnucujte jim tedy ještě tužší pokrmy, které by obtížně žvýkaly.

Obsah potřebných živin

S pestrostí jídelníčku souvisí i to, že dítě by mělo mít dostatek živin – co do množství, ale i konkrétního složení. Nezastupitelnou částí jídelníčku jsou tuky, bílkoviny i cukry. Dítě by mělo být zvyklé, že součástí běžných jídel je zelenina, ovoce se hodí ke svačině. Dbejte i na pravidelný příjem cereálií. Od osmnácti měsíců můžete dítěti pomalu zařazovat do jídelníčku luštěniny.

Mléko je základem

U novorozenců a kojenců je samozřejmě základem mateřské nebo umělé mléko. V ideálním případě je dítě plně kojeno zhruba do šesti měsíců věku, poté jsou pomalu do jídelníčku zařazovány první příkrmy. V kojení se však doporučuje pokračovat. I v dalších letech je třeba ohlídat dostatečný přísun mléčných výrobků. Dítěti vybírejte výrobky plnotučné, velmi zdravé jsou zakysané mléčné výrobky, které podpoří správné trávení.

Jděte sami příkladem

Jen stěží donutíte své dítě, aby mělo rádo zeleninu a pravidelně ji jedno, pokud to sami neděláte. Stejně je to i s dalšími stravovacími návyky. Když u vás v rodině běžně probíhá večeře u stolu, jsou tu všichni členové a je při ní příjemná atmosféra, dítě to bere jako normu. Na druhou stranu, pokud si u vás každý sám něco k jídlu vezme, odnese si to do jakékoliv místnosti v bytě, jídlo si odkládá na různá místa a není při něm chvíli v klidu, neočekávejte ani od svého nejmenšího nic jiného.

Nic nenuťte

Stejně jako není nutné vnucovat dítěti určitou potravinu, nenuťte ho ani do jídla obecně. I když máte pocit, že toho snědlo k obědu méně než obvykle, neslibujte mu za dojedení porce odměny, ani do něj necpěte pod různými záminkami další lžičky. Dítě by se mělo naučit reagovat na to, že je syté a ne se automaticky přejídat jen proto, že se to od něj očekává. I vám se stane, že některý den nemáte na jídlo ani pomyšlení nebo prostě ten den sníte jídla méně.

Dbejte na pravidelnost

Po zavedení příkrmů a přechodu na běžná jídla stále dbejte na to, aby mělo dítě jídlo pravidelně a mělo s ním spjaté důležité rituály. Večer může být pro dítě uklidňující, že ví, že po večeři se již přečte pohádka a jde spát. Stejně tak může být společný oběd jasným signálem k následnému odpočinku.

Neodolatelné sladkosti

Problémem je zejména konzumace sladkostí, na které samozřejmě děti velmi snadno nalákáte. A třeba prarodiče dětem mohou zcela bez kontroly dopřávat, někdy i přes zákazy rodičů. Sladkosti by však vůbec neměly figurovat v jídelníčku dětí mladších jednoho roku a i poté by měly být podávány jen okrajově.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Které zlozvyky nám ničí zdraví? Třeba právě do nového roku jste si předsevzali, že konečně skoncujete s okusováním nehtů nebo večerními chipsy u televize. Zřejmě sami moc dobře víte, jaký vliv na zdraví to u vás má, ale je velmi těžké se ovládnout a přestat. Pokud se vám to však podaří, můžete pak být na sebe hrdí. A i vaše zdraví...
Poznejte stravu z pohledu čínské medicíny Jídlo někdo vidí jako nutnost, jiný si ho užívá, někomu kazí náladu, protože by si ho nejradši odepřel a nejde to, někdo ho neřeší vůbec. Z pohledu čínské medicíny je to důležitý hráč v tom, aby naše tělo mohlo fungovat v rovnováze. Jídlo může být i lékem na zdravotní potíže. Změna jídelníčku udělá ...
Recepty na domácí limonády pro letní osvěžení Během parních letních dní mnohdy toužíme po nějakém příjemném osvěžení. Zároveň není třeba do sebe vpravovat zbytečně moc cukrů nebo začít holdovat různým zakoupeným drinkům. Vás a případně i vaše hosty mohou nadchnout doma připravené limonády, které nikterak neohrozí dodržování zdravého životního s...