V čem vám může prospět počítání kalorií a jak na to?

Stejně jako v mnoha jiných věcech, i při držení diety může každému vyhovovat něco trochu jiného. Pokud máte rádi ve věcech přehled, potřebujete si v jídle vytvořit systém a mít dokonalou evidenci všeho, co sníte, mohlo by se vám hodit zjišťování množství přijatých kalorií.

Nenechte se hned odradit

Zprvu vám možná přijde počítání přijatých kalorií náročné na čas a nebudete schopni se v tom hned zorientovat. Je to ale opravdu jen počáteční fáze. Postupem času si zvyknete energetický příjem sledovat a zároveň získáte lepší odhad na množství jídla i jeho složení. Po pár dnech či týdnech vás to už nijak obtěžovat nebude a dosažené výsledky v hubnutí vás mohou jedině motivovat k pokračování.

Vhodný příjem energie za den

Základním principem je, že sledujete energetický obsah veškerého jídla a pití, které si za den dopřejete. Už to samo o sobě může být ku prospěchu. Mnohdy ochutnáváme při vaření, po nákupu jen tak trochu zkusíme to nebo ono, a někdy nás ani nenapadne, že pár takových soust může mít na náš jídelníček značný vliv.

Z potravy dodáváme našemu tělu energii, kterou můžeme měřit v kJ nebo kcal.  Při hubnutí je cílem dosáhnout toho, aby váš kalorický výdej byl vyšší než příjem. Když víc přijímáte, tloustnete, pokud je příjem roven výdeji, udržujete si stejnou váhu.

Důležité je tedy vědět, kolik za den vaše tělo spálí kalorií. Obecně platí, že mužské tělo spotřebuje kalorií více. U mužů v produktivním věku počítejte zhruba s 2200 až 2400 kcal, u žen se hodnoty pohybují kolem 1800 – 2000 kcal. S postupujícím věkem se hodnota snižuje. Čím aktivněji žijete, tím ochotněji vaše tělo přijaté kalorie spaluje.

Můžete si všimnout toho, že energie se někdy udává právě v kcal, jindy v kJ. Poměr mezi těmito dvěma jednotkami je takový, že 1 kcal odpovídá 4,185 kJ. Zvykněte si počítat pouze v jedněch jednotkách, aby vás to nemátlo. Tabulky s počty kalorií najdete v knihách, časopisech nebo na internetu. Zprvu pro vás bude nezbytné vážení jídla. Postupem času už ale lépe odhadnete velikost vhodné porce.

Usnadněte si počítání

Pro ulehčení můžete využít různé weby, online kalkulačky nebo mobilní aplikace. Stačí zadávat potraviny a nápoje, které konzumujete v průběhu dne, a hned se dozvíte hodnoty přijaté energie i složení potravy. Využijte třeba aplikace MyFitnessPal nebo Kalorické tabulky.

Lepší je zapisovat si jídla v průběhu celého dne. Pokud to uděláte až večer, může se stát, že zjistíte nedostatky v jídelníčku, ale už nebude ve vašich silách je změnit. Myslete i na tom, co pijete. Mnoho kalorií se ukrývá ve slazených limonádách nebo třeba v alkoholu.

Nezapomínejte ale, že zdravá strava není jen o počtu přijatých kalorií. Je podstatné, abyste svému tělu dodali vše, co potřebuje. Množství přijatých kalorií je jen prvním krokem k tomu, abyste se drželi ve stanovených mezích.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Jak zdravě hubnout po porodu? Po porodu žena zažívá mnoho nového. Do života rodiny vstupuje nový člen, který potřebuje nemalou péči. Avšak i tělo novopečené maminky prošlo velkou změnou a nemusí být vždy lehké se s tímto srovnat. Mnohdy se pak tématem přemýšlení stává po porodu i to, jak se zbavit nabraných kilogramů – a to s oh...
Sestavte si jídelníček na hubnutí. Svépomocí a na míru! Jak sestavit jídelníček, který mi pomůže zhubnout? Tuto otázku si právě teď možná pokládáte i vy. Chcete udělat něco se svou postavou, zbavit se přebytečných kil a celkově se cítit lépe. Jenže jak na to? Jak si správně sestavit jídelníček, aby vašemu tělu nic nechybělo, kila šla dolů stejně jako cen...
Hubnout s rozumem můžete třeba i po šedesátce Nějaké to kilo navíc může naprosto stejně potrápit ženu kolem dvaceti, ale i muže třeba již v důchodovém věku. Jistě není pravda, že ve stáří není nutné o sebe pečovat. Naopak, je zapotřebí udržet tělo co nejvíce v kondici, nepřivozovat si zbytečně zdravotní problémy nadváhou a prožít spokojeně každ...