Jak při dietě do jídelníčku zařadit ovoce?

Ať už se snažíme zhubnout nebo ne, ovoce je pro naše tělo vždy přínosem. Není tedy na místě ho z jídelníčku zcela vynechat, ale na druhou stranu je vhodné konzumovat ho v přiměřeném množství. Rozhodně není dobrý nápad nasadit si čistě ovocnou dietu a přesvědčovat se, jak moc tím prospějete svému tělu.

Neodpírejte si ho

Na ovoci je problematický zejména vysoký obsah cukru. Ano, je pravdou, že právě ten může nabourat vaší snahu zhubnout. Kromě cukru nám ale dodá i množství vitamínů, minerálních látek a vlákniny. Tu naopak při dietě oceníme, protože podpoří střevní peristaltiku a celkově dobré trávení. Stejně jako u jiných potravin, i tady je na místě pestrost přijímaných druhů. Dopřejte si tedy vždy něco jiného, aby vaše tělo získalo vše potřebné.

Ovocné svačiny

Je vhodné dopřát si jednu až dvě porce ovoce denně. Raději si ho dejte ke svačině přes den než večer, kdy už pak nezvládnete přijaté cukry spálit. Vyplatí se trochu sledovat glykemický index. Ten udává rychlost přestupu přijatého cukru do krve a můžete z něj tedy zjistit, na jak dlouho vás konkrétní ovoce zasytí. Budete se cítit delší dobu plní, pokud si společně s ovocem dáte třeba jogurt nebo tvaroh.

Dopřejte si různé druhy ovoce

Jako vhodné druhy ke konzumaci při dietě se uvádí jahody, borůvky, maliny, ostružiny, jablka, hrušky nebo švestky. Můžete si dopřát i různé exotické druhy – pomelo, pomeranče, mandarinky nebo ananas. Jako svačina poslouží jeden druh nebo si můžete připravit ovocný salát. Pro jeho ozdobu poslouží třeba ořechy nebo semínka.

Množství cukru je vyšší, pokud je ovoce přezrálé. Je u něj i vyšší glykemický index a také množství kalorií, které našemu tělu dodá. Optimální je konzumovat ovoce co nejméně upravené. Když už si chcete pochutnat na sušeném ovoci, dejte si ho jen malé množství na zahnání chuti.

Přečtěte si také

Dukanova dieta – aneb hubněte i bez hladovění Zhubnout nějaké to kilo, klidně hned několik - to si přála snad úplně každá žena, která na sobě shledala zbytečně velké množství tuku. Přiznejme si bez mučení, že zkušenosti s dietou má drtivá většina z nás, ačkoli jen některé mohou tvrdit, že byly jejich pokusy úspěšné. Zhubnout kila navíc ale n...
Rizika krátkodobých diet Pod pojmem krátkodobá dieta je zřejmě možné mít ukryto více představ. Bez větších následků se může obejít situace, kdy se rozhodnete zhubnout, trochu snížíte svůj kalorický příjem, zapojíte do života více pohybu, ale nevydržíte u toho a po dvou týdnech se opět vrátíte do svého zaběhnutého režimu. Ho...
Ketonová dieta – aneb zhubněte s nejznámější dietou světa Milé ženy - která z nás by alespoň jedenkrát v životě nezatoužila zhubnout?! Určitě i vy často stojíte před zrcadlem, kriticky si prohlížíte svůj odraz a říkáte si, že bez těch kil usazených na bříšku, na stehnech nebo na zadečku, byste se cítila mnohem lépe. A co víc, lépe byste i vypadala. Jenž...
Rubriky Diety