Jak při dietě do jídelníčku zařadit ovoce?

Ať už se snažíme zhubnout nebo ne, ovoce je pro naše tělo vždy přínosem. Není tedy na místě ho z jídelníčku zcela vynechat, ale na druhou stranu je vhodné konzumovat ho v přiměřeném množství. Rozhodně není dobrý nápad nasadit si čistě ovocnou dietu a přesvědčovat se, jak moc tím prospějete svému tělu.

Neodpírejte si ho

Na ovoci je problematický zejména vysoký obsah cukru. Ano, je pravdou, že právě ten může nabourat vaší snahu zhubnout. Kromě cukru nám ale dodá i množství vitamínů, minerálních látek a vlákniny. Tu naopak při dietě oceníme, protože podpoří střevní peristaltiku a celkově dobré trávení. Stejně jako u jiných potravin, i tady je na místě pestrost přijímaných druhů. Dopřejte si tedy vždy něco jiného, aby vaše tělo získalo vše potřebné.

Ovocné svačiny

Je vhodné dopřát si jednu až dvě porce ovoce denně. Raději si ho dejte ke svačině přes den než večer, kdy už pak nezvládnete přijaté cukry spálit. Vyplatí se trochu sledovat glykemický index. Ten udává rychlost přestupu přijatého cukru do krve a můžete z něj tedy zjistit, na jak dlouho vás konkrétní ovoce zasytí. Budete se cítit delší dobu plní, pokud si společně s ovocem dáte třeba jogurt nebo tvaroh.

Dopřejte si různé druhy ovoce

Jako vhodné druhy ke konzumaci při dietě se uvádí jahody, borůvky, maliny, ostružiny, jablka, hrušky nebo švestky. Můžete si dopřát i různé exotické druhy – pomelo, pomeranče, mandarinky nebo ananas. Jako svačina poslouží jeden druh nebo si můžete připravit ovocný salát. Pro jeho ozdobu poslouží třeba ořechy nebo semínka.

Množství cukru je vyšší, pokud je ovoce přezrálé. Je u něj i vyšší glykemický index a také množství kalorií, které našemu tělu dodá. Optimální je konzumovat ovoce co nejméně upravené. Když už si chcete pochutnat na sušeném ovoci, dejte si ho jen malé množství na zahnání chuti.

Rubriky Diety

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Nejdivnější diety historie – tasemnicová, mýdlová a cigaretová Během historie se lidé zoufale snažili o hubnutí. Někteří lidé ale nemají disciplínu na to, aby jedli zdravou stravu a pravidelně cvičili, ale přesto touží po rychlých výsledcích. Proto si vymýšleli nejrůznější způsoby stravování, které jim měly pomoci získat štíhlou postavu s minimálním množstvím č...
Nejčastější chyby při držení diety Stále zkoušíte nějaké zaručené diety, ale výsledek se ne a ne dostavit? Nebo nárazově zhubnete, ale po pár dnech jsou kila navíc i s nějakým tím přídavkem? Možná děláte některou z dále uvedených chyb. Sáhněte si tedy do svědomí a možná vás přiznání pravdy posune o kousek dopředu. Zázračná dieta Ne...
Chromatická dieta – jaké je hubnutí s dietou dle barev? Přesněji se tato dieta označuje jako chromatická - a ano, jejím základem jsou opravdu barvy. Díky své hravosti a pestrosti vás může přimět k vyšší konzumaci ovoce a zeleniny, možná i k zařazení méně často konzumovaných potravin do jídelníčku. Může pro vás být hravá, nápaditá, neomezující. Je zde pon...