Jak se správně stravovat při zónové dietě

Dnes se můžeme doslechnout o celé řadě diet. Kolikrát ani není tak přínosné vědět, zda držíme tu nebo onu, ale můžeme si vždy z jejich základu pro sebe vybrat něco, co nám zdravé stravování usnadní. Dieta, které se dnes budeme věnovat, byla vytvořena původně pro sportovce, ale jistě si z ní můžete i tak vzít inspiraci.

Nejdůležitější doporučení

Autorem zónové diety je americký biochemik Barry Sears. Ten hovořil o základním principu, kdy by každé jídlo mělo obsahovat zcela přesně daný poměr jednotlivých živin. Mělo by v něm být zastoupeno 30 % tuků, 30 % bílkovin a 40 % sacharidů.

Další podstatnou zásadou je, abyste tělu dopřáli menší porce jídla pravidelně v tříhodinových intervalech. Snídaně by měla být nedílnou součástí rána a měli byste si ji dopřát do půl hodiny od probuzení. Nutné je též dodat tělu dostatek tekutin. Upřednostňována je především voda a neslazené čaje.

Dieta vám z jídelníčku nevyčlení potraviny, ke kterým se už v budoucnu nesmíte ani přiblížit. Doporučeno je však vynechat pokrmy bohaté na sacharidy, výrobky z bílé pšeničné mouky, těstoviny, brambory, uzeniny, tvrdý alkohol a kávu.

Efekt diety

Při takovém stravování nastává spalování energetických zásob uložených v tucích a postupně dochází ke snižování hmotnosti. Díky doplňování bílkovin a tuků tělo nehladoví, a i když hubne, není to na úkor svalové hmoty. V těle při takovém příjmu živin nastává situace ideálního hormonálního rozložení. Tvoří se optimální množství inzulínu a glukagonu, a tím se tělo samo udržuje v rovnováze.

Výhody a nevýhody

Dieta je poměrně náročná na přípravu. Jakmile si ale zažijete požadované složení stravy, vymýšlení vhodných jídel už pro vás takovým oříškem nebude. Dieta nepatří mezi ty, u nichž by vás oslnil hned po pár dnech výrazný efekt. Dočkáte se změn, ale je třeba stravovat se tímto způsobem dlouhodobě.

Dieta je velmi vhodná i pro ty, kteří se intenzivně věnují nějakému sportu. Neomezí je totiž ve fyzické činnosti. Prospěje všem, kteří chtějí změnit svůj jídelníček a přejít na druh stravování, u kterého budou pak schopni dlouhodobě vydržet.

Zdroje:

  • Vitalia.cz. Průvodce dietami: Jak zhubnout rozumně. Internet Info, 2015. ISBN 999-00-015-7444-4.
Rubriky Diety

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Jak při dietě do jídelníčku zařadit ovoce? Ať už se snažíme zhubnout nebo ne, ovoce je pro naše tělo vždy přínosem. Není tedy na místě ho z jídelníčku zcela vynechat, ale na druhou stranu je vhodné konzumovat ho v přiměřeném množství. Rozhodně není dobrý nápad nasadit si čistě ovocnou dietu a přesvědčovat se, jak moc tím prospějete svému těl...
Víte co je ananasová dieta? A má smysl se jí věnovat? Zdravý životní styl je pojem, který se stává nedílnou součástí života stále většího počtu lidí. A to je jedině dobře, protože zdraví má každý z nás jen jedno a je tedy potřeba, abychom se o něho řádně starali. A pokud sami sobě můžeme pomoci tím, že si dáme záležet na vyvážené a obsahově pestré s...
Nebezpečné diety, kterým se vyhněte širokým obloukem! Není dieta jako dieta. Na internetu jich najdete několik desítek, některé z nich jsou rozumné, jiné diety jsou naopak nebezpečné a hraničí s hazardováním s vlastním zdravím. Jestliže zvažujete, že v rámci hubnutí podstoupíte některou z diet, ještě před tím si přečtěte náš dnešní článek. Jsou toti...