Na jedné straně se můžeme velmi často doslechnout, jak nadbytek tuků (zvláště živočišných) může poškodit naše zdraví. Na druhé straně si ale neprospějeme ani opačným extrémem. Jakmile bychom totiž tělu dodávali tuků málo, jasně by nám dalo najevo svou nespokojenost.
Jedná se o nezbytné živiny
V obchodě mnohdy dáme přednost potravině jen proto, že je označena jako nízkotučná. Nenechte se ale mýlit, že by vám vaše tělo za to až tak děkovalo. Ochudíte ho totiž o cenné látky a místo nich do něj můžete vpravit různé nepotřebné přídavky.
Tuky neboli lipidy jsou složeny z mastných kyselin. Některé z nich si naše tělo umí ze stravy vyrobit samo, některé je však nutné mu dodat již vytvořené. Přísun lipidů organismu zajišťuje i dostatek vitamínů rozpustných v tucích.
Nedostatek se odrazí na našem zdraví
Pokud si tuky nedodáme, můžeme na sobě pozorovat vysušenost pokožky, různé ekzémy, lámající se nehty, suché vlasy nebo třeba studené prsty na rukou a na nohou. U žen se objevují nepravidelnosti v menstruačním cyklu.
Nebezpečím je i tendence nahradit chybějící tuky ve stravě sacharidy. Zbytečně tím ale dojde ke zvýšení rizika vzniku některého ze srdečních onemocnění. Studie publikovaná v Lancet Medical Journal dokonce uvádí, že lidé konzumující nízkotučnou stravu mají větší riziko smrti v nižším věku.
Vhodné složení jídelníčku
Nejspíš je už zřejmé, že jako doporučený způsob stravování se uvádí pravidelná, kvalitní a pestrá strava – a to se zastoupením potřebných lipidů. Podle sdělení odborníků na výživu, by mělo 35 % dodávané energie pocházet z tuků. Je však třeba vybrat ty kvalitní.
Zařazení kvalitních tuků do stravy
Pokud se rozhodujete o tom, jaký olej použít, všimněte si, zda nepochází z geneticky modifikovaných potravin. Některé oleje jsou zase vyrobeny nevhodnými technologickými postupy. Raději upřednostněte ty rostlinného původu. Kvalitní jsou obvykle za studena lisované, bývají ve skleněné tmavé láhvi. Nejsou však stabilní při vysokých teplotách, proto je radši užívejte při přípravě studených pokrmů.
Na smažení (když už mu neodoláte) lze doporučit sádlo nebo arašídový olej. Můžete vyzkoušet i mnoho netradičních olejů. Vybírejte klidně jen podle vůně a pak zjistíte, jak se vám bude olej používat. Na trhu bývají k dostání kromě olivových i sezamové, konopné nebo třeba dýňové oleje. Kvalitní tuky získáte i při konzumaci různých semínek a ořechů.
Zdroje:
- Nízkotučné diety mohou zvýšit riziko předčasné smrti. Novinky [online]. 2017 [cit. 22.6.2019]. Dostupné z: https://www.novinky.cz/zena/zdravi/447967-nizkotucne-diety-mohou-zvysit-riziko-predcasne-smrti.html
- SYROVÝ, Vít. Tuky a oleje ve výživě – zdravotní přínosy a rizika. PharmaNews [online]. 2015 [cit. 22.6.2019]. Dostupné z: http://www.pharmanews.cz/clanek/tuky-a-oleje-ve-vyzive-zdravotni-prinosy-a-rizika/