Jak se liší zásady hubnutí dle věku?

Je zřejmé, že s přibývajícími léty se fungování našeho metabolismu mění. Když si dopřejete bohatou večeři ve dvaceti, nezanechá to na vaší postavě takové stopy, jako když toto provedete po čtyřicítce. Spolu s rychlostí trávení se často proměňuje i náš životní styl. Proto je vhodné jakékoliv dietní doporučení sladit se svým věkem.

Bezstarostných dvacet let

Metabolismus je na svém vrcholu, a pokud tedy potřebujete shodit pár kilo, bude to pro vás mnohem snazší, než když se k tomu odhodláte až později. Důležité je, k jakému životnímu stylu v této době tíhnete. S větší pravděpodobností vás totiž bude provázet i v dalších letech. Když najedete na zdravou stravu teď, riziko pozdějších potíží se u vás snižuje. Pohromou naopak může být záliba v rychlém občerstvení, ale i večerní mlsání nebo časté kalorické alkoholické nápoje.

Při dietě vsaďte na pravidelný pohyb – na vaší postavě i váze se to brzo odrazí. Můžete do svého programu zařadit venkovní aktivitu nebo se přihlásit třeba do kurzu tance. Jakýkoliv pohyb bude znát. I pokud máte postavu takovou, že si můžete v podstatě dovolit jíst nekontrolovaně téměř vše, snažte se o zdravý jídelníček. V pozdějších letech se vám vaše zdraví odmění. Soustřeďte se na zdravé přílohy a dostatek zeleniny.

Třicítka plná změn

Na vaší postavě můžete pozorovat nechtěné změny. Zejména se na ní odrazí to, jak jste na tom s pohybovou aktivitou. Pokud se pravidelně nehýbete, začíná docházet k úbytku svalové hmoty. Vše se může odvíjet dle vašeho pracovního nasazení a vykonávané profese. Neprospějete si každodenním stresem ani zběsilým pracovním tempem, při němž nemáte čas pravidelně jíst. Významnou změnou může být též narození dítěte. Ženy, které mají nadváhu již před těhotenstvím, se s ní obvykle potýkají i po porodu.

Hubnutí je tomto věku už trochu složitější. Tělo si rádo ukládá nějaký ten tuk na horší časy. Najděte si hlavně čas sami pro sebe. Snažte se být i s rodinou aktivní a netrávit čas jen doma. Pokud budete dělat to, co vás baví, a budete s lidmi, které máte rádi, vše bude pro vás snazší.

Čtyřicítka a hormonální útlum

Tělo jen pokračuje v nastoleném trendu. Metabolismus se zpomaluje, svalová tkáň ubývá. Postava se zakulacuje spolu s tím, jak se proměňuje hormonální nastavení těla. U mužů i u žen dochází ke snazšímu hromadění tuku v určitých partiích. Mnoho žen denně vaří, chystá svačiny nebo obědy – manželovi, dětem. Pokud od každého jídla jen trochu ochutnáte, může to být hned znát.

Při dietě má velký vliv pravidelné posilování. Díky němu můžete zpomalit úbytek svalové hmoty, zabráníte nechtěné proměně postavy. Důležité je věnovat se i svalům středu těla.

Ve dvaceti vám vaše tělo nějakou tu nezdravou dietu ještě třeba relativně bez následků odpustí, po čtyřicítce už ale bude negativní dopad markantnější. Snažte se zejména o vyvážený jídelníček, v němž nebudete ochuzeni o důležité živiny. Jejich nedostatek by se mohl na vašem zdraví odrazit. Jezte častěji menší porce, dodávejte si dostatek zeleniny s obsahem vlákniny. Zároveň se nesnažte prudce snížit svůj energetický příjem, došlo by akorát ke zpomalení klidového metabolismu a jakékoliv další hubnutí by pro vás bylo ještě obtížnější.

Padesát i více

Metabolismus se už tolik neproměňuje, tělo je v hormonální rovnováze. Najděte si režim, který vám vyhovuje a vaši postavu udrží v přijatelných mezích. Při pohybu volte takový, při němž nenamáháte své klouby. Důležité je zůstat aktivní – i kdyby se mělo jednat o každodenní procházku.

Častěji jsou už v tomto věku patrná zdravotní omezení a určitý dietní režim. Mělo by být na prvním místě dodržování doporučení, která jste dostali od lékaře. V jídle se neodbývejte a volte kvalitní potraviny. Může být sníženo vnímání žízně, dbejte tedy na dostatečný pitný režim.

Přečtěte si také

Pomohou light potraviny k vysněné postavě? Pohled v obchodě na light potraviny může být velmi lákavý. S tímto označením najdeme různé tyčinky, jogurty, sušenky a výrazné nápisy, že obsahují minimum tuku nebo cukru, v nás mohou vyvolat dojem, že na nich může být založena celá naše strava. Nenechte se však mýlit a vybírejte s rozmyslem. „Lig...
Hubnout s rozumem můžete třeba i po šedesátce Nějaké to kilo navíc může naprosto stejně potrápit ženu kolem dvaceti, ale i muže třeba již v důchodovém věku. Jistě není pravda, že ve stáří není nutné o sebe pečovat. Naopak, je zapotřebí udržet tělo co nejvíce v kondici, nepřivozovat si zbytečně zdravotní problémy nadváhou a prožít spokojeně každ...
Důvody, proč se vám nedaří zhubnout Možná už se vám podařilo zhubnout bez zvýšeného úsilí. Anebo jste krátce po začátku diety dosáhli určitých výsledků. Bohužel, ztráta hmotnosti se může po určité době zpomalit nebo zcela zastavit. Proč tomu tak je? V tomto článku uvádíme nejčastější důvody, proč se vám nedaří zhubnout. Poučte se z ch...
Rubriky Hubnutí