Jak se liší zásady hubnutí dle věku?

Je zřejmé, že s přibývajícími léty se fungování našeho metabolismu mění. Když si dopřejete bohatou večeři ve dvaceti, nezanechá to na vaší postavě takové stopy, jako když toto provedete po čtyřicítce. Spolu s rychlostí trávení se často proměňuje i náš životní styl. Proto je vhodné jakékoliv dietní doporučení sladit se svým věkem.

Bezstarostných dvacet let

Metabolismus je na svém vrcholu, a pokud tedy potřebujete shodit pár kilo, bude to pro vás mnohem snazší, než když se k tomu odhodláte až později. Důležité je, k jakému životnímu stylu v této době tíhnete. S větší pravděpodobností vás totiž bude provázet i v dalších letech. Když najedete na zdravou stravu teď, riziko pozdějších potíží se u vás snižuje. Pohromou naopak může být záliba v rychlém občerstvení, ale i večerní mlsání nebo časté kalorické alkoholické nápoje.

Při dietě vsaďte na pravidelný pohyb – na vaší postavě i váze se to brzo odrazí. Můžete do svého programu zařadit venkovní aktivitu nebo se přihlásit třeba do kurzu tance. Jakýkoliv pohyb bude znát. I pokud máte postavu takovou, že si můžete v podstatě dovolit jíst nekontrolovaně téměř vše, snažte se o zdravý jídelníček. V pozdějších letech se vám vaše zdraví odmění. Soustřeďte se na zdravé přílohy a dostatek zeleniny.

Třicítka plná změn

Na vaší postavě můžete pozorovat nechtěné změny. Zejména se na ní odrazí to, jak jste na tom s pohybovou aktivitou. Pokud se pravidelně nehýbete, začíná docházet k úbytku svalové hmoty. Vše se může odvíjet dle vašeho pracovního nasazení a vykonávané profese. Neprospějete si každodenním stresem ani zběsilým pracovním tempem, při němž nemáte čas pravidelně jíst. Významnou změnou může být též narození dítěte. Ženy, které mají nadváhu již před těhotenstvím, se s ní obvykle potýkají i po porodu.

Hubnutí je tomto věku už trochu složitější. Tělo si rádo ukládá nějaký ten tuk na horší časy. Najděte si hlavně čas sami pro sebe. Snažte se být i s rodinou aktivní a netrávit čas jen doma. Pokud budete dělat to, co vás baví, a budete s lidmi, které máte rádi, vše bude pro vás snazší.

Čtyřicítka a hormonální útlum

Tělo jen pokračuje v nastoleném trendu. Metabolismus se zpomaluje, svalová tkáň ubývá. Postava se zakulacuje spolu s tím, jak se proměňuje hormonální nastavení těla. U mužů i u žen dochází ke snazšímu hromadění tuku v určitých partiích. Mnoho žen denně vaří, chystá svačiny nebo obědy – manželovi, dětem. Pokud od každého jídla jen trochu ochutnáte, může to být hned znát.

Při dietě má velký vliv pravidelné posilování. Díky němu můžete zpomalit úbytek svalové hmoty, zabráníte nechtěné proměně postavy. Důležité je věnovat se i svalům středu těla.

Ve dvaceti vám vaše tělo nějakou tu nezdravou dietu ještě třeba relativně bez následků odpustí, po čtyřicítce už ale bude negativní dopad markantnější. Snažte se zejména o vyvážený jídelníček, v němž nebudete ochuzeni o důležité živiny. Jejich nedostatek by se mohl na vašem zdraví odrazit. Jezte častěji menší porce, dodávejte si dostatek zeleniny s obsahem vlákniny. Zároveň se nesnažte prudce snížit svůj energetický příjem, došlo by akorát ke zpomalení klidového metabolismu a jakékoliv další hubnutí by pro vás bylo ještě obtížnější.

Padesát i více

Metabolismus se už tolik neproměňuje, tělo je v hormonální rovnováze. Najděte si režim, který vám vyhovuje a vaši postavu udrží v přijatelných mezích. Při pohybu volte takový, při němž nenamáháte své klouby. Důležité je zůstat aktivní – i kdyby se mělo jednat o každodenní procházku.

Častěji jsou už v tomto věku patrná zdravotní omezení a určitý dietní režim. Mělo by být na prvním místě dodržování doporučení, která jste dostali od lékaře. V jídle se neodbývejte a volte kvalitní potraviny. Může být sníženo vnímání žízně, dbejte tedy na dostatečný pitný režim.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Bylinky podpoří vaši snahu zhubnout Při hubnutí vám mohou být nápomocné též bylinky. Neznamená to, že můžete nadále konzumovat vše, na co máte chuť, a zároveň půjde vaše váha dolů. Díky bylinkám však můžete zrychlit svůj metabolizmus, což se odrazí na efektivitě zdravého stravování a na procesu hubnutí. Jaké bylinky tedy stojí za vyzk...
Jak využít Paretovo pravidlo při hubnutí? Aneb i při hubnutí můžete hřešit. Pokud vyslovíme název dnešního článku, nejspíše na něj zareagují zejména lidé s ekonomickým vzděláním. Je pravdou, že Paretovo pravidlo se nejčastěji skloňuje právě v oblasti ekonomie a managementu, ale lze jej aplikovat i na mnoho ostatních sfér našeho života. A možná, pokud se jeho optikou zadívát...
Potraviny spalující tuk – zbavte se tuku jídlem Nikde není psáno, že je hubnutí legrace. Kdo chce zhubnout, ten se musí připravit na trnitou cestu plnou překážek, které je potřeba překonat a lákadel, jimž je nutné se vyhnout širokým obloukem - klidně i za cenu toho, že si na své pěšince vedoucí do zdárného cíle zajdete o pár kilometrů dále a celé...