Jak se liší zásady hubnutí dle věku?

Je zřejmé, že s přibývajícími léty se fungování našeho metabolismu mění. Když si dopřejete bohatou večeři ve dvaceti, nezanechá to na vaší postavě takové stopy, jako když toto provedete po čtyřicítce. Spolu s rychlostí trávení se často proměňuje i náš životní styl. Proto je vhodné jakékoliv dietní doporučení sladit se svým věkem.

Bezstarostných dvacet let

Metabolismus je na svém vrcholu, a pokud tedy potřebujete shodit pár kilo, bude to pro vás mnohem snazší, než když se k tomu odhodláte až později. Důležité je, k jakému životnímu stylu v této době tíhnete. S větší pravděpodobností vás totiž bude provázet i v dalších letech. Když najedete na zdravou stravu teď, riziko pozdějších potíží se u vás snižuje. Pohromou naopak může být záliba v rychlém občerstvení, ale i večerní mlsání nebo časté kalorické alkoholické nápoje.

Při dietě vsaďte na pravidelný pohyb – na vaší postavě i váze se to brzo odrazí. Můžete do svého programu zařadit venkovní aktivitu nebo se přihlásit třeba do kurzu tance. Jakýkoliv pohyb bude znát. I pokud máte postavu takovou, že si můžete v podstatě dovolit jíst nekontrolovaně téměř vše, snažte se o zdravý jídelníček. V pozdějších letech se vám vaše zdraví odmění. Soustřeďte se na zdravé přílohy a dostatek zeleniny.

Třicítka plná změn

Na vaší postavě můžete pozorovat nechtěné změny. Zejména se na ní odrazí to, jak jste na tom s pohybovou aktivitou. Pokud se pravidelně nehýbete, začíná docházet k úbytku svalové hmoty. Vše se může odvíjet dle vašeho pracovního nasazení a vykonávané profese. Neprospějete si každodenním stresem ani zběsilým pracovním tempem, při němž nemáte čas pravidelně jíst. Významnou změnou může být též narození dítěte. Ženy, které mají nadváhu již před těhotenstvím, se s ní obvykle potýkají i po porodu.

Hubnutí je tomto věku už trochu složitější. Tělo si rádo ukládá nějaký ten tuk na horší časy. Najděte si hlavně čas sami pro sebe. Snažte se být i s rodinou aktivní a netrávit čas jen doma. Pokud budete dělat to, co vás baví, a budete s lidmi, které máte rádi, vše bude pro vás snazší.

Čtyřicítka a hormonální útlum

Tělo jen pokračuje v nastoleném trendu. Metabolismus se zpomaluje, svalová tkáň ubývá. Postava se zakulacuje spolu s tím, jak se proměňuje hormonální nastavení těla. U mužů i u žen dochází ke snazšímu hromadění tuku v určitých partiích. Mnoho žen denně vaří, chystá svačiny nebo obědy – manželovi, dětem. Pokud od každého jídla jen trochu ochutnáte, může to být hned znát.

Při dietě má velký vliv pravidelné posilování. Díky němu můžete zpomalit úbytek svalové hmoty, zabráníte nechtěné proměně postavy. Důležité je věnovat se i svalům středu těla.

Ve dvaceti vám vaše tělo nějakou tu nezdravou dietu ještě třeba relativně bez následků odpustí, po čtyřicítce už ale bude negativní dopad markantnější. Snažte se zejména o vyvážený jídelníček, v němž nebudete ochuzeni o důležité živiny. Jejich nedostatek by se mohl na vašem zdraví odrazit. Jezte častěji menší porce, dodávejte si dostatek zeleniny s obsahem vlákniny. Zároveň se nesnažte prudce snížit svůj energetický příjem, došlo by akorát ke zpomalení klidového metabolismu a jakékoliv další hubnutí by pro vás bylo ještě obtížnější.

Padesát i více

Metabolismus se už tolik neproměňuje, tělo je v hormonální rovnováze. Najděte si režim, který vám vyhovuje a vaši postavu udrží v přijatelných mezích. Při pohybu volte takový, při němž nenamáháte své klouby. Důležité je zůstat aktivní – i kdyby se mělo jednat o každodenní procházku.

Častěji jsou už v tomto věku patrná zdravotní omezení a určitý dietní režim. Mělo by být na prvním místě dodržování doporučení, která jste dostali od lékaře. V jídle se neodbývejte a volte kvalitní potraviny. Může být sníženo vnímání žízně, dbejte tedy na dostatečný pitný režim.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Proč je tak nutné při hubnutí dostatečně jíst? Mnoho lidí má dojem, že jakmile chce zhubnout, je nutné co nejméně jíst. Pokud takovou snahu o zhubnutí praktikujete několik let, fungování vašeho těla se naprosto změní. Pak přestože jíte málo, ve výsledku nehubnete. Příprava na horší časy Naše tělo je přirozeně nastavené na to, aby v něm byla ur...
Chcete si vyzkoušet přerušovaný půst? Již z názvu lze asi odhadnout, že tato metoda hovoří o přerušení doby jídla určitým časem, v němž se postíme. Někdo možná čas od času přerušovaný půst dodržuje, aniž by o tom sám věděl. Stačí jen prodloužit si dobu, kdy běžně nejíte - ke spánku tedy přidat čas bez jídla večer a po ránu. Co se v těl...
Nejčastější chyby při hubnutí – děláte je taky? Hubnutí je běh na dlouhou trať. Často se snažíme zhubnout, ale ani přes veškerou snahu nadbytečná kila ne a ne zmizet. S očekáváním stoupáme na váhu a zklamaně sestupujeme zpět po zjištění, že jsme zase o pár deko těžší. Ptáme se sami sebe: v čem je chyba? Co děláme špatně? Proč místo hubnutí jenom ...