Jaké cviky si můžete zacvičit i v kanceláři?

Kdo pracuje v kanceláři a tráví osm hodin denně sezením u počítače s rukou na myši, jistě hned potvrdí, že po pár letech již mohl na svém těle pozorovat mnohé negativní dopady. Sedavé zaměstnání má vliv na zdraví našich zad, ale poškození může nastat i u rukou. Jsme na několik hodin omezeni v pohybu a bylo by dobré tělu přece jen čas od času dopřát potřebné protažení.

Pozitivně na tělo zapůsobí vcelku nepatrná změna. Stačí vždy po nějaké době provést pár cviků, které můžete udělat i v kanceláři. Vyrovnáte tím nerovnoměrné zatížení zad, zlepšíte držení těla i zatuhlost kloubů. Zabere vám to jen pár minut a bude se vám potom pracovat líp.

Hluboké dýchání

I nenápadný cvik může mít velký efekt. Zujte si na chvilku boty, sedněte si vzpřímeně na židli a nohy dejte od sebe. Ramena stáhněte dozadu. Ruce položte na stehna dlaněmi vzhůru. Zhluboka se nadechněte až do břicha. Několikrát to zopakujte. Můžete si zavřít oči, pokud je vám to příjemné.

Protažení krční páteře

Opět se rovně posaďte, ramena stáhněte dozadu. Hlavu ukloňte ke straně a pomalým pohybem po hrudníku ji v půlkruhu přesuňte k druhému rameni. Několikrát cvik zopakujte. Stejně tak můžete cvik provést ve stoji, hlavu střídavě uklánět k pravému a levému rameni.

Uvolnění ramen

Ve stoji stáhněte ramena dolů. Bradu nevystrkujte příliš vpřed. Zvedněte levou ruku a její malíkovou hranu pak směřujte dolů do míst mezi lopatkami. Pravou ruku ohněte a pomozte mírným tlakem na levý loket, aby se dostala níž. Pak ruce vystřídejte.

Ulevte nohám

Výborné je též zmobilizovat svalovou pumpu v dolních končetinách. Následující cvik se vyplatí jako prevence vzniku otoků a městnání krve v dolních končetinách. Vsedě na židli opřete nohy o podlahu. Střídavě z podlahy zvedejte patu a špičku obou nohou. Můžete si i stoupnout a provést cvik ve stoji.

Prevence syndromu karpálního tunelu

Když máte ruku stabilně umístěnou v nevhodné pozici, jsou přetěžovány určité svalové skupiny. Může se u vás následně projevit ztuhlost prstů, mravenčení nebo bolest. Pravidelně tedy ruce protahujte. Hodí se, pokud dlaní ohnete zápěstí druhé ruky směrem k tělu, pravou rukou pomozte levé a naopak.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Jóga pro začátečníky – jak začít s jógou? Možná o józe dlouho přemýšlíte, obecně víte, že je pro naše tělo prospěšná. Proč konkrétně a jak prakticky začít, o tom už se nedokážete rozhodnout. Pojďme si říct, v čem se kouzlo jógového cvičení skrývá a proč ho tedy nelze zaměnit s jinou pomalou formou cvičení. Co je to vlastně jóga? Učebnice ...
Vyzkoušejte cvičení venku na čerstvém vzduchu Patříte k lidem, kteří se neradi zavírají doma nebo ve fitku či posilovně? Nebaví vás cvičit samotné v obýváku před televizí a ani šmírující pohledy ostatních vám při návštěvě posilovny nedělají dobře? Pokud chcete cvičit a rádi trávíte čas na čerstvém vzduchu, pak z těchto dvou zájmů udělejte jeden...
Lze efektivně zhubnout jízdou na kole? Stále více lidí řeší svou postavu. Pravda je taková, že jen málokdo může s klidným svědomím říci, že by na sobě vůbec nic neměnil a že je sám se sebou maximálně spokojený. Možná i vám začíná vadit pneumatika tvořící se okolo bříška a rafička na váze vám dává jasně najevo, že tudy asi cesta nepovede....