Jaké si dopřát ovoce v těhotenství?

V době, kdy čekáme na příchod potomka, obvykle hlídáme svůj jídelníček mnohem víc než kdy dřív. Existují potraviny, které se vážně nehodí konzumovat právě v těhotenství. Ovoce je obecně zdraví prospěšné, ale je tomu stejně i v tomhle období?

Zásobárna vitamínů

Ovoce je samozřejmě v těhotenství důležité. Dodá ženě potřebné vitamíny, vlákninu, kyselinu listovou a mnoho dalších látek. A stejně tak nadopuje vším potřebným i miminko. Mezi doporučované ovoce patří třeba jahody, meruňky, jablka. Snažte se konzumovat ovoce nijak neupravené – jen omyté, případně oloupané.

Při výběru dávejte přednost sezónnímu ovoci, které v tuto dobu roste v našich podmínkách. Nemusíte si nutně dopřát exotické plody, které k nám přiletěly přes půlku světa. To ale platí stejně i pro kohokoliv jiného, nejen v období těhotenství.

Pokud si však chcete jídelníček tímto ovocem zpestřit, nic vám nebrání. Můžete si oloupat pomeranč nebo třeba pomelo. Dodá vám vitamín A, C, železo i kyselinu listovou. Přijatá vláknina by měla zajistit prevenci zácpy, která bývá právě v těhotenství značným problémem.

Pozor na množství

Berte v úvahu, že většina ovoce je poměrně sladká. Do jídelníčku ho tedy zařaďte pravidelně (nejlépe kus každý den), ale nepřežeňte to. Nevěřte tomu, že v těhotenství máte jíst za dva. Neprospělo by to vám a ani dítěti. Snažte se držet si váhu v přijatelných mezích.

Větší množství cukru je v sušeném ovoci, dopřejte si ho jen opravdu výjimečně (vybírejte nesířené). Vysoký počet kalorií a tuků má třeba avokádo. Ovoce může tvořit vaši dopolední svačinu, což je lepší, než kdybyste si ho vzali večer.

Přes celý den je tělo schopné přijatou energii lépe využít. Neberte si nějakého ovoce hned velké množství. Raději je v těhotenství zařazujte do jídelníčku postupně a sledujte, jak je budete snášet.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Čím může být způsobeno noční přejídání? Podle názvu je zřejmé, o čem bude v dnešním článku řeč. Odborně se hovoří o syndromu nočního jedlictví a opravdu je možné tento stav vnímat jako onemocnění. Popsat příznaky asi není zas tak složité. Člověk se klidně několikrát za noc probudí a má velmi silnou touhu po jídle. Až potom, co se nají, do...
Hlavní rozdíly mezi probiotiky a prebiotiky Není divu, že tyhle dva pojmy se často pletou. Úzce spolu souvisí, a pokud do života zařadíme jen jedno z nich, trochu to ztrácí smysl. Pojďte se tedy blíže podívat, o co se konkrétně jedná. Bakterie ve střevech Slovo probiotika pochází z částí pro (příznivý) a bios (život). Jedná se o zdraví pros...
Alternativní stravování není pro každého Celý náš život probíhá v různých fázích a procházíme si různými obdobími. Často zkoušíme nové věci a mnohdy dospějeme do bodu, kdy chceme ve svém životě něco zásadního změnit. Jednou takovou velkou změnou bývá změna životního stylu a s tím může být spojené stravování. Je zapotřebí se zamyslet, co...