Jaký je skutečný vliv fytoestrogenů na naše zdraví?

Pojmem fytoestrogeny se označují rostlinné estrogeny. Trochu problematické se může zdát, že někdy bývají vychvalované, a jindy zase zdraví škodlivé a nebezpečné. Pojďme v tom tedy udělat trochu jasno, abychom věděli, co s naším tělem dělají a kde je vůbec můžeme najít.

Podobnost s estrogeny

Tyto látky jsou obsažené v rostlinách a z názvu je zřejmé, že se v lidském těle chovají jako pohlavní hormony – estrogeny, které si naše tělo samo vytváří. Fytoestrogeny se navážou na receptory estrogenů, ale jejich účinky jsou zcela opačné než ty, které mají hormony vytvořené v našem těle.

Účinek na lidské tělo

Nejvíce studií bylo provedeno na skupině fytoestrogenů – isoflavonoidů. Pokud si dodáme z potravy do těla velké množství fytoestrogenů, může to naše tělo ovlivnit pozitivně, ale i negativně. U žen v produktivním věku totiž může dojít ke snížení jejich plodnosti a mohou se dokonce rozvinout některé druhy rakoviny.

Naopak pozitivní účinek fytoestrogenů byl zaznamenán na ženy v období menopauzy. Dochází ke snížení nepříjemných projevů menopauzy a fytoestrogeny jsou i vhodnou prevencí vzniku některých druhů rakovinného bujení. Jedná se především o rakovinu prsu, vaječníků a vnitřní výstelky dělohy. Fytoestrogeny také dokážou podpořit léčbu aterosklerózy, dochází ke snížení rizika osteoporózy, regulaci vstřebávání železa do krve.

Výskyt v běžných potravinách

V naší stravě najdeme nejvíc fytoestrogenů v sójových bobech a výrobcích ze sóji (tempeh, tofu, miso nebo natto). Jsou ale také ve lněném a sezamovém semínku, rostlinných olejích, v některých luštěninách, žitě a celozrnných výrobcích, ale třeba i ve chmelu.

S konzumací sóji je to poněkud složité. Nejhorší variantou je geneticky modifikovaná sója, které byste se opravdu měli vyhnout obloukem. Pokud se na ni podíváme z hlediska kvašení, je určitě vhodné dát přednost fermentované sóje. Pokud už si ale chcete fytoestrogeny dodat, zvolte vhodnější druhy potravin.

Jak se tedy postavit k příjmu fytoestrogenů ve stravě?

Jak ukazují mnohé výzkumy, chování fytoestrogenů může být v našem těle velmi odlišné. Záleží zde na celkovém stavu těla a studie mnohdy dokládají zcela opačné výsledky. Samozřejmě nelze jejich užívání doporučit mužům. Zvýšení jejich příjmu ve stravě může být přínosné jen s cílem zmírnění projevů menopauzy. Pak je však třeba pečlivě vybírat zdroje fytoestrogenů a s rozumem je zařadit do stravy.

Zdroje:

  • BEBOVÁ, Michaela. Kontroverzní fytoestrogeny. Jóga dnes [online]. 2019 [cit. 25.8.2019]. Dostupné z: https://www.jogadnes.cz/joga/kontroverzni-fytoestrogeny-3308/
  • VILÍMOVSKÝ, Michal. Jsou fytoestrogeny zdraví prospěšné nebo škodlivé? Medlicker [online]. 2019 [cit. 25.8.2019]. Dostupné z: https://cs.medlicker.com/1044-fytoestrogeny

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Jak si poradit se zadržováním vody v těle? Naše tělo se bez vody neobejde. Pokud ji však máme v těle příliš, po čase se nám to také přestane líbit. Můžeme na sobě začít pozorovat otoky končetin, nadmuté břicho, ale i výkyvy hmotnosti. Jak můžeme přírodními způsoby zadržování vody v těle omezit? Následek dehydratace Voda se může ukládat v t...
Rizika ve stravování dospívajících a jak jim předejít Období dospívání lze charakterizovat jako dobu, kdy si váš potomek začíná o svém životě rozhodovat víc a víc sám. A samozřejmě rád trvá na tom, že to opravdu tak bude. V oblasti stravování (a samozřejmě i v mnoha jiných) pak ale mohou nastat různé situace, které se vám nemusí líbit. A je těžší než k...
Které zlozvyky nám ničí zdraví? Třeba právě do nového roku jste si předsevzali, že konečně skoncujete s okusováním nehtů nebo večerními chipsy u televize. Zřejmě sami moc dobře víte, jaký vliv na zdraví to u vás má, ale je velmi těžké se ovládnout a přestat. Pokud se vám to však podaří, můžete pak být na sebe hrdí. A i vaše zdraví...