Kotvičník pomáhá při léčbě močových kamenů i špatného trávení

I když popularitu této rostliny můžeme vnímat až jako ryze aktuální záležitost, není tomu tak. Bylinka byla velmi oblíbená již v Mezopotámii, staré Indii a Číně. Kromě toho, že účinně působí na mužské libido, může našemu tělu pomoci i při léčbě mnoha dalších neduhů.

Na první pohled nenápadná bylinka

Latinsky se tato rostlina označuje Tribulus terrestris. Jedná se o jednoletou bylinku, která dosahuje výšky maximálně padesáti centimetrů. Její výskyt není limitován jen na určitá území. Lodyha i lístky mají na sobě drobné chloupky. Kotvičník kvete v letních měsících, kdy upoutá pozornost žlutými kvítky.

Pro naše tělo jsou přínosné obsažené saponiny, glykosidy, sacharidy a steroidy. Prospějí nám i třísloviny, pryskyřice, alkaloidy a mnohé další. Kotvičník si můžete vypěstovat i doma v truhlíku. Bude spokojený na sušším stanovišti v písčité půdě. Pěstuje se od konce března. K léčebným účelům lze v podstatě postupně spotřebovat celou rostlinu.

Nabuzení sexuální touhy

Kotvičník je proslulý zejména svou schopností zvyšovat mužské libido. Původně se vědci domnívali, že kotvičník stimuluje v těle produkci testosteronu, což dokládaly pokusy provedené na zvířatech. Výzkumy však toto u lidí nepotvrdily. Mechanismus účinku bude tedy patrně jiný, pravdou však zůstává, že při pravidelném užívání kotvičníku dochází k nárůstu libida, schopnosti dosáhnout a udržet erekci. Má též pozitivní efekt na počet a kvalitu spermií.

K povzbuzení libida dochází i u žen. Zároveň kotvičník pomáhá zajistit hormonální rovnováhu v organizmu, tlumí potíže spojené s menopauzou nebo nepříjemné příznaky premenstruačního syndromu.

Podpora činnosti srdce a cév

Při užívání kotvičníku dochází ke snížení hladiny cholesterolu v krvi. Uplatňuje se též při léčbě hypertenze, kdy normalizuje hodnoty krevního tlaku. Pomáhá při onemocnění srdce a cév, zlepšuje stavy při chudokrevnosti a při špatném prokrvování končetin.

Léčba močových kamenů i špatného trávení

Bylinka se hodí při onemocnění ledvin a zánětech močových cest. Pomáhá s rozpuštěním kamínků v močových cestách. Působí močopudně. Dále v těle zvyšuje produkci žaludečních šťáv a podporuje činnost střev. Jeho užíváním tak lze minimalizovat nechutenství, bolesti žaludku nebo nepravidelné vyprazdňování.

Pro psychickou pohodu

Kotvičník neovlivňuje zdraví jen na úrovni fyzické, ale i psychické. Podporuje duševní vyrovnanost, působí na zlepšení nálady a celkové odolnosti těla. Bývá označován jako tzv. „adaptogen“. Je tedy ideální dodávat jej tělu v době, kdy je vystaveno zvýšeným nárokům. Pomáhá organizmu se s nadměrnou zátěží vyrovnat a tlumí veškeré negativní následky, které by stres na tělo mohl mít.

Jednoduché používání ve formě čaje i doplňků

Nejčastěji se z kotvičníku používá nať, kterou lze sehnat čerstvou, nebo zakoupit již usušenou. Čaj se připraví tak, že lžičku sušené nati přelijete vroucí vodou a necháte zhruba 15 minut louhovat. Můžete vyzkoušet i pití odvaru, kdy usušenou nať (asi 1 lžičku) přelijete 500 ml vody a následně vaříte 20 až 30 minut. Pokud byste raději získali tinkturu, stačí dát usušenou bylinku do uzavíratelné nádoby a přelít 60% alkoholem. Celý obsah pak nechte v temnu dva týdny odstát. Kotvičník naleznete i v mnoha potravinových doplňcích.

Při užívání kotvičníku nehrozí nečekané vedlejší účinky. Bylinka nebývá doporučována pouze pro malé děti, těhotné a kojící ženy. Užívání rostliny by měli s lékařem konzultovat lidé, kteří dlouhodobě berou léky na srdce a krevní tlak. Mohlo by zde dojít k ovlivnění jejich účinku. Pozor by si měli dát též diabetici, u nichž by mohlo užívání kotvičníku ovlivnit hladinu cukru v krvi.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Sléz je bylinka vhodná nejen při kašli Sléz je jednou z bylinek, která má opravdu pestré využití. Můžeme se setkat se slézem lesním, maurským a přehlíženým. Všechny tyto druhy působí již na první pohled velmi přitažlivě. Jedná se o vyšší rostlinu s růžovými až fialově zbarvenými květy. Roste na loukách a pastvinách, podél cest nebo kolem...
Bylinky pro zvýšení sexuálního touhy u žen Nejen muži rádi podpoří svou sexuální touhu, ale i u žen někdy může nastat období, že je třeba tyto chutě trochu nabudit. Pokud zažíváte každodenní stres v práci, myslíte na vše, co je třeba zařídit, co přichystat pro děti, je pak velmi těžké se po náročném dni uvolnit. Pro některé ženy může být opr...
Při nachlazení pomůže rýmovník i angínovník Rostliny, o kterých bude dnešní článek, mají tak jasný název, že je hned zřejmé, k čemu se hodí je použít. Není nijak náročné vypěstovat si je doma, a pokud se vás nachlazení a bolesti v krku týkají často, jistě vám přijdou vhod. Stačí je využít v pravou chvíli tak, aby podpořily vaše zdraví. Rýmov...