Lichořeřišnice lahodí oku i našemu zdraví

Lichořeřišnice větší vypadá na pohled velmi hezky. Jedná se o letničku s výrazně oranžovými květy a dlouhými řapíkatými listy. Bývá častou okrasou balkónů a zahrad, ale byla by opravdová škoda nevyužít ji pro její léčebné účinky.

Rostlina je původem z Jižní Ameriky a po Evropě se rozšířila až v 17. století. Obvykle je jednoletá. Při pěstování dbejte na to, aby byla na slunném stanovišti – tady se jí bude dařit nejlépe. V našich podmínkách se můžete setkat i s dalšími druhy lichořeřišnice.

Kdy nám pomůže?

Rostlina obsahuje velké množství vitamínu C a vlákniny. Označuje se za přírodní antibiotikum. Působí proti všem 46 kmenům stafylokokových bakterií a úspěchy jsou zaznamenány i při léčbě zlatého stafylokoka, který velmi často odolává běžně nasazovaným antibiotikům. Na rozdíl od průmyslově vyráběných antibiotik je lichořeřišnice ohleduplná k našemu tělu, neničí jeho přirozenou mikroflóru.

Lichořeřišnice vám pomůže v případě, kdy si chcete zajistit prevenci infekcí močových cest, ale také posílit léčbu nemocí dýchacích cest. Podpoří i růst vlasů a povzbudí naši celkovou obranyschopnost. Podávání lichořeřišnice zlepšuje zrak – zvyšuje se ostrost vidění, snižuje únava očí. Koupel z rostliny uleví od bolesti svalů, pomůže s úpravou poruch menstruačního cyklu. Nálev z rostliny zlepšuje stav pokožky po ekzémech, urychluje hojení ran.

Jak ji lze využít?

K léčebným účelům můžete využít prakticky celou rostlinu – uplatnění naleznou listy, květy i semena. Rostlinu klidně můžete pěstovat u sebe na zahradě. Její listy využijete v kuchyni do salátu nebo do pomazánek. Vyzkoušejte si s nimi posypat chleba s máslem. Nálev lze užívat zevně na oplach pokožky, vlasů nebo k přípravě koupele.

V lékárně je nejčastěji k dostání připravená tinktura. Můžete si ji zhotovit i doma. Listy a květy rostliny dáte do 60 % lihu a necháte dva týdny louhovat při pokojové teplotě. Je třeba dvakrát denně obsah lahvičky protřepat. Pak ji přecedíte a můžete uskladnit na tmavém místě. Výhodou je, že se při užívání lichořeřišnice neobjevují žádné nepříjemné vedlejší účinky. Mohou ji používat i těhotné a kojící ženy.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Babské rady na léčbu kašle Kašel bývá nepříjemný - pro děti i dospělé. Kolikrát nás může trápit v noci nebo se rozkašleme zrovna v momentě, kdy chceme něco říci, a jen stěží se dá přestat. Od vysilujícího kašle můžeme cítit bolest na zádech. Pokud míváte pocit, že běžně doporučované kapky, sirupy nebo tablety ke zmírnění kašl...
Když si dopřáváte bylinky, tak efektivně a bezpečně! Když užíváme bylinky, můžeme snadno získat pocit, že při jejich konzumaci nám vlastně nic nehrozí, není co zkazit. Pokud ale chcete, aby vám bylinky opravdu pomáhaly, není od věci dodržovat alespoň základní pravidla při jejich užívání. Pojďme se na ně podívat! Správná příprava Z bylinek zřejmě bud...
Bylinky proti chřipce a nachlazení Řada bylinek svými účinky pomáhá při chřipce a nachlazení a mnoho z nás se k nim s důvěrou obrací. Užívání bylinek je příjemné, mají dobrou chuť a ve většině případů jsou bez vedlejších účinků. Proto tedy opravdu stojí za zkoušku nejprve vyzkoušet bylinky, nežli umělé preparáty. Šalvěj lékařská Na...