Pálení žáhy: příčiny, babské rady a osvědčené tipy, jak se jej zbavit

Pálení žáhy vás může provázet dočasně (třeba v těhotenství), ale může se stát i dlouhodobou nepříjemnou záležitostí. Co si budeme povídat, nejedná se o nic, co by si člověk užíval. Jak můžete svému tělu v těchto chvílích ulevit?

Co je to pálení žáhy a jak vzniká?

Pálení žáhy pociťujeme jako svíravou bolest za hrudní kostí. Někdy začíná už v nadbřišku a postupuje až do oblasti krku. Může se přidat i bolest žaludku. Odborně se hovoří o pyróze. Je to stav, kdy dojde k návratu kyselých žaludečních šťáv do jícnu. Kyselina chlorovodíková, která v žaludku umožňuje trávení, pak poškozuje povrch jícnu. Když se situace opakuje, sliznice se může stát náchylnější ke tvorbě vředů.

Jaké jsou hlavní spouštěče pálení žáhy?

Důvodem může být chybné fungování svěrače umístěného právě mezi jícnem a žaludkem. K přestupu šťáv do jícnu dochází často v situacích, kdy je zvýšený tlak na žaludek. Ten se objevuje právě v období těhotenství, ale běžně způsobuje potíže též u lidí s nadváhou.

pálení žáhy dochází častěji, pokud kouříte nebo pijete alkohol. Z dalších prohřešků proti zdravému životnímu stylu lze zmínit konzumaci tučných, smažených nebo výrazně kořeněných jídel. Může být i po těžších jídlech – třeba po zelí nebo luštěninách. Pálení žáhy může být způsobeno i nepravidelným stravováním, kdy nárazově do těla vpravíte velkou porci jídla a žaludek má potíže s jeho trávením. Nemalou roli sehrává také dlouhodobý stres.

Základem je vhodné stravování

Mezi doporučená opatření, která se hodí jak v prevenci, tak i po vzniku těchto obtíží, patří především úprava stravovacích návyků. Je nutné omezit jídla, která by mohla potíže způsobovat, vyvarovat se přejídání. Je třeba vynechat kávu, alkohol, vzdát se cigaret. Součástí léčby i prevence by měla být též vlastní důsledná psychohygiena, kdy zvládneme naše tělo ochránit před negativním působením stresu.

Babské rady – pomáhá jedlá soda, či zázvor

Když už vás začne pálit žáha, zkuste vypít sklenici čisté vody se lžičkou jedlé sody. Zabírá i konzumace zázvoru. Nejrychlejším řešením je zřejmě udělat si zázvorový čaj. Kořen zázvoru nastrouháte a zalijete vroucí vodou. Při pálení žáhy může pomoct také žvýkání žvýkačky. Bolest zmírní i med. Ten obalí sliznici jícnu a zamezí jejímu poškození. Do jídelníčku zařaďte ovesné vločky. Nejenže zmírní už probíhající pálení, ale dokážou mu také účinně předejít. Klidně si je tedy dopřejte třeba ke snídani.

Při opakovaných obtížích vyhledejte lékaře

Jakmile vás jednou začne pálit žáha, nemusíte hned panikařit. Tato situace je celkem běžná. Pokud se jedná jen o krátkou epizodu nebo vás tyto potíže provází z těhotenství, není třeba to urgentně konzultovat s lékařem. Jestli se ale pálení žáhy stává opakovanou částí vašeho života, neváhejte se na lékaře obrátit.

V krajních případech může být příčinou i brániční (hiátová) kýla, kdy část žaludku vyhřezne a umožní průchod jeho obsahu do jícnu. Lékař může doporučit gastroskopii nebo RTG vyšetření. Nejprve se obvykle využije působení předepsaných léků, pacient by měl dodržovat potřebná režimová opatření.

Zdroje:

  • Pálení žáhy. Vitalion [online]. 2012 [cit. 15.6.2019]. Dostupné z: https://nemoci.vitalion.cz/paleni-zahy/
  • VILÍMOVSKÝ, Michal. 20 potravin, které vám okamžitě uleví od pálení žáhy. Medlicker [online]. 2014 [cit. 15.6.2019]. Dostupné z: https://cs.medlicker.com/349-20-potravin-ktere-vam-okamzite-ulevi-od-paleni-zahy

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Ortorexie je závislost na zdravém jídle a může být nebezečná Závislost je slovíčko, které je důvěrně známé snad každému z nás. Nebudeme zde popírat, že každý z nás je na něčem závislý. Někdo nedokáže odolat čokoládě. Jiný zase musí pít kávu. Další podléhá alkoholu a mohli bychom zde vyjmenovat desítky dalších závislostí, které jsou naprosto běžné a velmi čast...
Hlavní rozdíly mezi probiotiky a prebiotiky Není divu, že tyhle dva pojmy se často pletou. Úzce spolu souvisí, a pokud do života zařadíme jen jedno z nich, trochu to ztrácí smysl. Pojďte se tedy blíže podívat, o co se konkrétně jedná. Bakterie ve střevech Slovo probiotika pochází z částí pro (příznivý) a bios (život). Jedná se o zdraví pros...
Vláknina – nestravitelná, ale prospěšná O vláknině můžeme slyšet z mnoha stran, jak je důležitá, jak je třeba přijímat jí dostatek. Jaké potraviny nám ji ale skutečně dodají? Co tak zásadního se s ní v našem těle děje? Nejen výživa pro prospěšné bakterie Přestože vláknina je v našem těle jen minimálně stravitelná, má pro nás velký příno...