Pochutnejte si na pomelu. Je to výborný zdroj vitamínů

Zvlášť na podzim bývá pomelo u nás velmi oblíbenou pochoutkou. Má charakteristickou vůni, jeho chuť sice nemusí oslovit každého, ale naše zdraví ho jistě ocení. Pomelo můžeme charakterizovat jako křížence pomeranče a grepu. Tento druh citrusu pochází z Asie a třeba Číňani ho chápou jako symbol štěstí a bohatství.

Co našemu tělu přinese?

Je výbornou zásobárnou vitamínů A a C. Našemu tělu prospějí i antioxidanty, které se dokážou vypořádat s volnými radikály. Pomelo je bohaté na vlákninu, což pozitivně ovlivňuje naše trávení. Díky nízkému obsahu kalorií se hodí v době, kdy chceme zhubnout. Pravidelná konzumace prospívá stavu našeho imunitního systému. Lépe se pak dokážeme bránit nemocem, jsme celkově odolnější.

Podpoří také zdraví našeho srdce a cév. Ovlivňuje v těle vstřebávání železa, a je tedy přínosné pro lidi s anémií. Díky obsahu draslíku je vhodnou prevencí osteoporózy. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Hodí se v období, kdy je na vás vyvíjen vyšší tlak – dokáže totiž snížit množství stresového hormonu v těle.

Může se konzumovat v těhotenství?

Není důvod, proč si pomelo nedopřát i v těhotenství. Do těla maminky dodá plno potřebných látek, které může k vývoji využít i miminko. Podpoří imunitu ženy, zároveň má příznivý vliv na stav cév, srdce i kostí. Je třeba ho vynechat akorát v případech, kdy je u ženy zřejmá alergie na citrusové plody.

Hodí se pro diabetiky?

Ani při cukrovce není na místě vyškrtnout ze svého jídelníčku ovoce. Dodá nám totiž mnoho potřebných látek. Pomelo patří mezi velmi vhodné ovoce i pro lidi s cukrovkou. Pomáhá totiž ke snížení hladiny cukru v krvi. Denní příjem tohoto ovoce by se však měl pohybovat do 100g. Stejně jako u jiného sladkého ovoce i tady platí, že je lepší konzumovat ho přes den a ne večer před spaním. Tělo by pak totiž nezvládlo přijaté cukry spálit.

Jak ho oloupat?

Přestože loupání pomela může být pro mnohé odrazující, šťavnaté kousky ukryté uvnitř za tu trochu námahy jistě stojí. Slupku je nutné důkladně nakrojit a rozdělit ji na části. Je velmi silná, a je tedy třeba ji proříznout hlouběji. Pomelo pak rozdělte jako pomeranč. Dužinu ještě rozkouskujte na jednotlivé dílky a odstraňte z nich průhlednou blanku, která je nahořklá.

Co se z něj dá připravit?

Pomelo se nejčastěji jí syrové, pouze oloupané. Pokud chcete, můžete ho ale klidně přidat i do salátu. Je možné z něj připravit džus. V některých zemích se z jeho kůry dělá marmeláda. Kůra se i kanduje, dělá se z ní sirup. Z pomela se využívají také jeho další části pro specifické léčebné účinky.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Jak vám kokosový olej může pomoci v hubnutí? Kokosový olej je nejoblíbenější a nejvhodnější tuk, pokud se snažíte zhubnout. Obsahuje jedinečnou kombinaci mastných kyselin se silnými účinky na metabolismus. Několik studií ukazuje, že prostým přidáním kokosového oleje do vaší stravy, můžete ztratit tuky, zejména „nebezpečný“ tuk v břišní dutině....
Co jsou to batáty a jak nám prospějí? Pokud by si někdo nevybavil, jak batáty vypadají, lze je připodobnit k velkým bramborám načervenalé barvy. I když si o nich můžete v obchodě pomyslet, že se jedná zase o nějakou novinku, co se snaží potlačit konzumaci klasických brambor, není tomu tak. Batáty se do Evropy dostaly ještě dříve než nám...
Proč zařadit do jídelníčku řapíkatý celer? Řapíkatý celer stále není vnímán jako součást každodenní kuchyně. Jeho příbuzný, který má podobu bulvy, se přece jen na našem stole objevuje podstatně častěji. Když se ale podíváte na možnosti jeho využití a vliv na naše zdraví, nebylo by to tak úplně od věci zařadit ho pravidelně do jídelníčku. Nej...