Potraviny pomáhající pročistit vaše cévy

Nemoci srdce a cév jsou na žebříčku četnosti chorob mezi prvními. Jako dobrou zprávu však můžete vnímat skutečnost, že jejich vzniku lze v mnoha případech zabránit a velký podíl má způsob vašeho stravování. Můžete do jídelníčku pravidelně zařadit některé z následujících potravin, které podpoří dobrý stav vašich cév.

Rajčata

Ideální je konzumovat rajčata čerstvá. Dostanete tak do sebe množství vitamínu B1, B2, B6, C, E a provitamínu A. Je tu i vápník, železo, fosfor a draslík. Našim cévám prospěje zejména obsažený lykopen, který snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Díky konzumaci rajčat dochází ke zlepšení stavu křečových žil.

Mořské ryby

Díky nim dodáte do těla omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. Ty chrání cévy před usazováním aterosklerotických plátů, pomáhají regulovat výši krevního tlaku a snižují hladinu „špatného“ LDL cholesterolu v krvi.  Je výhodnější konzumovat ryby tučnější, např. tuňáka, lososa nebo makrelu.

Ovesné vločky

Je v nich obsažený rutin, lecitin, vitamín E a dostatek vlákniny. Můžete si udělat příjemný ranní rituál v podobě ovesné kaše. Přidat lze v podstatě jakékoliv ovoce, med nebo semínka.

Česnek

K léčebným účelům se používá už po celá léta. Přispívá ke snížení krevního tlaku, snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Dle některých výzkumů dokonce brání zanášení cév pláty, které by je výhledově mohly zúžit nebo zcela ucpat.

Lesní plody

Opěvované jsou v tomto ohledu brusinky, borůvky, ale i maliny. Dodáte díky nim do svého jídelníčku řadu antioxidantů a vitamínů. Můžete si je během sezóny dopřát čerstvé, na pozdější použití je můžete zamrazit nebo usušit.

Ořechy

Hrst oříšků může být ideální svačinou nebo způsobem, jak zahnat chutě na něco vyloženě nezdravého. Pomohou zlepšit krevní tlak i snížit riziko vzniku zánětu v těle. Jen si je dopřejte vždy v menším množství, jinak by nad jejich přínosem mohly převýšit škody v podobě vysokého příjmu kalorií.

Pohanka

Pohanka se pyšní zejména obsahem rutinu, který naše cévy zpevní a zajistí jejich dobrou průchodnost. Můžete zakoupit pohanku lámanku, celá zrna, k dostání je také krupice nebo mouka. Dopřejte si ji v odlišných podobách klidně i několikrát v týdnu. Podávat ji lze s masem, houbami, zeleninou, ale třeba i nasladko.

 

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Konopí nachází své místo i v kuchyni Pokud se hovoří o využití konopí, asi nás jako první nenapadne zrovna příprava jídla. Ale ono právě ve zdravé kuchyni jej můžete ocenit. Konkrétně jde o konopné semínko a z něj lisovaný konopný olej. Semínka neobsahují onu látku, která zajišťuje proslulost konopí. Žádných omamných účinků se tedy ned...
Včely mohou napomoci ke zlepšení zdraví Včely obvykle vnímáme spíše v momentech, kdy nás obtěžují, avšak zkusme se na ně podívat jiným úhlem pohledu. Opylují většinu hospodářských rostlin, a tím zvyšují výnosy různých plodin. I na naše zdraví však mají nedocenitelné účinky, s pomocí jejich produktů je možné zlepšit průběh mnoha nemocí a s...
Jak si vybrat kvalitní čaj a jak jej připravit Čaj pro nás může být jen nápoj pro dobu, kdy jsme nemocní, ale také může představovat důležitý ranní nebo večerní rituál. Možná máte i vy svůj oblíbený čaj, na který nedáte dopustit. Pro vychutnání čaje je zapotřebí vybrat si kvalitní produkt a připravit ho tak, abyste mohli ocenit jeho chuť i vůni....